Maaşın 2 katına gidilir mi?

6 yıldır çalışıyorsunuz. Sözünüz dinleniyor. Çok çalışmıyorsunuz. Her şeye hakimsiniz. Çıkabilecek bütün problemleri çözebilecek seviyedesiniz çünkü tüm sistemin kuruluşundan itibaren aktif rol oynadınız. Şirket de size değer veriyor. Özel sağlık, yemek var. Ayrıca arabada vermiş onunla gidip geliyorsunuz. Çalıştığınız şirketin adı da aynı sektörde hayranlık uyandırıyor. Ve size yine aynı ayarda bir şirket tarafından maaşınızın 2 katı teklif ediliyor. Tüm bunları bırakıp gidermisiniz? Yapısını bilmediğiniz, yöneticiyle, çalışma arkadaşlarıyla anlaşabileceğiniz kesin olmadığı bir belirsizliğe maaş fazla diye gidilir mi?

Giderim. 2 katı maaş çok ciddi bir kriter.

Haa, gittim iş tutturamadım, geri dönmek istersem nasıl olsa alırlar diye düşünüyorum. madem o kadar sevilen biri, geri gelmek istiyorum diye üstlerine söylerse alırlar.
  • himmet dayi  (31.01.18 15:14:49)
12 yıl aynı yerde çalışmış biri olarak gidilir diyorum .
değişim gelişimdir.

  • devilone  (31.01.18 15:15:44)
@himmet dayi
Geri almaları mümkün değil. Öyle bir politikaları var. Giden geri gelemiyor.

  • kompisko  (31.01.18 15:16:37)
ben giderim şu anki maaşımın 2 katını veren yere anında damlarım.

  • sizofren06  (31.01.18 15:18:38)
liberal +1. fiyat önemli kriter. bir de tabi mevcut şirketteki rahatınızı diğer tarafta bulma ihtimaliniz de yüksek bir kriter. bu ikisi benim konfor+gelir baremimi yeterince karşılıyorsa babamın oğlu olsa durmam geçerim.

  • Tears of Devil  (31.01.18 15:19:57)
iyi araştırıp gidin. mümkünse içeriden bilgi alın.

  • lemmiwinks  (31.01.18 15:19:59)
meydan okumak istiyorsan gidilir. ama rahatımı bozamam diyorsan gidilmez. her şey para değil. paradan daha önemli şeyler var bu hayatta.

belki gittiğin yerde daha çok para alacaksın ama kısa süreli çalışacaksın. sonra sil baştan istemediğin ve maaşı seni tatmin etmeyen bir yerde çalışmak zorunda kalacaksın.

fazla maaş alan futbolcu çine gider ama az para aldığı takımdaki kadar mutlu olamaz. o başarıları yakalayamaz. daha güzel yaşantısı olmaz. para için rahat bozulmamalı bence.
  • tragedystreets  (31.01.18 15:20:27)
bulunduğun yerde ilerleme şansın ne? aynı pozisyonda kalıp senelik en fazla %10-15 zam oranlarına talim olmak bir seçenek de olsa bir yerden sonra potansiyelin kaybı olarak görülebilir. yükselme şansın varsa 1-2 sene içerisinde, 2 katı ücret de senin mevcut sorunlarını çözmüyorsa kalman mantıklı olur. ancak yükselme şansın yoksa ya da 4-5 seneden mümkün değilse, borcun harcın varsa ya da şimdiki kazancın istediğin hayatı yaşayacak kadar yetmiyorsa geçmek daha mantıklı.

comfort zone'dan çıkabilmek lazım yeri gelince, yeni iş demek illa anlaşılmayan arkadaşlar demek değil, o iş olmasa bile başka iş bulunabilir.
  • Bruce  (31.01.18 15:24:03)
Fazladan bir maaşın hayatımda neyi değiştirip değiştirmeyeceğine göre karar veririm.

  • harvey  (31.01.18 15:24:30)
Çalıştığım şirketle konuşup bu teklifi ve düşüncemi açıkça söyler, karşıdan gelecek teklifi duymayı beklerdim. 2 kat çok cazip bir teklif.

