Tabanca ile Atış Yapanlar

Airsoft veya tüfek sayılmaz. Kaçınız tabanca ile atış yaptı şimdiye dek?

Mesafe ve isabet oranlarınız nedir?

atis yaptim da oyle hedefe degil daga tasa

  • eksimeksi  (23.01.18 09:45:07)
poligona gittim. 3 şarjör boşaltmışlığım var :) yakın mesafeli oluyor poligonda tabancayla atışlar. kullandığım tabanca sikko bi şeydi, bu yüzden bütün atışlar 12'den olmadı. Herhalde %90-95 oranında başarılıyımdır :) Askerde 25 metreden kalaşnikofla aynı delikten 2 mermi geçirmiş adamım vesselam ;)

  • silah taciri  (23.01.18 10:30:19)
3-4 ayda bir poligona gidip kendi tabancam ile atış yaparım.

5 metre çocuk oyuncağı,
10 metre dikkatli olunca iyi grupmanlar alıyorum
15 metrede grupmanı 12 etrafında toplayamasam da 8 ile 12 arasına denk gelir.
25 metrede yarım boy hedefte isabetim hep olur ama kafaya denk getirmek gerçekten zor.

Şöyle söyleyeyim, yaklaşık 1 karış büyüklüğünde bir balonu 25 metrede atmaya başladığımda bazen 5. mermi, bazen 10 bazen de şarjörü bitirene kadar zordur benim için.

"25 metrede bir karış hedefi her attığımda vururum" diyen ve yapabilen adam gerçekten çok iyi atıcıdır, elini öpmek lazım.

Son bir not; tabanca yakın mesafe silahıdır, yani etkili alanı 5-10 metredir.

Bir not daha; ne zamandır acaba duyuruya özel bir poligon günü yapsak mı? böyle bir duyuru açsam iştirak eden olur mu diye düşünüyordum. Olur mu acep?
  • John Bloor  (23.01.18 10:35:44)
40-50 metreye kadar çok rahat istediğim yerden vururum.
Etkili menzil 5-10 metre falan değil bu arada.

  • nocturness  (23.01.18 11:40:20)
poligonda canikle 20 mt ye kadar istedigim yerden vurabiliyorum

  • imnotsureabout  (23.01.18 12:16:14)
Poligon işi süper olur. Ben katılırım. 40 50 metre mesafeden istediği yerden vuran abiyle tanışmak isterim.

  • opitseri  (23.01.18 12:35:12)
2-3 sarjor attim sanirim. Isabet denemesi degil baska bir sey denedigim icin isabet oranina bakmadim, baktiysam da hatirlamiyorum. Tufek ile affetmem ama.

  • stavro  (23.01.18 13:40:43)
Sayın @nocturness, yanlış anlaşılmış ya da yanlış anlatmışım sanırım. Kastettiğim etkili menzil değildi, etki alanıydı.

50 metreden hedef atışı yapılabilen tabancalar var, atıcılar da var tabi. 9 mm bir tabancanın menzili 45 derece açıyla ateşlenirse yaklaşık 2500 metredir.

Ama bu demek değildir ki tabancanın etkili alanıı 50 metredir 100 metredir, o zaman özel kuvvetler boşuna tüfek taşıyorlar operasyonlarda.

40-50 metreden istediğiniz zaman vurabiliyorsanız saygı duyarım, ama duran hedef karşısında nişan alıp konsantre atış yapmak ile çatışma esnasında 20 metre ilerideki hareketli adama ateş etmek arasında milyon fark vardır.

Tabanca yakın savunma/saldırı silahıdır, bu değişmez bir gerçektir.

Bir poligon buluşması yapalım, sizin de tecrübelerinizden yararlanalım.
  • John Bloor  (23.01.18 13:53:25)
bildiğiniz güvenilir, sağlam silahları olan bir poligon varsa seve seve dahil olurum organizasyona.

  • silah taciri  (23.01.18 14:38:48)
bir tabancanın etki alanı ne olabilir? obüs mermisi mi bu? ben böyle bi kavram duymadım, sen de açıklayamadın zaten.
tabanca 50 metreden adam vurabiliyor diye özel kuvvetler niye tabanca taşısın ayrıca? tabancanın namlusu belli, tüfekle niye kıyaslıyorsun?
arkadaş bir soru sormuş ben de ankete destek oldum cevap verdim. yanlış bi bilgi vermişsin onu düzelttim.
vücuduna hakim olabilirsen sen de 40-50 metreden vurabilirsin.
  • nocturness  (23.01.18 14:40:06)
30 metreden attığını vuran abi gitsin yarın başlasın pöh'te keskin nişancı olarak. Kendisine saygım sonsuz.

