Kan sonuçlarındaki bilinmezler

Doktor sorun yok dedi ama sonucu alınca referans aralıkları dışında değerler gördüm.

Nötrofil 75.9 (Ref. 40.0-70.0)
Lenfosit 18.5 (Ref. 20.0-50.0)
Eritrosit 5.6 (Ref. 3.9-5.3)
Hematokrit 44.3 (Ref. 35.5-44.2)
MCV 79.4 (Ref. 82.3-94.6)
RDW-SD 34.8 (Ref. 35.0-46.3)

Bunlara ek olarak Hemoglobin üst sınırda. Neye dikkat etmem gerekiyor? Gerçekten normal mi bu kadar değerin referans değeri dışında olması?

bunlar iner çıkar çok önemli değil tek başına bir anlam ifade etmez. şikayet nedir, muayene bulguları, öykü vs. bunlarla bir araya geldiğinde anlam kazanır.

  • nrmnm  (17.01.18 14:45:55)
bu tip kan sayımlarında değerin referans değerinin dışında olmasından ziyade, referans değerinin ne kadar dışında olduğu önem kazanıyor. yani referans değeir 20-50 arasındayken 18 çıkması anlamlı değil. ama 20-50 iken 300 çıkıyorsa o bir anlam ifade ediyor.

ya da birbiriyle bağıntılı olanlar var. örneğin referans değerinin az altında olmasına rağmen, aynı anda birkaç tanesinde bu durum gösleniyorsa bir anlam ifade ediyor. mesela mchi mchc, hgb aynı anda düşükse diyorlar ki kansızlık var.demir de düşük çıkmışsa demir eksikliğine bağlı anemi diyorlar.

doktor değilim. neyin neyle ilişkili olduğunu anca kendimin ve yakınlarımın sonuçlarından biliyorum.

sizde anlamlı bir düşüklük görünmüyor, hafif sapmış sadece. bunların da birbiriyle anlam ifade eden bir ilişkisi yok demek ki, doktor sorun yok demiş.
  • kibritsuyu  (17.01.18 14:47:02)
hemoglobin genelde et ve yağlı şeyler yenince yükseliyor.

  • mikahakkinen  (17.01.18 14:55:01)
halbuki hemoglobin kadınlarda daha düşük olur.

yine de çoksa ve düşürmek istiyorsanız kan bağışı yapabilirsiniz.
  • kibritsuyu  (17.01.18 15:41:56)
ref 35 iken senin değerin 34.8 ise evham yapma. değerlerin referansa çook yakın o yüzden sorun yok demiş doktor, kendisine güvenmelisin.

  • pamuk helvalar cebe  (17.01.18 15:59:59)
Birçok kişisel faktör etkiler. Yüksek rakımlı yerde mi yaşıyorsunuz?

  • intihar etsem de kendime gelsem  (17.01.18 20:38:15)
Eskişehir, Rakım 788.

  • kayranin kedisi  (17.01.18 20:41:51)