Norveç hakkında

uzun zamandır gitmek istediğim bir yer norveç. uçak biletleri de gayet uygun. norveçe daha önce gidenininiz oldu mu nerelerde kalınır nereler gezilir bir kaç günlük bir gidiş gerçekleştirmek istiyorum

bir kaç gün dediğim yine 3-4 gün kalırım. pegasus da uçak bileti 300 lira yeşil pasaportumda var bana 1000 liraya mal olur bence o gezi. 1000 lirayı neye vermiyoruz ki = )

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 10:47:01)
ben gittim. birkaç gün gideceksen oslo'ya gidebilirsin. birkaç gün için verebileceğim en iyi tavsiye "sıkı giyin!" :)
onun dışında bu mevsimde gitmeni tavsiye etmiyorum. bahara hesaplı bilet bulabilirsen daha doğa ile içli dışlı şehirlerini öneririm. mesela fiyordları görebileceğin gemi turlarını vs.

  • savata  (25.01.18 10:49:56)
@savata

illa ki turla mı gideyim yani.? aslında özgür takılmak istiyorum turla böyle nereye götürürlerse oraya gitmek zorundasın.bir de onu merak ediyorum ne yenilir ne içilir nerde kalınır? tabi bunları netten de araştırabilirim ama gidenlerden yardım almak istedim öncelikle
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 10:57:55)
sevgili dostum ben sana turla mı git dedim?

  • savata  (25.01.18 11:00:19)
"fiyordları görebileceğin gemi turlarını vs."

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 11:06:20)
"bahara hesaplı bilet bulabilirsen" yani tur değil; kendine ucuz bilet bulabilirsen oralar git dedim. oralara gidince gemi, sandal, kayık filan kiralayıp fiyordları gezemeyeceğine göre illa ki fiyord turuna katılacaksın. turdan kastım bu. istanbula'a gidip boğaz turuna katılmak gibi. :D

  • savata  (25.01.18 11:09:05)
tamam orda turlar var onlara katılıcam bu güzel. ama şöyle bi sıkıntı var: ingilizcem çok iyi değil benim = ) kullanmaya kullanmaya unuttuk. sıkıntı yaşarım herhalde

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 11:11:06)
hiç bilmemek sorun olabilir ama az da olsa dermanını anlatabiliyorsan "tarzanca da olsa" mutlaka çekinmeden insanlarla kontakt kurmayı denemelisin. diğer avrupa şehirleri gibi değil iskandinav ülkeleri.. genelde herkes iyi derecede ingilizce biliyor. benim de süper ingilizcem yok ama avrupanın yarısından fazlasını bu şekilde gezdim. biraz cesaretli olmak lazım. en kötü ihtimalle çevrimdışı sözlükler indirebilirsin telefonuna. yazarak da anlatabilirsin derdini.

  • savata  (25.01.18 11:14:25)
hahaha neyse biraz çalışırım ya yoksa olmaz bu işler. cidden ingilizce önemli kendini yollara attıysan allahdan sevdiğim bi dersti. ne yediniz oralarda nerde kaldınız mesela sıradan otelleri kaç euro ?

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 11:17:48)
aslında isviçreyi de istiyorum. isviçreyle norveç en istediğim iki ülke. sonrada avusturya geliyor. beni oralara bıraksınlar bir daha dönmeyeyim mülteci olmaya kaçak yaşamaya razıyım.

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 11:18:52)
bu soruların cevabını en yakın zamanda giden birilerinden almanız lazım bana kalırsa. mesela ilk önce gideceğiniz şehri belirlemeniz lazım. oslo derseniz şu mevsimi cidden önermiyorum. yine de bir iki detay vereyim; yeme-içme konusunda pek sorun yaşamazsınız çünkü oslo kozmopolit bir şehir. her türlü mutfaktan, kültürden yemek yenecek yerler bulaiblirsiniz. et döner dürüm bile var yani. yeme içme pahalı. kuzey ülkelerinin geneli böyle. kalma işi kalacağınız bölgeye, otele ve tarihe göre değişiyor. hesaplı kalmak isterseniz hostel tavsiye ediyorum. hem yabancı insanlarla aynı odada kalınca en azından şu dilsizlik sıkıntısından ötürü yaşayacağınız çekinceyi daha aza indirgemiş olursunuz.

  • savata  (25.01.18 11:22:33)
Oslo'da pek bir sey yok bence, soyle bir yarim gununu ayirsan kafidir. Ama bergen'in methini cok duydum. Vaktin olur mu bilmiyorum ama tromsø de guzel diyorlar. Bi de trolltunga tabi.

