[]

Sözlükte Konya'ya neden bu kadar çok yükleniliyor?

Tamam Konya'da da yobazımız çok ama; daha önce Kayseri'yi Yozgat'ı Sivas'ı Erzurum'u görmeden neye göre bu kadar çok sallıyor insanlar? Bu şehirlerin hepsini gördüm ve Konya bence nüfus fazlasının verdiği etkiye nazaran bu diğer İç Anadolu şehirlerine göre Paris kalır. Sizin düşünceleriniz neler?
 
İzmir-Konya iki farklı zihniyeti temsil ediyor. Konya'ya yüklenilmesi sembolik.


 • Depik  (13.01.18 00:33:52) 
yozgat'a daha çok yükleniliyor.

kayseri'yi, sivas'ı, konya'yı işim gereği son zamanlarda sık sık ziyaret ediyorum. hatta ilçelerine de gittim. bir çok başka iç anadolu şehrinde de bulundum. şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç bir ilimizin halkı yobaz diye aşağılanmayı hak etmiyor. bu şehirler, şehir olmasına rağmen kozmopolit bir yapıya sahip değiller. insanı geçim derdinde, kendisine veya sevdiklerine vakit ayıracak zaman yok, enerji de yok. böyle bir mücadeledeki insanın kendini geliştirebilmesi çok zor. üstüne üstlük çocukları için de farklı bir gelecek söz konusu değil. yani yobazlık denilen şey çoğunlukla garibanlıktan geliyor.

bu insanlar, yobaz ilan edilip toplumun daha iyi olanaklara sahip kesimleri tarafından aşağılanınca haklı olarak içinden çıktıkları mahalle, köy, aile, arkadaş çevresi ile daha sıkı ilişkiler kuruyorlar. kabul gördükleri topluluğa haliyle daha bağlı oluyorlar.

ben her zaman için iletişimden yanayım. yukarıda anlattığım mekanizma iletişimsizliğe sebep oluyor ve kutuplaşma buradan kaynaklanıyor. eğer millet olarak daha iyi bir geleceğimiz olacaksa bu toplumsal gelişimle mümkün olacaktır. yani bütün sosyo-ekonomik sınıfların eğitim ve refah seviyesinin beraber artması şart.
 • bellbane  (13.01.18 00:39:04) 
Ben çocukken Mersin'e giderdim, Yeşilovacık diye küçük bir köyüne, babannemlerin yanına. Herkes Konyalıydı :D Yani, herkes. Hepsi öğretmendi, eczaydı, doktordu, ev hanımıydı ya da ama pırıl pırıl insanlardı. Çok severlerdi Konya'yı ve kışın da Konya'da görüşürlerdi. Emekli olanlar daha uzun kalırlardı Yeşilovacık'ta ama gene de "Konya'yı görmezsem olmaz" der, senenin bir kısmını orada geçrirlerdi. Konya benim için sanki İstanbul'da bulamadığımız güzellikleri bulacağımız bir yerdi. Öyle düşünürdüm.

Sonra değişti. İnsan profili değişti. Eğitimsizlik sorundu belki ama ahlaksızlık hiç bu kadar sorun olmamıştı toplum içinde. O insanlar, Konya'dan bir müddet sonra tatsızlıklarla bahsetmeye başladılar. Gene de hiç biri vazgeçmedi Konya'dan.
90'lı yıllarımın güzel insanları onlar.

Ben çok Konyalı tanıdım. Yüzlerce aile tanıdım Konya'nın çeşitli yerlerinden. Tanıdıklarım hep eğitimli insanlardı.
Çok da Yozgatlı tanıdım. Yozgatlı Çerkesler başta olmak üzere, Yozgatlı gurbetçi Türk kitlesine hakim oldum. Yozgatlı Ermeni aileler bile tanıdım. Ama şu yukarıda bahsettiğim Konyalılar gibilerini Yozgatlılar içinde göremedim.
Erzurum ya da Konya'ya gelene kadar; Yozgat ve Karadeniz şehirleri var bu ülkede kara delik görevi gören.
Bence de Konya'ya haksızlık ediliyor.
 • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (13.01.18 00:45:06) 
Ekşi sözlük yazarı profili diye bir şey var çünkü. Belli bir kesim. Zehirli iğrenç bir ortam. Baya önce bıraktım ben sözlüğe girmeyi. Tasviye ederim. Reddit'e de girmiyorum hatta. Hatta bir şey bakarken kazara tıklamayayım diye filtre koydum tarayıcıda bile çıkmıyor. Pür nefret ve bayağılık ekşisözlük. Sosyal medyasız hayat çok güzel. Arada sıkılınca buraya geliyorum iki üç ayda bir. Bir de stackexchange'e gidiyorum. Merak ettiğin şeyler için ise quora.


