Youtube hakkında

Youtube'dan ünlülerin direkt resmî veya Vevo tarzı kanallarının dışında herhangi birilerinin yüklediği şarkılarını dinleyebiliyoruz. Tarkan diyelim mesela. Bir çok şarkısı başka başka hesaplar tarafından yüklenmiş Youtube'a.

Şimdi bu olay nasıl mümkün oluyor? Telifi ne zaman yiyorlar, para kazanmayı açtıklarında mı? Para kazanmayı açtıklarında Tarkan talep ederse videonun gelirlere Tarkan'a gidiyor, tamam; ama para kazanmayı açmazsak? O zaman sıkıntı olmadan orada durabiliyor mu şarkılar? Özetle bu şarkıların kaldırılmaması nasıl açıklanıyor?

Bildiğim kadarıyla bu eser sahibine kalmış durumda, iki seçeneği var:

- İsteyen istediği gibi kullansın ama parası bana gelsin.
- Benden başka kimse kullanmasın.
  • hayirsiz  (22.01.18 03:36:24)
Bu iki durumda da kanala ceza veya uyarı geliyor mu peki acaba?

  • taktikmaktikyokbambambam  (22.01.18 03:39:36)
peki bu arka fona albüm kapağının resmi koyulan şarkılar nasıl hâlâ orada duruyor? Bir ay sonra tekrar yükleme örneğindeki gibi mi?

  • taktikmaktikyokbambambam  (22.01.18 03:46:59)
Evet, reklam alamıyorsun. Aldığın takdirde de gelirler ya eser sahibine gidiyor ya da uyarı geliyor. Eser sahibinin isteğine kalmış durumda.

Ayrıca (bkz: fair use)
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (22.01.18 04:11:54)
Bütün soruların cevapları şuradaki yorumlarda verilmiş gibi: teknoseyir.com

  • taktikmaktikyokbambambam  (22.01.18 14:02:04)