Tiroid tedavi edilir mi?

Arkadaşımın kan değerleri;

Serbest T4: 1.16 (normal)
TSH: 7.80 (yüksek)
Ferritin: 11.13 (düşük)

Olarak çıktı.
Tiroidi neredeyse hiç çalışmıyormuş.
Bu yüzden kilo, sindirim, depresyon ve diğer tüm problemleri yaşıyor.

Euthyrox adlı ilacı kullanmaya başladı. İki sorum var;

1. Bu problemler ne zaman azalma gösterir?
2. Bir süre sonra değerlerde düzelme olur mu yoksa ömür boyu ilaca mı bağımlı olacak?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Tiroid problemi olanlar ömür boyu kullanıyor ilaç. Tiroidin durumuna göre doz ayarlaması yapılıyor sadece belirlş aralıklarla

  • hernezıkkımsa  (25.01.18 21:10:59)
İlaç kullandığı sürece değerler düzelecektir. Ancak, "ben kendimi iyi hissediyorum" diye ilaçları bırakırsa, her şey yeniden tepetaklak olur. Sonuç olarak, ömür boyu ilaç içip, 6 ayda bir, bir endokrinoloji uzmanına görünmek zorunda maalesef.

  • agluna  (25.01.18 22:59:08)
ilacı düzenli kullandıktan bir süre sonra problemleri düzelecektir.ilacı sürekli ve belirli aralıklarla doktor kontrolü ile kullanmaya devam etmelidir.Geçmiş olsun

  • arale  (26.01.18 09:07:41)
Bana yaklaşık değerlerle ilaç vermemişti doktor, t4 ve t3 değerleri normal olduğu için diğer antikorlarda sorun yok demişti, benim de demirim çok düşüktü o sıra, zamanla ferritin yükseldikçe tsh de normale döndü.

Tıbbi bilgi içermiyor söylediklerim, sadece kendi deneyimimi aktardım, ama başka bir doktora daha gidebilir belki.

"Demir eksikliği tiroit fonksiyonlarını da yavaşlatıyor ve tiroidin metabolik etkilerini bloke ediyor."
  • hair freak  (26.01.18 16:41:35)