[]

Meyve, tohum, yemiş gibi bitkisel unsurların Latince ismi olur mu?

Yoksa, Latince isim o meyvenin ait olduğu bitkiye mi ait olabilir sadece.

Mesela "elma" meyvesi, "elma ağacının (Pirus malus)" meyvesidir. elma meyvesine de Pirus malus denebilir mi?

***

TDK'de "sarıhalile" denen bir yemiş için aşağıdaki tanım verilmiş ve en sonda Latince isim eklenmiş. Bu isim ağacın mı ismidir, yoksa yemişin mi veya her ikisine de denebilir mi? Veyahut sözlükte böyle verilmesi hata mıdır?

sarıhalile: isim, bitki bilimi Doğu Hindistan'da yetişen bir tür bitkinin olgunlaşmadan önce toplanan, kurutulan 3-5 santimetre uzunluğunda, erik biçiminde, sarımtırak esmer renkli sert kokusuz taneleri (Terminalia citrina)

 
Antep Fıstığı ağacı: Pistacia vera.

Antep fıstığının kendisi de bu ağacın meyvesi/tohumu vs artık neresiyse o'dur.
  • bos gezenin bos ustasi  (16.01.18 02:19:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.