4 yaş için piyano kursu önerileri...

4 yaşındaki oğlum için piyano kursu arıyorum. Bu konularda hiç bilgim yok. Bakırköy ve çevresinde nereleri önerirsiniz? Konuyla alakalı başka önerileriniz varsa onlara da açığım.

benim önerim kursla ilgili değil tarzla ilgili olacak. ne kadar böyle küçük yaşta piyanoya başlayan çocuk varsa hepsi klasik müziğe yönlendiriliyor. sanki piyano sadece klasik müzikte varmış gibi...
klasik müziğe bir diyeceğim yok ama genelde müzik bilgisi zayıf olan ebeveynlerin bu alanda tek bildiği isim fazıl say.
yalnız şu nokta unutuluyor. klasik müziğe gönül vermek öyle kolay şey değil. klasik müzik bir kere enerjisi çok düşük olduğundan çoğu çocuğa hitap etmiyor bu nedenle de çocuk devam etmek istemiyor sonra da kaş yapayım derken göz çıkarılıyor. çocuk başarısızlık duygusuna kapılıyor.

bunun yerine çocuklar jazz ağırlıklı bir eğitime yönlendirilse hem daha fazla keyif alacaklar, hem önlerindeki örnekler daha renkli kişilikler olacak ve daha üretici olacaklar gibi geliyor bana.
  • sos fistik olsun mu  (01.02.18 15:49:30)
4 yaşındaki çocuğa jazz armonisi öğretebilecek adam ahsen ben tanımıyorum. oysa klasik müziğin temelk eğitim metodları çok farklı sayıda olduğu gibi, renklerle, oyunlarla o yaşlarda öğüretebilecek ve kendini ispatlamış çok fazla metod var.

ayrıca jazz dediğin müziği çalabiliyor olmak için %90 klasik eğitim alınıyor. ayrıca şöyle birşey var. jazzı, ruhunu anlamak için en azından biraz büyümüş, biraz da müzik biliyor olmak gerek. ve elbette klasik müzik eğitimi wagner, berg, ligeti, stockhausen ile başlamıyor. bilginiz olsun diye dedim...

aç parantez, profesyonel müzisyenim, tarz merak ediyorsan klasik, jazz, tango, skoch, rock /kapa parantez.

şimdi duyuruyu cevaplayayım:
kurs araştırırken öncelikli olarak çocuklarla çalışan, onlara özel metod ve teknik uygulayan kurs veya hoca araştırınız. şahsen ben hoca tavsiye ederim. zira iyi müzisyenler kurslarla uğraşmıyorlar...

nerede eğitim aldığı, kaç senedir piyano çaldığı ve kaç senedir öğretmenlik yaptığı da çok mühim.
ayrıca sakın uzman.tv türevi sitelerden tavsiye almayın. yakarsınız çocuğu.
şahsen biz haftada bir toplaşıp saatlerce izleyip gülüyoruz.

saygılar, kolay gelsin..
  • jeanluc  (02.02.18 07:10:11)