  • teknikekip  (31.01.18 15:29:49)
önceden konuşurum ekip nasıl, çalışma ortamı nasıl firma yeni mi yoksa kurulmuş bir düzeni var mı? siz hangi düzende yer alacaksınız ve hareket kabiliyetiniz ne şekilde olacak?
eğer sıfır bir firma ise sizi alıp 4 ay çalıştırıp olmuyor kompisko deme ihitmali var sonra eski firmanıza da dönemezsiniz,
veya en dramatik senaryo o firmadan sizi çekip firmanın gerilemesini istiyor olabilir,
eski veya kurumsal bir firma ise sorun yok tabi de yeni bir firma ise sakıncalar var yine yeni bir firma ise sözleşmede min çalışma zamanı vs koymanız lazım 6ay 1yıl gibi yoksa 3ay sonra battık biz sayanora kompisko diyebilirler
  • dedim dedim de kime dedim  (31.01.18 15:34:17)
liberal +1

hayatim boyunca hep sabitligi, stabilligi sevdim fakat konfor alanimi terketmeyi prensip haline getirdim. hep faydasini gordum.

bi odadaki en zeki/yetkin/zengin vs. kisiyseniz, yanlis odadasiniz demektir.
  • icim urperiyor  (31.01.18 15:41:19)
şu an çalıştığın şirketle konuşup bu şekilde bir teklifin olduğunu ve maaş artışının kafanı karıştırdığını söyleyebilirsin. böylelikle onlar kadar olmasa da 1.5x yaparlar belki maaşını. böylece hem rahatın bozulmaz hem de %50 maaşın artmış olur.

  • contavolta  (31.01.18 15:43:16)
Gidilmez

  • benaslindayohum  (31.01.18 15:43:46)
şu an çalıştığın şirkete bu tekliften bahsetmek mevcut şartlarını iyileştirebilir.
"bakın bana şu firmadan şu maaşla iş teklifi geldi, ama ben burda mutluyum ve kalmak istiyorum. o yüzden beni mutlu edecek bir maaş teklif edin" dersen orta yolda buluşursunuz bence.

  • cheers for fears  (31.01.18 15:47:58)
2 kati her zaman yuksektir. 1000den 2000e cikmak da onemlidir, 5 binden 10 bine cikmak da.

  • baldur2  (31.01.18 16:13:22)
Şu an çalıştığın yerde bunu öne sürerek tekrar pazarlık yap. İyileştirme yaparlarsa kal, yapmazlarsa yeni yere geç.

  • chavezding  (31.01.18 16:18:34)
bizim şirkette bir çocuk var. geçen sene "başka iş buldum gidiyorum" dedi, bunu duyunca terfi ettiler ve kaldı. gerçekten çok iyi bir elemandı ama, bunu hak ediyordu. hatta geç bile kalınmıştı bence. bugün ben yapsam yemez yani güle güle derler :D eğer o kadar iyi bir elemansan zaten seni de tutmak için bir şeyler yapacaktır firman.

çok alakalı değil ama dedikodu yapasım geldi. duydum ki, geçenlerde türkiye'nin en iyi şirketlerinden birinde 6 tane baş mühendis aynı anda istifa etmiş ve rakip firmaya geçmiş. iyi para teklif edildiyse gitmişlerdir yani neden kalsınlar ki. ben de işimden acccayip memnun olmama rağmen açıkçası 2 katı maaşa aynı ayarda firmaya giderdim.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (31.01.18 16:18:45)
İki yıllık tecrübem var, bahsettiğiniz detayların birçoğu kendi ölçeğimde benim için de geçerli ve %50 değil de %40 maaş artışını kabul ettim bugün şu an son saatlerim mevcut iş yerimde.

Ben de epey gel-git yaşadım ama diğer arkadaşların bahsettiği gibi konfor alanını terk etmek gerekiyor ilerleme kaydedebilmek için.
  • chicha  (31.01.18 16:36:13)
hııımııınaaaaa. gitmeyi bırak çalıştığım yeri bombalarım. uhhh paraya bak...

  • gündüz m  (31.01.18 16:46:30)
sorman abes, gidilir

  • cedex  (31.01.18 17:09:54)
aynı sektörde anı ayarda firmalar arasında aynı pozisyonda iki kat maaş olmaz.İşin yükselme kısmından bahsetmemişsin.Yükseliyorsan git.

  • turkuaz  (31.01.18 17:28:03)
Aynı konfor artı iki katı maaşsa gidilir. Ama sadece iki katı maaşsa düzenini bozmaktan korkuyorsan gidilmez herşey para değil günün büyük bir kısmını işte geçiriyoruz orada huzurlu ve severek çalışmak çok önemli.

  • hernezıkkımsa  (31.01.18 17:51:43)
Ben gitmedim pişmanım sen git

  • keep out  (31.01.18 21:38:22)
Değişim gelişimdir'e kesinlikle katılıyorum. Şimdiye kadar her türlü challenge'e atladım ve hiç pişman olmadım.

  • roket adam  (01.02.18 23:21:53)