[]

Webhook nedir?

Birkac kaynak okudum ama bu yazilimsal konular ornek olmadan kafamda canlanmiyor. Somut bir ornek verebilir misiniz?
 
adamlar belli event'ler için webhook hizmeti veriyorlar, mesela dropbox için bir dosya güncellendiği zaman. diyorsun ki bu dosya değişince beni haberdar edin, şu verdiğim adrese çağrı yaparak: benimguzel.sitem sonra onlar da tamam diyorlar değişiklik olunca da http isteği yapıyorlar buraya, ilaveten söylemeleri gereken şeyleri de get ya da post ile birlikte gönderiyorlar. sen bu hook adresine çağrı gelince artık kendine sms mi atarsın başka bir şey mi yaparsın artık ne istersen.

gidip apisinden ara ara sorgulayarak değişiklikten haberdar olma yükünden seni kurtarıyor, sen rahat ol ben bir şey olunca sana söylerim diyor yani. daha efektif 2 taraf için de. sen de o adamın apisini bir şey oldu mu diye gereksiz yere sorgulayıp durmuyorsun.

win-win.
  • gman  (17.01.18 17:43:46) 
@gman, çok sağol teşekkür ederim.


  • piremses  (18.01.18 08:57:53) 
burda bir açıklama var fakat örnek yok ,code.replyfeed.com örneğe çokda gerek yok sanki


  • arif2018  (26.03.19 21:21:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.