işlem görmemiş şeker ya da tatlandırıcı önerisi

Beyaz şekere göre daha az zararlı olan bir tatlandırıcı ya da esmer şeker önerebilir misiniz ?

Stevia
Ama tatlı yaparken kullanılacaksa hurma denenebilir.

  • red g  (26.01.18 01:28:59)
çay, kahve için

  • gölgede aynı  (26.01.18 01:31:41)
seker en zararsizi.
Esmer seker,siyah seker,beyaz seker arasinda daha zararsiz diye bir secenek yok.sadece pancar sekeri,kamis sekeri diye ikiye ayirabilirsin.
Mumkunse kullanma,kullanacaksanda normal seker kullan.kimyasal olanlara girme.
  • duptıs  (26.01.18 01:44:18)
Beyaz şeker en çok işlem göreni. Hepsi zararlı ama aralarında illa ki fark var.

Bir de stevia,da aspartam olabilir mi ?
  • gölgede aynı  (26.01.18 01:47:04)
Beyaz seker en cok islem goreni dendiginde yanlis oluyor.
Oncelikle esmer seker ,seker kamisindan elde edilen bir arkadas.bizde marketten aldigin beyaz sekerler seker pancarindan elde edilen sekerler.
Esmer sekerin rengini veren sey icerisine katilan seker kamisi melasi.orjinalinde eldeki sekeri arttirmanin bir hilesi bu.normal uretilmis olan sekere,yuzde 5 oraninda seker kamisi melasi karistirilir.bu yuzdende normal seker kamisi sekerinin 400 kalori oldugu yerde esmer seker 380 kalori sonuc verir.bu melasin kariatirilmasiyla bazi mineraller vs de sekere gecer.bunlari beyaz sekerde bulamazsin.
Kisacasi esmer seker dedigimiz arkadas aslinda beyaz olarak uretilmis sekerin makyaj yapilmis halidir.
Senin marketten alacagin beyaz sekerde pancar sekeri.uretiminde de santrifuje girmeden evvel bu arkadaslar gri-kahverengi arasi bir renkte oluyorlar ancak santrifujde donerken iyice kuruyup beyaz kristaller halini aliyorlar.bolgenin pancarina gore aralarinda renk farkliliklar oluyor.turkiye deki 20 kusur fabrikanin her birinden cikan sekerin rengi,hatta tadi birbirinden farklidir.
  • duptıs  (26.01.18 01:51:22)
Aspartamın kanıtlanmış bir zararı yok. Stevia ile aspartamın alakası yok. Bir hafta şekersiz iç alışırsın.

  • i was made for you  (26.01.18 03:13:07 ~ 03:15:25)
Aspartam = kanser. Bununla ilgili bir sürü araştırma var.

  • gölgede aynı  (26.01.18 03:32:23)
Stevianın aspartamla ilgisi yok, stevia bitkisinden yapılıyor. Bitkinin kendisini alıp kurutanlar da vat sanırım.

  • red g  (26.01.18 11:02:53)
gölgede aynı, öyle bir araştırma yok. Varsa at bakayım ama yok. Blog yazıları araştırma değil. Bak bunlar zıttını söyleyen araştırmalar.

www.ncbi.nlm.nih.gov

Belki de zararlıdır ama şu an kanıtlanmış bir zararı yok, hele aspartam = kanser diye bir şey kesinlikle yok.
  • i was made for you  (26.01.18 13:51:54)