 • Batuhanolabilir  (13.01.18 00:47:09 ~ 01:09:52) 
Akademi'de Erzurumlu bir sürü tiple okudum, Feto'nun memleketi olduğu için torpillisi şerefsiz de çoktu oradan.

Konya'da da çok bulundum, hatta bahçem var Akşehir'de gider gelirim.

İddia ediyorum yobazlık, gericilik, şerefsizlik, cinsiyetçilik, kafatasçılık ne ararsan Erzurum bin kat beter Konya'dan.

Ama en çok Kayserililer'den nefret ederim o ayrı. Konya'yı övdüğümden değil, Konyalılar'ın bazıları fuhuşa, alkole bayılır sonra da müslümanım diye dolanırlar. Konya'nın genelevi meşhurdu zamanında bilen bilir. Cihanbeyli'ye falan gidin 1 hafta kalın anlarsınız. Üstü minare altı kerane diye boşa demezler.

Birkaç kupon il vardır Türkiye'de İç ve Doğu Anadolu'da gerisi rezalettir aslında. Klasik şark kurnazı köylü kasabalı avam kaynar.

Ben nereli miyim?
Adanalıyım.
 • bos gezenin bos ustasi  (13.01.18 00:57:05) 
sadece sembolik olmasından dolayı.

yani mevlana, mevleviler, konya insanının dindar gözükmesi lakin en çok içki tüketiminin konya'da olması gibi tezat durumlar vesilesi ile.

hiç gitmedim bilmem ama konyadan 1000 kat daha kötü yerler olduğunu hepimiz de biliyoruz.
 • killerbee  (13.01.18 06:06:38) 
Konya sembolik +1


 • doxanikee  (13.01.18 10:15:29) 
Batuhanolabilir +1
Hayatında Konya'nın içinden geçmemiş bir alay vasıfsız, ağız dolusu küfürler sıralıyor çöplük benzeri bir mecrada.
Dikkate alıp okumaya bile değmez. Konya şehir merkezinin nüfusu 1.278.000 kişi. Söylenecek her şey adi bir genelleme olarak kalacaktır.
 • 038576  (13.01.18 12:53:59) 
Sacmalik. Kayseri, Yozgat falan da degil, Turkiye'nin yarisi hatta belki daha fazlasi ayni boyle. Aradan bir sehri secip yuklenmeleri cok sacma. Guneydogu'da tecavuze ugradi diye bu lekeyi temizlememiz lazim diyip oldurulen kiz cocuklarini az duymadik.
Ayrica Konya degil, Yozgat'a cok yukleniliyor.
Not: Kuzeyden guneye, dogudan batiya bircok yerinde bulundum ulkenin.
 • stavro  (13.01.18 12:57:24 ~ 16:50:32) 
Konya'daki maçtaki ıslıklar, küfürler de unutulmuyor


 • red g  (13.01.18 13:04:55) 
Batuhanolabilir - 1
"Sözlük zehirli iğrenç bir ortam" demek; bir şehirde yaşayan herkesi tek bişeyle itham etmeyle aynı şey.
Bu, orada varlığını sürdüren hâlâ yazmaya devam eden aklı başında çok yazarı görmezden gelmek olur. Başka şeyler de olur...

Sözlük, halihazırda Türkçe olarak muadili olmayan bir site. Memleketin içinde bulunduğu eğitim durumu, davranış biçimleri de göz önüne alınarak, özellikle şimdi daha çok katkı sağlanması gerektiğini düşünüyorum.


Cevabım:
Sözlüğü hâlâ okuyan biri olarak ben Konya'ya çok yüklenildiğini gözlemlemedim. Nasıl çok yükleniyorlar? Olmayan bişeyler mi yazıyorlar, İzmir'e yapıldığı gibi haksız ithamlar mı var...
Duyurun üzerine Konya başlığını şukela modunda okudum, konyalı bi arkadaş deneyimlerini yazmış. Olumlu bi betimleme yok.
Badilerime baktım, deneyimlerini yazmışlar, olumlu ve olumsuz betimlemeler var. olumlular insan davranışlarıyla ilgili değildi. (badilerden şahsen tanıdıklarım da var)

Erzurum başlığı da Konya başlığından pek farklı değil.
Yozgat ve Sivas daha farklı olumsuz içeriklere sahip...
İstanbul bambaşka olumsuz içeriklere sahip.
(Hepsine şukela modunda baktım)
 • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (13.01.18 13:57:41 ~ 14:32:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.