  • finsidigi  (25.01.18 11:37:39)
hepsini istiyorum arkadaşlar ama norveç evet özellikle fiyordlar güzel olurdu evet mevsim yanlış. uçak biletleri de o yüzden ucuz ellam. norveç bence cennet cennet. deniz kenarındaki o heidi çizgifilminden kalma köyler, o üçgen çatılı evler. oraya gidip orayı koklamak çimenlerine dağlarına taşlarına uzanmak istiyorum. çadır kurmak da mantıklı aslında = )

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 11:44:34)
@finsidigi

saydığın yerlere ne yazık 300-500 liraya gidemez. bir tek oslo var o fiyatlara gidilecek. belki (ufak bir ihtimal) bergen'e ucuz yollu bir aktarma bulabilir.
  • savata  (25.01.18 11:46:58)
@savata

nasıl gidemez anlamadım şimdi. burdan norveçe gittim uçakla 300 e diyelim. oradan aktarma yapmak için, misal 3-5 saatlik bir yere 50-100 liraya gidemez miyim? e ozaman ulaşım çok pahalı abi anlamadım yani.
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 11:52:50)
gidemezsin. iskandinavya'da o fiyatlara şehirler arası ulaşım yok. avrupanın diğer yerklerinde otobüsle o paralara 6-8 saatlik mesafeye bile g idebilirsin ama iskandinavya'da bu imkansız gibi bir şey. tek yol blablacar

  • savata  (25.01.18 11:58:24)
ya da araba kiralamak gerçi kim bilir o kaç. para = )

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 12:05:34)
araba kiralamak yine aynı şekilde pahalı. internet sitelerinden aldığın ham fiyatlara aldanma. çeşitli ek ödemeler çıkacak aracı teslim almaya gittiğinde. ayrıca tek başına araç kiralamak inanılmaz pahalıya denk gelecek. çünkü orada dizel araç kiralaman neredeyse imkansız. tüm araçlar benzinli. dizel bulursan da çok pahalı. yakıt zaten türkiye'den sonra en pahalı oralarda. o iş de yaş yani anlayacağın :) eğer tek başına ve gerçekten ucuz bir tatil istiyorsan orta avrupa'yı öneririm. kuzey ülkeleri asla o fiyatlara halledilemez. couchsurfing olaylarına girmediğin müddetçe.

  • savata  (25.01.18 12:11:44)
pegasus ile 300 tl mi???? Yahu pegasus her zaman bana THy den daha fazla fiyat veriyor. Yolu yordamı nedir biri söyleyebilir mi?

  • geçerkenugradım  (25.01.18 12:17:47)
@gecerkenugradim

al kardeşim burdan bak 350 olmuş fiyat. sabah 300 dü = ) alamazsan söyle ben burdan alırım sana çok fiyat verirlerse= )

www.enuygun.com
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 12:23:30)
yok norveçe gitmem lazım çok asil o ülkeler. yemem içmem biriktiririm gerekirse= )

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 12:29:46)
Geçen sene oslo ve bergen'e gitmiştik (izlanda dönüşü uğramıştık aslında diyeyim).

Önce Bergen'e uçtuk, oradan trenle Oslo'ya geçtik. Trenle gitmek harika oldu, çok güzel manzaralar var yol boyunca.

Oslo normal büyük şehir. Airbnb evinde kalmıştık, bir gün hiç dışarı çıkmayıp evde film izlediğimizi bilirim haha. Gece hayatı güzeldi orada, bayağı eğlenmiştik. Ayrıca parkları bahçeleri efsane.
Bergen ise küçük ve çok tatlı bir şehir, tam turistik, çok turist vardı. Masal diyarı gibi gelmişti bana orası.
  • peggy  (25.01.18 12:34:49 ~ 12:35:08)
@peggy
norveçtesiniz ve evde film izlediniz günlerce ne kadar da bana göre değil = ) tren fiyatları nasıldı? airbnb evi nedir ya ne kadar da cahilim blabla car tarzı bir şey mi lütfen yardım çok mağdurum = )

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 12:43:08)
@sifirdokuzucuolanvarmi, yok ya günlerce değil haha 1 gün sadece, diğer 2 gün gezdik tabii ama İzlanda'dan sonra çok anlamsız gelmişti haha.

Bilet fiyatları değişiyordu ya, uçak gibi. Biz önceden almıştık, 2 kişi için 250 TL gibi bir rakam ödedik. Yolculuk 7 saat sürüyor ama tren çok konforlu. Wifi var, küçük polar battaniyeler, omuz yastığı vs her şey veriyorlar, bayağı memnun kalmıştık. Vaktiniz varsa gündüz yolculuğu yapın, manzaralar efsane.
www.youtube.com
Ama vakit yoksa gece yolculuğu da yapılabilir. Akşam Bergen'den binip sabah Oslo'da olacak şekilde, hem kalacak yer parası vermemiş olursunuz.

Airbnb ise ev veya oda kiralayabileceğiniz bir site. Günlük kiralık gibi. Biz otelleri sevmediğimizden hep ev kiralıyoruz, hem daha ucuza geliyor, hem oralı gibi yaşama hissi geliyor, hem de yemek falan hazırlayabiliyorsun evde.

