Kedinizi kaç aylıkken kisirlastirdiniz?

1 hafta sonra 6 aylık olacak erkek bir kedimiz var; kısırlaştırma ile ilgili her kafadan bir ses çıkıyor. Çoğu yerde 6-8 aylik olduktan sonra kisirlastirabilirsiniz yazmışlar ama bizim veteriner 1 yaşına kadar bekleyelim diyor. Ben koku püskürtme olayını yaşamayı pek istemiyorum açıkçası, sırf bu yüzden erken kısırlaştırip sağlığına da zarar vermek istemiyorum.

Siz kaç aylıkken kisirlastirdiniz? 8 aylıkken kısırlaştırmak erken mi olur ki? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

Kendisinin resmini de paylaşayım bari, minnacık halini burda görenler olmustu; bu da kocaman olmuş hali :) i.hizliresim.com

edit: kızgınlıga girdiğine dair herhangi bir belirti yok bu arada.

bizim veteriner 6 aylıkken kısırlaştırılır bir şey olmaz diyor. ama başka bir veteriner, idrar yolları milimetrik büyür, 1 yaşından erken kısırlaştırılırsa idrar yolları sorunu olur demişti. bu da riske atılacak bir şey değil. o yüzden erkek kedileri kısırlaştırmak için ne olur ne olmaz diye yaş doldurmalarını bekliyorum.

  • pide  (20.01.18 17:21:30)
1 buçuk yaşındayken kısırlaştırdık. o zamana kadar azma belirtileri pek olmamıştı. birden başlayınca (işeyip sıçma evresine geçmedi çok şükür) kısırlaştırdık biz de. bence acelesi yok hayvan sürekli çiftleşme isteği göstermiyosa.

  • rayde  (20.01.18 17:22:20)
6 aylık erkek kedim var, hemen hemen aynı dönemde doğmuş kedilerimiz. Bizimki malesef biraz erken ergenliğe girdi. 2 aydır koku püskürtme sıkıntısını fazlasıyla çekiyoruz.

Bizim veterinerimiz de dediğiniz gibi riske atmayıp mutlaka 1 yaşına kadar beklememiz gerektiğini söyledi. El mahkum bekliyoruz.

Soruya cevap : henüz kısırlaştırmadık
  • elon  (20.01.18 17:26:37)
kedinin kısırlaştırılması için kızgınlığa girmesi beklenir öncelikle. ondan sonra kısırlaştırılır. 8 ay da normal bi süre.

  • nice tnetennba  (20.01.18 17:41:00)
arkadaşım iki dişi kedisini 6 ay olduğu gün kısırlaştırdı.

  • sttc  (20.01.18 18:14:19)
Irk kedilerin kızgınlığa girmesi daha uzun süre alabiliyor. Ben benimkileri (biri dişi biri erkek ikisi de sokak kedisi) 9 aylıkken kısırlaştırdım, hiçbir sorun yaşamadık. 6-8 ay normaldir operasyon için diye biliyorum ben de. Veterineriniz belki cinsi için uygun zaman aralığı 1 yaş sonrası vs olur diye düşünmüştür. Bilemedim.
İnternetten, özellikle yabancı sitelerden shorthair türler için kısırlaştırma tavsiyelerine bakın.

  • buff  (20.01.18 19:33:43)
bizim veteriner de idrar yolları sağlığı için 1 yaşına kadar beklememiz gerektiğini söylüyor. riske atmayın derim.

  • slow like honey  (20.01.18 21:44:49)
Tam 1 yaşındayken kısırlaştırdık. Doğum günü hediyesi olarak. 11 aylıkken filan çiş yapmaya başlamıştı. 1 yaşını bekledik. O kadar korkunç değil.

  • Lim5  (20.01.18 22:20:30)