elektirik faturasi tip1-tip2-tip3

Bunlar ne anlama geliyor? Bizim fatura tip3 ve yüksek geliyor surekli. En uygun tarife hangisi?
Uedasa gidip değişim yaptırcam.

Teşekkürler.

@want2die'ın verdiği bilgi yanlış. tip1, tip2 ve tip3 serbest tüketici olup olmadığınızı gösterir.

Tip1: Serbest olmayan tüketici
Tip2: İkili anlaşma ile elektrik alan serbest tüketici
Tip3: Son kaynak tarifelerinden elektrik alan serbest tüketici.

Tip3 tüketici sınıfında iseniz, serbest tüketici olup herhangi bir elektrik dağıtım şirketi seçmediğinizden bölgenize bakan ana şirket üzerinden elektrik alıyorsunuz demektir. İsterseniz başka bir dağıtıcı seçerek taahhüt vererek daha ucuz elektrik alabilirsiniz.

Tek zamanlı veya üç zamanlı tarif ise daha farklı bir durum. Bunu faturada müşteri grubu kısmında bulabilirsiniz. Değişiklik yapmadıysanız muhtemelen siz tek zamanlı tarifedesinizdir. Yani tüm saatler için ayni birim fiyattan ödeme yapıyorsunuzdur. İsterseniz üç zamanlı tarifeye geçip elektriğin az kullanıldığı gece saatlerinde indirimli kullanımı seçebilirsiniz.
  • neyehbe  (18.01.18 13:24:02)