Elektro Gitar Önerisi

şimdi gitara yeni başlıcam, yani hiç bir şey bilmiyorum öyle düşünün. kendim evde videolarla öğrenmeye çalışıcam.

bir de arkadaşım var o da yarıdm eder.

şimdi zibilyon tane marka/model var. ne alsam seçemedim açıkçası. arkadaşlar fender, gibson bak dediler ama benin shecter de hoşuma gitti. hem fiyat olarak da daha uygun. ikinci el bakıyorum bu arada.

bütçe de 1000 tl tavan olarak ama esneyebilir. yani derseniz ki başlangıç için 1000 çok, daha ucuz bir şey de olabilir veya 1000 tl vermişken 1500 ver şunu al yıllarca çal, öyle de olabilir.

amfi olarak ev arkadaşımın amfisi var. bir süre onla idare edip daha sonra kendi amfimi alırım diye düşünüyorum.

şimdiden teşekkürler.

çalmayı adam akıllı öğrenmeden çok para verme çünkü atıyorum fender aldın diyelim, baktın ki sert şeyler çalmayı sevdin, ibanez'e gözün kayar. ibanez aldın, baktın clean tone'a kaydı tarzın, fazla sert gelecek. o yüzden şimdilik ne tarz dinliyorsan ona göre bir başlangıç gitarı al ve piyasada bilinen bir şey olsun ki onu satıp yükseltme yaparsın, satarken kolay olsun. nasıl başlamak istediğini belirtirsen öneriler daha net gelir.

  • Bruce  (17.01.18 23:55:07)
@Bruce

mesela şu paylaştığım şarkılardaki gitar tonları gibi şeyleri çalmayı isterim daha çok:

youtu.be

  • yeteramadenedimherseyi  (17.01.18 23:57:56)
o zaman bi les paul lazım sana, epiphone les paul standard sıfıra o fiyat aralığına var mı bilgim yok ama 2. elle başla derim ben de.

  • Bruce  (18.01.18 00:05:21)
1000 yerine 1500 ver senelerce çal, o iş zor .

sektördeki marka modeller az çok belli

fender strat, tele, jaguar serisi

gibson lespaul

musicman, jackson, ibanez'in üst serileri örnekler çoğaltılabilir.

nerden baksan bak en az 1000-2000 dolar aralığındadır standart modelleri.

signature, ıvır zıvırı saymıyorum bak.

signature dışında da aşırı uçuk markalar var, mesela prs gibi
  • killerbee  (18.01.18 00:26:42 ~ 00:29:17)
o ki yepisyeni başlayacaksın, klavyesi rahat herhangi bir ikinci el ucuz gitarı al. şimdi strat alsan ne olur, jem777 alsan ne olur? dahası, dinlediğin şarkıların helalinden yarısında pedallar var. ya wah var, ya bilmem ne var. sen tonu siktiret, "gitarı" öğreneceğin bir şeye bak. baktın ki öğreniyorsun, o zaman düşünürsün hangi gitarı alacağını.

amma ki bence bunlardan önce/evvela ucuzundan ve, yukarıda da bir yerde dendiği gibi, klavyesi rahat bir şey al. ben akustik ararken "hemi ucuz hemi iyi olsun" dedim, gittim yamaha f310 aldım misal. tamam, sesi güzel. büyük kasa, basları güzel veriyor filan ama klavye öyle sert ki bare bastığım anda baş parmağımın bedenimden ayrılmaya çalıştığı hissine kapılıyorum. telleri de indiremiyorum köprüyü törpüleyip. resmen işkence çekiyorum bazen. öte yandan eski elektro-gitarımın markasını bile hatırlamam ama öyle güzel klavyesi vardı ki otur, saatlerce çal. o derece.

ha, baktın çalıyorsun ve devam edeceksin. o zaman "her albümünü" dinlediğin gruplar varsa o gruptaki elemanların gitarlarının markalarına bak. kolayı bu. esp mi olur, ibanez mi olur, yamaha mı olur görürsün böylece. amma ki şimdi gidip strat alsan malmsteen olmayacaksın, ondan siktiret bu detayları.
  • cagdas donem kuramcisi  (18.01.18 02:42:10)
gitarla alakalı enteresan bir anım var benim, yazayım bari.

bir arkadaşım var, tekstilci, adamın durumu falan bayağı bir iyi.

derken bu müziğe merak saldı, sene 2007 de müzik üstüne tanıştık falan, benim ufaktan home stüdyom falan vardı. gitarlar, klavyeler, ses kartı, monitörleri ıvırları zıvırları, kontrabas falan.

neyse 2010 da bu özel yapım gitar yaptırmaya başladı bi arkadaşına, 5 tane falan. neyse üstünden de 2 3 sene rahat geçti. gitarlar en sonunda bitti.

internetten yazışıyoruz iki de bir. 5 tane gitar var, 3 klasik, 1 akustik(1 tanesini göremedim ben) klasiklerin birini gitmiş ceviz yaptırmış, ötekini gül yaptırmış, abzürt abzürt tonlar çıkıyor gitarlardan :)

bir de bi akustik var, jumbo akustik diyor. bakıyorum bakıyorum o kadar güzel gözüküyor ki, tam benlik, fisherman'ın en iyi preamplisini falan taktırmış, etrafına sedef yaptırmış, ağacın rengi,tonu , deseni falan süper.

ufaktan ufaktan arkadaş beni gazlamaya başladı, akustiği satayım sana, bak bu parya bunu bulamazsın, pazarlık mazarlık 400 dolara kadar düştü.

ya diyorum bu adam neden bunu 400 dolara satıyor, üstündeki preampli hemen hemen o kadar.

merakıma dayanamadım atladım gittim istanbula yanına.

neyse, gitarı getirdi kucağıma bi verdi.

abi ben 180 küsür adamım, 4/4 kontrabas çalıyorum, gitar kucağımda sağ elim tellere erişemedi. kolum gitarı kavrayamadı, gitmiş bu jumbo jumbo diye, 20 cm kasa kanlığı yaptırmış, yetmemiş bir de yüksekiğini de büyük yaptırmış.

7 yaşında çocuğun eline akustik gitar verilmiş gibi kaldım öyle :)

senelerce durdu o gitar, sonra ne yaptı bilmiyorum. gitar ortadan kayboldu hehehe

ton efsaneydi hakkaten, al gitarı çık sahneye, tesisata gerek yok, davulcuyu da bastırırsın, saksofuncuyu da ama 2 kişi lazım, bi kişi akor basarken ötekisi ritim atacak :D
  • killerbee  (18.01.18 10:44:35 ~ 10:52:27)
@killerbee

ahaha iyiymiş. zaten ben de custom yazan gitarlardan uzak durmaya çalışıyorum her ne kadar çok güzel gözükse de.
  • yeteramadenedimherseyi  (18.01.18 13:31:20)