Fotoğraf makinesinden anlayanlar

Japonya'ya gideceğim ve uygun fiyat olursa hazır gitmişken bir tane alayım dedim.

Ne önerirsiniz ?
Makina + lens

Kriterim. Şarjı hemen bitmesin ve en az 10 yıl kullanayım

Not: yılda maksimum 5000 kere deklanşöre basılacak

Bütçe 4000 TL
Ama tabi ölücülük yapma niyetim var
Çekilecek fotoğraflar: turistik yerler ve yaz günü sahilde eş dost diyelim

bütçe önemli bu işin detayını yazıcam sana uzunca, yeni uyandım bi kahvemi içeyim.

bütçeyi yaz bu arada.

şimdi fotoğraf makinaları ve teknolojisi her geçen gün ilerliyor, bu yüzden bazı şeyler ekstra önem arzediyor.

mesela 10 sene önce makinalar 5 - 10 mp iken günümüzde 40 50 mp civarında

sektörde en popüler üç marka mevcut, canon, nikon ve aynasız olarak da sony(son 3 senedir atağa geçti)

3 markanın özellik ıvır zıvır dışında şöyle bir farklılığı var

nikon un giriş seviye lensleri pahalıdır

canon'un giriş seviye lensleri nikondan daha ucuzdur

sony aynasız lensleri ise ciddi şekilde pahalıdır.

üçü arasında iso performansı olarak şöyle bir ayrım var.

sony iso performansında çok çok ötede, sonra nikon geliyor peşinden de canon.

buna nazaran en başarılı ara yüz canon da var, yeni dslrlerde dokunmatik fokus falan, nikonun amiral gemisi olan d5 te bile canondan başarısız bu arayüz özellikleri.

insanlar neden bir markadan gidiyor?

ben nikonla başladım, kit lensim vardı, ikinci lensimi aldım, üçüncü lensimi aldım, dördüncü lensimi aldım, artık nikondan başka markaya geçemez oldum.

lesnlerim manuel olarak farklı apartlarla her makinaya takılır ama otofokus özelliği kullanılmaz olur.

bu yüzden hangi markayla başlarsa onunla devam eder insanlar.

megapixle ile görüntü kalitesi her zaman doğru orantılı olamıyor, mesela amiral gemisi stüdyo makinalarına mark 5 lere, d5lere bak, en babası 20.4 mp olmasına rağmen inanılmaz başarılı iso performansı ve görüntü kalitesi sunuyor, öte yandan amatör ve orta seviye insanlar için de crop yapıp hataları örtebilmek için de mp önemli bir kavram haline geliyor.

ben nikonu da seviyorum ayrıca, mesela canonun sadece 1 makinası var hoşuma giden, o da fiyatı uygun diye, lakin nikon da fiyat politikasında bazı fx modellerde indirime geçince bu olayda ortadan kalktı.

fotoğraftı önemli olan basit şeyler var, keskinlik, doğru fokus ve kompozisyon.

keskinlik makina ve lens kombinasyonu ile çok alakalı.

ben şahsen 10 sene önceki fotoğraflarıma baktığımda ciddi olarak kalitesizlik görüyorum. 10 sene önceki makinam compact oyuncak gibi bişeydi çünkü

arabalar nasıl kilometre ile ölçülüyor, fotoğraf makinaları da shutter sayısı ile ölçülür.

bazı makinalar 40 bin shutter da bozulurken bazıları 120 130 bin fotoğraf çekebilir.

shutter arızalandıktan sonra da değiştirilmesi gerekiyor.

günümüz dslr makinaları ortalama 700 - 1000 kare fotoğraf çekebiliyor mevcut şarjlı pilleri ile(benim nikon da raw olarak 600) jpeg olarak 1400 küsür

makinayı iyi kollarsan, düşürmezsen, çarpmazsan, çok vibrasyona maruz bırakmazsan, dandik bi marka almazsan 10 sene gidebilir.

makina lens seçimi bütçe ile yakından alakalı, ayrıca çok şahsi bişey.

o yüzden sen bütçeni ve ne tarz fotoğraflar seçeceğini söyle yardımcı olayım.