Mesela biz şu evlerde kalmıştık:
Bergen: www.airbnb.com
Oslo: www.airbnb.com

Buraları tavsiye ederim, airbnb düşünürseniz.
  • peggy  (25.01.18 13:02:32 ~ 13:04:24)
Bazı şeyler söylenmiş ben kısaca bir şey söyliyim.
3 4 gün 1000 liraya mal olur demişsiniz, uçak bileti de dahil galiba bunu.
Bu zor baya. Sırf havaalanından şehir merkezine tren otobüs 40 50 lira verebilirsiniz.
Konaklama en ucuz hostelde bile 60 70 liradan başlar gecelik.
En ucuz yemek bile 40 50 lira falan mcdonaldsta.
Yani bir de başka şehre geçerseniz birkaç yüz lira o tutar tren bileti.
Ben oslodan moss diye bir şehre gitmiştim 40 dk lık yol bile 60 liraya mı geliyordu.

Yani ya güzel bir plan yapıp iyi hesaplayın biraz da eksta alın yanınıza ya da her şeyi planlamasanız da iyi bir para olsun yanınızda
  • senolll  (25.01.18 13:49:58)
Dostum Norveç'e yaz aylarında fiyordlarda hiking yapmaya ve kayalara (trolltunga, kjeragbolten ve pulpit rock) tırmanmaya veya kışın tromsö tarafına kuzey ışıklarına izlemeye gidilir. ama bu bahsi geçen aktiviteler inanılmaz pahalıdır. ucuz uçak biletine aldanıp orada patlama ihtimalin çok yüksek bize olduğu gibi :)

Oslo, bergen, stavanger yaptık 4 gün sanırım toplam. kasım 2017'de gittik.
Oslo'ya 1 gün, bergen'e 1 gün, stavanger'e 2 gün.
Biz her zaman düşük maliyetle tatil kafasındayız. Çadır, CouchSurfing, hostel vs. takılırız.
Norveç'te bir gece Oslo-Bergen treninde geçirdik ve 2 gecede Stavanger'de CS hostunda kaldık.
Bergen çok tatlı bir şehir ama tadı bence yazın çıkar. Tepeden görüntü muazzam. Oslo ruhsuz, beton bir şehir. Stavanger çok gerekli değil.

Fiyord turları, kuzey ışıkları turları vs ekstrem pahalı.
Bunun yanında toplu taşıma, yeme-içme de felaket. Öncelikle internette fiyat araştırması yapın.

Uçak gidiş dönüş 200 tl verip 4 saatlik Bergen-Stavanger otobüs biletine tek yön kişi başı 385 tl vermiştik, en acı tecrübemiz buydu.
Toplamda 4 günde olabilecek min. maliyetlerle kişi başı 1200 tl harcadık. Ülke Norveç olmasa max. 500 tl'ye çözülebilirdi. Kalacak yere ve yemeğe hiç para harcamadık!!!

Ulaşımı da şöyle yaptık aşağı yukarı:
Oslo havalimanı - Oslo : otostop
Oslo - Bergen tren : 150 tl
Bergen - Stavanger otobüs : 385 tl
Stavanger Havalimanına Otobüs : 40 dk yol 60 tl
Stavanger - Oslo uçak : 400 tl
  • japon askeri  (25.01.18 13:54:56 ~ 14:02:55)
1000tl ye halledilecek sey olsa canim sikildkca Norvec'e giderim ben. Yok oyle bir dunya:)

  • stavro  (25.01.18 14:08:16 ~ 14:08:54)
@peggy

nasıl ya izlenda daha mı güzel = )) ya oraya da gidicem hepsine gidicem hepsi benim bennnimmmm = ) bu arada ben avustralyaya da gitmeyi çok istiyorum ama sanırım hiçbirine gidemicem bu hırsla= ) bu tren yolculuğu bi harika dostum. bişey dicem böyle kalabalık gitmeye karar verirseniz bizde gelebilir miyik bi dahakine = )

airbnb yi düşünücem çok işime yarar sanırım dünyanın her yerinde var tıpkı şey gibi couchshurfing gib.
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 15:39:11)
@stavro ama bak diğer arkadaş 1200 e hallettim demiş. bence olabilir ya çadırda kalmak şartıyla konservelerle idare edilir maksat yemek içmek değil gezmek = ) ama dediğiniz gibi para biriktirmeye başlasam iyi olur. şimdi benim yeşil var norveç vize istemiyor sanıırım ya da istiyor da bunlardan yırttım gibi sayabilir harç bok püsür. daha yeni aldım yeşilik pek bişey bilmiyorum hakkında araştırmaya başlıcam.

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 15:41:12)
oha norveçe yeşil de vize yok süper oldu bu = ) 600 e uçak biletleri. 400 kalıyo geriye :P onla da kalırım yemek yerine de bok yerim sanırsam = )

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 15:42:48)
@keten prens

sen de yırtık don oluyorsun sanırım = ) işin goygoyundayız arkadaşlar sağolsunlar yardımcı oldular. elbette parasız gitmiycem. yeşilim cebimde birader rahat ol sen çok merak ediyorsan mail atarsın fiyortlardan bol bol foto atarım
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (25.01.18 15:44:54)