bye bye

www.strawpoll.me

Konuşmalarınızı veya görüşmelerinizi sonlandırırken bu ifadeyi kullanıyor musunuz ?

Yazı dilinden bahsetmiyorum yalnız. Örneğin, telefonda görüşmeniz biterken ya da arkadaşınızın yanından ayrılırken vs.

Yoksa sevmeyip özellikle kullanmamak için dikkat edenlerden misiniz ?

Bu ifade nasıl ve ne zaman yaygınlaştı? Bir de 90larda Friends dizisinin bir etkisi var mı ?

not: Türkçe konuşurken tabii ki.

Nefret ediyorum kullanmaktan. Yazarken kaçınıyorum ama telefonu kapatırken istemsizce ağzımdan çıkıyor. Fark edince ağzıma vurasım geliyor.

  • Amaranta ursula  (23.01.18 22:46:31)
Yazışırken kullanmıyorum hiç ama konuşurken kullandığım oluyor.

  • ms brownstone  (23.01.18 22:48:31)
samimi olmadığı arkadaşlarıyla vedalaşan plaza kadını lafı bu, bay bay dediğini duyduğum son erkek konuşmayı yeni öğrenen 5 yaşındaki yeğenimdi.

  • Bruce  (23.01.18 22:48:46)
Kullanmıyorum.
Görüşürüz diyorum. Hoşçakal'ı sevmiyorum, ayrılığı çağrıştırıyor.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (23.01.18 22:52:06)
hoşçakal demeyi tercih ediyorum.

  • biravekahve  (23.01.18 22:52:15)
kullanmıyorum. dayım kanada'da yaşadığı zamanlar, anamları aradığında telefonu kapatırken "babay!" dermiş. o yüzden annem bu ifadeyi çok sevdiği için zaman zaman telefon kapatırken "babay" dediğim olur, onun dışında kimseye ne konuşurken ne de yüz yüze "bay bay" demiyorum. genelde "kendine iyi bak", "görüşürüz" yahut arkadaş arası geyiklerinden biri olan "çay içecem sktir git" kullanırım. alakasız olacak ama sonuncusunu da anlatayım,

dersten çıktık, dışarıya çıkacağız sigara içmeye. ben kantinciye sabah takmış olduğum borcu ödemek üzere bir şey söylemeden ayrıldım diğerlerinden. sorduklarında da açıkladım durumu, "siz gidin, ben geliyorum" dedim. sonra bir arkadaşım, hiçbir şey söylemeden peşime takıldı. bunu gören diğerleri de gelmeye, "sen nereye?" diye sormaya başlayınca, arkadaş "çay içecem sktirin gidin" deyiverdi. yani benimle kantine gelecekmiş çay almaya. o umursamazlığı, tonlaması muazzamdı sahfjfajs
  • der meister  (23.01.18 22:52:27 ~ 22:55:58)
şöyle bi düşündüm de... yok, kullanmıyorum.
şu var ki: eğer ki ilk adımı karşımdaki kişi atmış ve içten bir "bye" demişse aynı şekilde karşılık veririm.
ukala, ukala türkçe üzerine ahkam kesip, ne karşıdakinin canını sıkarım; ne de kendi enerjimi çarçur ederim.
üstelik, bazen görmesini bilen için o görüşmeyi sonlandıran kısacık cümlede hayatın manası saklı da olabiliyor :)
  • pangea  (23.01.18 22:55:39)
Yazarken de konuşurken de kullanmam.
Görüşürüz ya da görüşmek üzere en çok kullandığımdır.

  • mutekebbir  (23.01.18 22:56:36)
Gerçek hayatta kullanıyorum, kullanılmasında bir sakınca görmüyorum. Kimseden garip bir tepki almadım, insanlar da kullanıyorlar. Yazarken de bb şeklinde kullanıyorum şimdi hatırladım.

  • i was made for you  (23.01.18 23:01:01 ~ 23:01:58)
Konusurken hep kullaniyorum. Bu kadar irrite edici bir sey miymis sasirdim.

  • theworldismine  (23.01.18 23:01:21)
yazışırken bay bay yazıyorum. konuşurken de çok sık kullanıyorum çok şirin bişi bence.

  • theseachange  (23.01.18 23:03:24)
bazen telefonda cok samimi oldugum biriyle konusuyorsam cok cheesy bir sekilde "baaaayyyy" dedigim oluyor, bye bye degil ama. baaaaay. araya yumusak g de girebilir :D

hadi bye oluyor bazen. bye bye i bebelere ya da veletlere diyorum, allahaismarladik, hoscakaliniz filan zor gelir.
  • kuehles blondes  (23.01.18 23:13:17)
yüzyüze görüştüğüm kişiden ayrılırken derim daha cok, ekseriyetle el sallayarak

  • yuvarlanantencereninkapagi  (23.01.18 23:19:50)
87’de annem babam köyde öğretmenken köylüler bana giderken eğilip “Bay baay” yapıyorlardı. Demek ki daha önceden girmiş.

YaArken kullanmıyorum. Konuşurken “Görüşürüz” diyorum daha çok ama telefonda ağzımdan çıktığı oluyor. Hoşçakal temelli vedalaşma gibi geliyor. Bazen el sallayıp “Güle güleee” dediğim oluyor; özellikle ailemle görüntülü konuşurken.
  • aychovsky  (23.01.18 23:31:00)
Kullanmıyorum, sağ olsun teyzem geliştirdi bu hassasiyeti ben küçükken. Ben de o zamanlardan beri dikkat ederim kullanmamaya. Otomatikleşti zaten Türkçe konuşurken baybay ağzımda yavan duruyor işimin İngilizceyle ilgili olmasına rağmen. Görüşürüz derim onun yerine ama bazen eksikliğini hissediyorum çünkü görüşme ihtimalimin olmadığı kişilere de görüşürüz diyorum. Bi düşündüm çevremde de kimse kullanmıyor bu lafı.

  • olutaklidi  (24.01.18 00:25:47)
telefonda konuşurken "hadi görüşürüz bay bay" kalıbını kullanıyorum ama yazarken aslaaa! BYE yazmamaya dikkat ederim, nedendir bilmem.

  • pinkpeony  (24.01.18 00:42:28)
Asla kullanmam diyenler neyin kafasını yaşıyor, merak ediyorum. Kullanma da, neden asla?

Telefonda da günlük hayatta da kullanıyorum.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (24.01.18 01:49:16)
Telefon gorusmelerinde kullanirim sadece. Hadi bay bay

  • imelih  (24.01.18 06:46:01)
ya sabah sabah aklıma geldi, şunu da paylaşmazsam olmaz, canım navas ya "thank you my friend, bye bye" ne ahnfhsaafka

www.youtube.com
  • der meister  (24.01.18 08:55:28)