kit lensleri zayıftır genelde
  • Photographer  (03.02.18 11:59:36 ~ 12:20:54)
10 yıl kullanacak makine hayal, teknoloji öyle hızlı ilerliyor ki fotoğraf makineleri bile 3-4 senede güncellenmek zorunda kalıyor şu ara, 10 sene sonra daha da kısalır bu süre.

ama piyasanın gittiği yol aynasız teknoloji, bütçene uyarsa sony a7rii çılgın bir makine. şarjı daha da gitsin diyorsan a7riii ancak o yeni çıktı, daha pahalı.

a7 serisi pahalı gelirse a6500 de işini görür, lens olarak da bitane alayım her yola gelsin olabildiğince diyorsa 16-50 f2.8 iyidir.
  • Bruce  (03.02.18 12:06:54 ~ 13:31:31)
lens seçimi

manzara için geniş açı kit lensleri iyi kötü iş görür

fx format makina alırsan 50mm ile iyi netice alırsın, 50mm nikon ve canon da uygun fiyatlı ve olmazsa olmaz bir lens. 50 mm portre lensidir bu arada. geniş açı değildir.

eğer dx format bir makina alırsan 50 mm 1.5 crop çarpanı yüzünden 80mm olarak iş görür, onun için 35mm lensler var.

yani fx de portre lensi deyince ilk akla gelen 50 mm , dx formatta portre lensi denince akla gelen ilk lens 35mmdir.

50mm lensler canon ve nikon da fiyat performans açısından en başarılı lensler bu arada, nikon f.1.8d ve f1.8g kullanıyorum(birisi oto fokuslu ötekisi sadece gövdeden servolu oto fokuslu ama ben manuel olanı makro uzatma tüpü ile makro çekmek için kullanıyorum)

bunun dışında manzara fotoğrafları falan kit lensi ile iş görür ama mesela sen düşük ışık koşullarında uzun pozlama, yıldız fotoğrafı çekicem dersen eğer bu sefer 14, 16, 20, 24 mm f1.4 lenslere de ihtiyaç duyabilirsin.

tabi bu dediğim lensler sigma art serisi falan olursa(uygun fiyatı yüzünden) zaten 3.5 4bin tl ye denk gelir.

sen mevcut kit lensini falan boşver, markada karar kıl.

canon mu, nikon mu sony mi?

aynasız mı? dslr mi?

ben büyüklüğüne rağmen dslr seviyorum, aynasızlar çok ufak geliyor.

öte yandan çoğu insan da aynasızların ufak olması sebebiyle tercih ediyor.

senin ilk amacın kaliteli bir body almak.

elindeki para fx bodye yeter mi o konuda biraz muallakım. japon fiyatlarını bilmiyorum.

fx dx nedir ona geleyim.

bu fx dx muhabbeti makinadaki sensör boyutu

yani şuna bak, fotoğrafın tamamını kapsayan sensör boyutu fx, içindeki dikdörtgeni kaplayan sensör formatı dx, crop format da diyolar

www.smashingcamera.com

şimdi nikonun d500 denilen bir makinası var, dx format acayip başarılı bir makina, keşke onu alabilsen.

şimdi fx dx, fotoğrafçıların çoğu bu iki formatıda kullanır.

şöyle diyeyim adam geniş açı çekmek için fx format kullanırken, 300 500 mm lensi de dx makinada kullanır. bunun da sebebi bu.

1.5 çarpanlı crop format dedik ya.

şimdi senin 300mm lensin var , bunu fx makinaya takarsan 300mm odak uzaklığı elde edersin, 2x teleconverter takarsan 600 mm.

ama bu lensi dx makinaya takarsan, 1.5 çarpanlı olduğu için 300mm x 1.5=450mm yani 450mm odak uzaklığı elde edersin, 2x teleconverter taktığında bu sefer 900 mm olur.

konu çok derin

www.youtube.com

bak bu iki makina efsane.
  • Photographer  (03.02.18 13:25:48 ~ 13:32:41)
@photographer çok güzel anlatmış, teşekkürler.

  • vakitgecirmedensoylenmesigerekenhersoz  (04.02.18 05:34:57)