[]

Tufek, Mikrop ve Celik ile ilgili

Simdi ben kitabi okumadim, sadece belgeseli izledim. Belgeselde anlatilan butun anatajli ozellikleri cografyasinda bulunduran ortadogu vs. gibi simdiki durumlari iyi olmayan ulkelerin geri kalmisligi hakkinda kitapta herhangi bir aciklama yapiliyor mu? Cografyasi musait olup da suan iyi durumda olmayan ulkeler hakkinda bi aciklama yoktu belgeselde. Veya tam tersine dogal kosullari iyi olmayan soguk ulkelerin gelismiligi hakkinda vs.

Kitapta bunlar aciklaniyor mu?


 
yanlış hatırlamıyorsam hayır. genel olarak avrasya ile amerika ve okyanusya kıyaslanıyor. ama sona doğru çin vs avrupa diye bi kıyaslama da vardı, ki orada da otoritaryen yönetimin ve gelenekçi toplumsal yapının çin'in yardırıp gelişmesinin önüne geçtiğini söylüyordu -gene- yanlış hatırlamıyorsam.


  • yuto  (01.02.18 21:32:55) 
Ben kitabı okuyalı uzun zaman oluyor o konu açıklanıyor mu bilmiyorum ama bu konuyu sana kısaca açıklayayım;

Avrupalı ilerlemeden bahseder, çünkü, birkaç bilimsel buluş sayesinde, rahatlığı uygarlık sanan bir toplum oluşturmuşlardır. -Benjamin Disraeli
  • freetakilir  (01.02.18 22:47:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.