Kim hakli?

Az once bir arkadas ile soyle bir diyalogumuz oldu:

Arkadas: bence izmir turkiye'nin en yasanabilir sehri.
Ben: abi iddiali bir cumle, belki baskasi icin en yasanabilir sehir antalya, mersin veya gumushane falandir. Cok iddiali oldu seninki.

Bundan sonra olay uzadi.. arkadas hala izmir'in kesinlikle en yasanilasi sehir oldugunu; ben ise bu konuda bu kadar net konusmamasi gerektigini, konusamayacagini, bunun oznel bir yargi oldugunu soyluyorum. Kim hakli?

Arkadas ile cevaplara birlikte bakacagiz. Tesekkurler.

kime göre? neye göre? Dışarıdan gelen herkesin yaka silktiği bir yer benim için ömrümün en güzel yıllarının geçtiği yer oldu. Yani bu kişiden kişiye değişir.

  • nickfury  (26.01.18 20:07:45)
sen. öznel bir yargı dediğin gibi. şehir tartışmasına gerek yok, herkesin cevabı başka olacaktır.

@basond +1000
  • who cares wins  (26.01.18 20:08:32 ~ 20:13:08)
arkadaşın cahil ve at gözlüklü.
sen haklısın.

  • basond  (26.01.18 20:08:34)
Arkadaş orada asgari ücretle 3-5 ay çalışıp kararını yeniden düşünmeli.

  • 1adam  (26.01.18 20:12:24)
Kesinlikle öznel.

  • joker hakki  (26.01.18 20:12:49)
izmir neden bu kadar üstün tutuluyor anlayabilmiş değilim.
sen haklısın. izmir, istanbul vs benlik şehirler değil mesela.

  • thomaswantsmore  (26.01.18 20:13:53)
Tabii ki öznel bir yargı, belki Havası sıcak geliyor bana, belki bazı mahalleleri varoş geliyor ya da pahalı geliyor.

  • cabiday  (26.01.18 20:14:11)
Aslında "yaşanılabilirlik" bazı kriterlere göre değerlendirilebilen bir şey. Bazı organizasyonlar dünyadaki şehirleri yaşanılabilirliklerine göre sıralıyorlar zaten. Bunda kriterler genelde ; kültür, çevre, eğitim, alt yapı, politik ekonomik stabilite, güvenlik, hijyen, ulaşım vs. oluyor.

Eğer arkadaşınla muhabbetinde bu tarz nesnel bir çerçevede değerlendirme yapıyorsanız, tabii ki bir şehir daha yaşanılası çıkabilir. Ha İzmir bu listenin başında mı bilmiyorum ?

Yoksa "kaynak bir yerlerim" diyerek konuşuyorsanız boş boş muhabbet etmiş olursunuz..
  • AlsterWasser  (26.01.18 20:23:17 ~ 20:29:33)
Türkiye'nin her yerinde az da olsa yaşamamış birinin cümlesiyse asla ciddiye almam.
Böyle yargılardan hiç hoşlanmıyorum.

Kuzenim de bir gün bir kitabını överken benim kitaplığımdaki kitapların hepsinden daha kaliteli olduğunu söylemiş. Kitaplığımdaki kitapların yarısını bile okumadığını bildiğim için dikkate almadım cevap dahi vermedim.

Böyle insanlarla tartışmak yersiz. Bırak boşver.

Bu arada gayet haklısın.
  • mutekebbir  (26.01.18 20:32:31)
Bende 30 yıl boyunca İstanbul'un dünyanın en güzel ve yaşanır yeri diyordum. ne zaman ki Antalya'nın bir
ilçesine yerleştim simdi s... İstanbul'u diyorum.sen haklısın

  • denklemci  (26.01.18 20:38:40)
Arkadasin "bende" demis o yuzden cok da buyutulecek bir yani yok. Bence sen haksizsin bu yuzden :D

  • kuehles blondes  (26.01.18 21:02:30)
Bence ile başlayan cümleye 'bir başkasına göre' ile karşılık verdiğin için haksızsın.

Yaşanabilirlik ölçülebilen bir olgu. Çok kişiselleştirmek mantıksız. Genele yayıldığında daha makul bir tartışma olabilir.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (26.01.18 21:44:25)