Bana araba tavsiye edebilirmisiniz

15 bin peşinatım var, gerisi kredi olacak ama 60 bin geçmek istemem. Sıfır yada ikinci el farketmez. %90 şehiriçi kullanıcam, ilk arabam olacak. Bu koşullara göre hangi araç bana uygun?

ecotsi 1.0 motorlu otomatik, start stoplu bir hatchback

  • alperz  (11.01.18 23:36:10)
@acemi otomatik. Çocuksuz çift için, şehir istanbul. Ayda 10-12 defa işe gidip gelirken bide 3 ayda bir istanbuldan yakın civardaki şehirlere anca. Beklentim az yaksın. Bide al sat işinden hiç anlamam hocam, uzun yıllar aracı kullanabileyim.

  • placebo z  (11.01.18 23:42:46)
Ford fiesta 1.25 benzinli alabilirsiniz 45.000 civarına. 2014 model düşük kilometreli bir araç işinizi görür. Ya da 1.5 dizel de olabilir ama az kullanacağınız için gereksiz masraf olur sanki dizel.

Daha büyük bir araç isterseniz yine aynı modellerde focus 1.6 bakabilirsiniz. Bunun dizeli az yakar ama biraz pahalı gelebilir size. Az yaksın ama biraz da büyük olsun derseniz renault fluence, toyota corolla ya da auris bakabilirsiniz.

Sıfır araç fiyatları çok yüksek, ikinci el piyasası da öyle. Bu yüzden bence 2014-2015 modellerde kalıp 50.000₺ civarına bu işi halletmeniz en mantıklısı olur.

Honda jazz, skoda fabia, hyundai i20 gibi alternatiflere de bakabilirsiniz.
  • md11  (12.01.18 00:08:52)
Hyundai i20

  • graupel  (12.01.18 00:18:36)
Skoda fabia derim ben benzinli otomatik düşük motorlara yönelin

  • kablelvuku  (12.01.18 00:18:38)
skoda rapid octavia vs

  • alt4y  (12.01.18 00:34:38)
Şimdi dediğiniz modellere bakarken ekranın sağından fiat egea beliriverdi, sıfırının fiyatı 60 bin, tam benim üst limit. Buna ne dersiniz? Yerli üretim diyemi ucuz yoksa malzeme kalitesi düşükmü kaçıyor?

  • placebo z  (12.01.18 00:39:59)
Yukarıdaki cevabı yazarken linea ya da egea da vardı aklımda ama saydığım diğer modellere kıyasla konfor ve güvenlik açısından daha zayıf kaldığı için yazmadım. Eğer hoşunuza giden bir araç ise, konfor olarak beklentilerinizi karşılayacak ise egea da alabilirsiniz.

Fiat hem yakıt ekonomisi hem de tamir/bakım maliyetleri açısından çok iyi bir konumda. Motorları oldukça sorunsuz, elektronik aksamı da öyle. Sadece iç mekandaki malzeme kalitesi düşük, yalıtımı diğerlerine nazaran kötü, kaza durumunda güvenlik konusunda da diğer markalar kadar iddialı değil ama sonuçta uluslararası standartlara göre üretim yapan bir firma.

Ben fiat'ın araçlarını alınabilir buluyorum. İçinize sinerse tercih etmemeniz için bir sebep göremiyorum. Ancak yerinizde olsam bu bütçe ile 2013-2014 focus almaya çalışırdım.

Fiat'ın ucuzluğunun altında yatan asıl sebep ise satış rakamlarının yüksekliği. Üretim kapasitesi çok yüksek, maliyetleri düşük. Bu da fiyatlara yansıyor.
  • md11  (12.01.18 01:23:50)
2013-2014 model otomatik Polo. Çok iyi araba, süper az yakar, her yere girer çıkar, acayip sağlam ve rahattır.

  • roket adam  (12.01.18 01:40:05)
Citroen c4? 60 bine iyi donanımlı bir şey düşer galiba...

  • cemiyetin ünlü siması  (12.01.18 03:03:06)
neden benzinli önerdiklerini anlamadım ben ne alırsan dizeline bak demeye geldim.

  • antik depresan  (12.01.18 03:06:23)
Volvo c30

  • kaiserr76  (12.01.18 07:29:27)
Seat ibiza, leon, cupra

  • Tersidüzükilec  (12.01.18 15:25:22)
ucuz diye benzinli alma bence. benzin inanılmaz yakar. zaten paso zam geliyor. dizel de motoru yüzünden pahalı. ne alırsan al lpgli yaptır. lpgli yaptıracağın için de sıfır değmez. bence renaultın lpgli ikinci ellerine bak. veya wv

  • charlotte blanc  (12.01.18 15:41:51)