Sizce insanlarin yarıdan cogu mu aptal yaridan azi mi?

Opsiyonel:
Neden?

Aptal tanımı nedir? İnsanın kendinden daha düşük zekada/seviyede gördüğü insanlar mı? Herkesin kendini en iyilerden sandığı bir dünyada yaşadığımızı hatırlatırım. Soru da net değil ek olarak.

  • devilred  (31.01.18 20:22:15)
Devilred gibi kasmaya gerek Yok , yarısından fazlası hatta 75 i aptal

  • charlotte blanc  (31.01.18 20:23:18)
yaridan cogu aptal kesinlikle.

ayrica ornek verelim mesela duyurudaki insanlarin yarisindan fazlasi kesinlikle aptaldir diyebilirim, sorulan sorular, verilen cevaplara bakinca anliyor insan.
  • purple rain  (31.01.18 20:24:51 ~ 20:25:35)
Soru gayet net devilred:) Kasmaya gerek yok +1

  • stavro  (31.01.18 20:25:23)
Şöyle bakalım konuya:

Senin açından bakınca açık olan soruyu anlamadığım için ben aptalım ama benim açımdan bakınca bir soru dahi sormayı beceremeyen sen aptalsın. Kasmak değil bu, dünyanın gerçeği.
  • devilred  (31.01.18 20:28:31)
Peki senin acindan ben yuzde kaclik dilime giriyorum? Boyle sorayim o zaman.

  • stavro  (31.01.18 20:30:05)
Çoğu.

  • i m cool with that  (31.01.18 20:39:50)
Aptal tanımını zeka ile değerlendiriyorum. Bu tarz populasyon özellikleri normal dağılıma uyarlar. Ortalamada çok kişi yoğunlaşır; uçlarda az kişi vardır. Dolayısıyla, aptal tanımına göre değişmekle birlikte, ilk yarıya aptal dersek %60 olur. Bana göre de %5 civarı aptal oranı. Çoğumuz ortalamayız bence. Duyuru’da aptal insan olduğunu düşünmüyorum ama konuya, yerine, amacına göre kötü niyetli insanlar olabiliyor. Çoğunun ya da yarısından fazlasının aptal olması anlamlı ya da olası gelmiyor bana. Pratik zekada, cevvallikte şartlar ve tecrübenin daha etkili olduğuna inanıyorum.

  • aychovsky  (31.01.18 20:43:56 ~ 20:55:08)
herkes aptal.
nedeni çok zeki olmam.
herkes adına cevap verdim konu kilit kimse yazmasın.
  • Zargasyonel Vak'a  (31.01.18 20:44:21)
Once kendi aptalligini gormeyip diger insanlara aptal diyen herkes aptal

Haberi buldum: www.bloomberg.com
  • Traveller  (31.01.18 20:44:33 ~ 21:17:00)
Konu tartışmaya kapalı
Kesinlikle çoğu

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (31.01.18 20:46:34)
  • femme vitale  (31.01.18 20:53:52)
kesinlikle çoğu (!) ve her ne hikmetse burada cevap verenler de o çoğunluğa dahil değil.

ferhan +1 asıl sorun aptallık değil cehalet ve cehaletin getirdiği kendine güven hissi. zeka dediğimiz şey bile matematiksel ve mantıksal zeka. bunun sanat tarafı var, insan ilişkileri tarafı var. akıllı insan bilmem kaç sayfalık matematik teoremlerini ispatlayabilen kişi midir? wittgenstein ı, spinozayı yalayıp yutmuş kişi midir yoksa? ya da inanılmaz sosyal herkesle iletişim kurma yeteneğine sahip ya da fevkeladenin fevkinde yaratıcı eserler üreten kişi midir?
  • issiz karga  (31.01.18 21:06:51)
Akıllı - aptal oranı aptaldan yana epey ağır basar.
Ben çevremde "akıllı kadınsın" denilen biriyim, yaptığım idiotluklar burdan fizana yol olur. (Göremediklerimi de eklersem tablo hiç hoş çıkmaz, eklemeyelim akşam akşam huzurum kaçmasın:)
Çevrem ülke ortalamasının üzerinde.

Eğitimimiz, kültürümüz ve başka bikaç şey daha akıllı potansiyelimizi fena baltalıyor. Kırıp geçirdiği zamanlar da oluyor. Mesela 80 sonrası.

Pisa verileri ortada, yaşam kalitemiz ortada, seçimlerimiz, tutumlarımız ortada. Akıllı oranı ağır bassaydı böyle mi yaşardık?

(Zeki olmakla akıllı olmak aynı şey değil.)

Ekleme:
Bertrand Russell'ın aşağıdaki sözü o kadar doğru ki.. Uuygulamalara ve sonuçlarına bakınca "feyz alınmış" dememek için aptal olmak lazım diye düşünüyorum.

"İnsanlar bilgisiz doğar, aptal değil; sadece eğitilerek aptal olurlar."
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (31.01.18 21:43:08 ~ 01.02.18 18:58:01)
Evet, çünkü fikirleri yok, birçok konuda kendilerini kandırıyorlar, basit şeyleri karmaşıklaştırıyorlar, karmaşık şeylere kafa yormuyorlar, eğlence görünce yaklaşıp, acı görünce kaçıyorlar.

  • harvey  (31.01.18 22:22:20)
%99'u aptal. Tabii bana göre herkesin ölçütü kendinden başlıyor sanırım.

  • gezegen olan pluton  (31.01.18 22:31:16)
Bana gore en az %95'i aptal.

  • sckxyss  (31.01.18 23:27:05)
Tamama yakını. Normal olan da bu zaten.

  • lazor  (01.02.18 02:23:50)