9mm ile kadro atışı 7 veya 10 metreden yapılıyor hesap edin.
  • bos gezenin bos ustasi  (23.01.18 15:02:39)
Bu arada poligon yasaklanmıştı bir ara tam bilmiyorum fakat kapalı alanda sadece airsoft var.

  • bos gezenin bos ustasi  (23.01.18 15:03:16)
@nocturness ve @John Bloor

Bir silahın menzili silah çapına, namlu uzunluğuna göre değişir. 20cm'lik namluya sahip bir tabancayla 22cm'lik namluya sahip bir tabancanın menzili farklıdır. Yiv-set merminin hedefe daha kararlı ve isabetli gitmesini sağlar çünkü. Ayrıca merminin çapı da önemlidir. Çap ne kadar düşükse mermi de bir o kadar uzağa gider. Zaten 7,62'lik G3 ile HK-33'lük tüfeklerin etkili menzil farkının nedeni de budur.

Tabancaların ortalama etkili menzili 100-150 metre civarındadır. Ama size şöyle bir bilgi vereyim, .357sig merminin namludan çıkış hızı saniyede 400-450 metre arasında değişiyor.

son olarak şahsi fikrimi belirteyim: tabanca yakın mesafe savunma silahı, tüfek ise saldırı silahı.
  • silah taciri  (23.01.18 15:24:24)
@silah taciri beni niye etiketledin anlamadım?
arkadaş etkili menzil demiyor, etki alanı diyor ısrarla.

askerdeyken attığını vuran komutanlarınız yok muydu olm? niye garip geliyor benim vurmam.
  • nocturness  (23.01.18 15:42:31)
@nocturness

ben de anlayamadım etki alanıyla etkili menzil arasındaki farkı? senin attığını vurman beni niye şaşırtsın? aksini iddia etmiyorum ki olm :)
  • silah taciri  (23.01.18 15:55:46)
almanya'da poligona gittim. üç farklı kalibreli tabancayla atmıştım. mesafeyi hatırlamıyorum açıkçası. magnum'la birkaç kez vurmuştum ama onu hatırlıyorum

  • burya  (23.01.18 16:14:14)
Sayın @nocturness haklısınız, anlatamadım. Son kez derdimi şöyle açıklamaya çalışayım, 50 metrede çok iyi hedef atıcılığı yapabiliyor olmak, tabanca ile 50 metrelik alanda (25 metre yarıçap) savunma/saldırı yapılabilir anlamına gelmiyor.

Tabanca kullanmanın mantığına aykırı bu mesafeler, lütfen yanlış anlamayın. Sizi kırmaya ya da tartışma yaratmaya çalışmıyorum. Söylediğiniz mesafelerde hedef atıcılığı yapabildiğinize de inanıyorum.

Sayın @silah taciri, Anadolu yakasında eski ve silah severlerin illah ettiği adı lazım değil bir poligon var. Çok şükür buna alternatif ataşehir ve kadıköy'de iki poligon açıldı. Kadıköy'dekinin fiyatları mantıksız, Ataşehir'deki henüz açıldı mı açıldıysa fiyatlar nasıl haberim yok. Ama bir organizasyon yaparsak öncesinden bilgi alırız.

Avrupa yakasında ise sık sık gittiğim ve memnun olduğum Akdeniz Poligon var, yine yeni açılan ve işletmecileri iyi insanlar olan Başakşehir Poligon 34 var. Fiyatları mantıklı, gidilebilir.

Mecidiyeköy'de yeni açılan adını unuttuğum poligona henüz gitmedim, fiyat bilgisi alırız.

Katılım gösterecek kişilerin çoğunluğu hangi yakada ise ona göre yer belirleriz.
  • John Bloor  (23.01.18 17:42:14)
@John Bloor Ümraniye'deki poligonu diyorsun sanırım. açıkçası orası b.k gibiydi. adam gibi, temiz ve silahları kaliteli bir yerde atış yapmak isterim. bence halı saha gibi bunun da organizasyonu yapılabilir.

  • silah taciri  (23.01.18 18:08:48)