Favori Avrupa şehirleriniz- 5-6 tane sayabilir misiniz?

Hazır yeşil pasaportum varken gezmek istiyorum.
Doğal güzellikler ve mimari yapı en çok hoşuma giden şeyler. Bu ikisi bir bütün oluşturunca harika oluyor. Ayrıca yerel tatları seviyorum. Çok müze insanı değilim.

Favori 5'iniz nerelerdir acep? Mutlaka git gör dediğiniz yerler?

Şimdiden tesekkurler :)

Yazdıklarının hiçbiri yok ama tek favorim Londra

  • kaptan memo  (30.01.18 21:41:58)
mimari olarak barselona, roma ve prag. barselona’nın dali binaları var, şehir de benim favori şehrim her açıdan. roma’da ise her apartman ayrı bir sanat eseri. prag’da ise gotik mimarisi çok iyi. o prag kalesini görmelisin, fantastik bilgisayar oyunlarındaki korkunçlu kaleler gibi.

doğal güzellik olarak ise amsterdam çevresindeki edam volendam giethoorn gibi tatlış köyleri, milano çevresindeki como, lecco gibi gölleri ve bu gölleri çevreleyen dağları önerebilirim.

tabi bunlar dışında benim daha görmediğim ama çok merak ettiğim kuzey ülkeleri var. oraların doğası bi ayrı güzel diyollar.

yerel tat olarak avrupa’da adam gibi hiçbir şeye rastlamadım. domuz etinden yapılan yemekler dışında her şey buralarda da kolaylıkla bulunuyor zaten.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (30.01.18 21:50:15)
1-floransa
2-firenze
3-florence
4-florenz
5-florencia
  • Bruce  (30.01.18 21:50:28)
londra en ustte ama yesil pasaportla gidilmiyor sanirim
berlin yasam ve modern mimari
firenze tarih mimari dogal guzellik tuscany yoresini gezerseniz. cinque terre de yapilabilir.
barcelona mimari yasam vb

fiyat performans ariyorsaniz prag
  • kveldulv  (30.01.18 21:53:20)
1- Londra
2- Budapeşte
3- Barcelona
4- Roma
5- Brugge
  • dedim ben sana  (30.01.18 21:58:34)
yerel tada ayri bi mesaj atayim

londrada fish and chips harici ingiliz yemegi yemeyin. ama milyon tane kaliteli restoran var thaisi mexicani lobsteri. lobster yiyin.

berlin - sabah kahvaltilarini pastanelerden aldiginiz seylerle yaparsiniz en guzeli bu heralde. et snitzeli (domuz degil inek eti) deneyebilirsiniz de cok da farketmez. doneri de meshur ahah.

firenzede bistecca yani biftek meshur. onun harici pasta pizza dolce takilirsiniz, italya zengin yemek konusunda ac kalmazsiniz.

barcelona paella diyebilirim tapas diyebilirim ama genel olarak zayif bence. seafood bulabilirseniz oyle takilin .
  • kveldulv  (30.01.18 22:04:52)
@kveldulv

Sanırım kıta avrupası demeliydim :) vize çıkartmama gerek kalmayacak yerleri arıyorum evet :)
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (30.01.18 22:07:36)
gittiklerim arasından
1-paris
2-le havre
3-floransa
4-Amsterdam
5-roma
  • mikahakkinen  (30.01.18 22:14:03)
yazanlar yazmis zaten onlari tekrarlamak istemiyorum da ekleme olarak balkanlari da aklinizda bulundurun derim. belgrad olsun saraybosna olsun makedonyada ohrid olsun ozellikle dogasiyla cok guzel yerler. gidemedim ama hirvatistan da gayet guzel yorumlar alan bir yer.

  • bartman  (30.01.18 22:39:22)
1 edinburgh
2 stockholm
3 Prag
4 Bergen
  • sorunvar  (30.01.18 22:47:49)
barcelona
paris
kopenhag
floransa
amsterdam
  • ontheroad  (30.01.18 22:51:58)
@bartman

Balkanlar kesinlikle aklımda, hatta biraz fazlaca vakit ayırıp gezmek istiyorum. Vize istemediği için onu biraz öteliyebilirim diye düşündüm sadece. Pasaportumun süresinin bitmesine 1.5 yıl kaldı. Son 6 ayı zaten çıkamıyoruz. Şu 1 yıl içerisinde gezebileceğim bir rota olusturaym diyorum kendime :)
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (30.01.18 23:58:40)
Barcelona
Roma
Viyana
Stockholm
Brugge

Şahsen gorduklerimden Almanya kentleri, Amsterdam, Zürih, sofya, Saraybosna, Budapeşte, Prag vs kıyasla bunlar. Özellikle ilk planda olmasa da Viyana sağlam bir araştırma ya da rehber ile gezildiğinde olağanüstü bir yer bence.

Gormediklerimden ise Portekiz kentleri sanki çok ilgi cekiciymis gibi geliyor. Bir de İngiltere.
  • schwannoma  (31.01.18 00:23:23)
paris
roma
prag
amsterdam
beşinci yok.
  • ada meltemi  (31.01.18 00:26:15)
Stockholm
Edinburgh
Reykjavik (ve cevresi)
Barcelona
Amsterdam (buraya bagli olmasa da giethoorn dahil)

Bu listeye her biriyle esit derecede ikame edebilecegim londra, roma, porto, lizbon (sintra dahil), budapeste, bangkok (avrupa ile sinirlamadigin icin + budist mimari seversen egzotiktir), venedik, brugge, antwerp, munih, viyana, prag, tallinn, krakow, riga (biraz daha ikinci planda olmak uzere), dubrovnik ve split'i dahil edebilirim.
  • finsidigi  (31.01.18 00:37:02 ~ 00:38:21)
Favorim Floransa ve Roma. Onun disinda "bayildim buraya" dedigim Avrupa sehri olmadi ama Budapeşte ve Amsterdam da guxel diyebilrim. Amsterdam harika bir sehir ama gezmek icin o kadar da guzel olmayabilir. Sehrin atmosfero guzel bana sorarsan.

  • stavro  (31.01.18 00:46:45)
prag, floransa, roma, selanik

  • mysql34  (31.01.18 02:42:50)