haksız mıyım, abartmış mıyım?

kasaba gittim, karısı vardı. 10 liralık et alacağım dedim. önceden kocası hiçbir sorun çıkarmadan verirdi. kadın hönk 10 lira mı der gibi harekette bulundu. ben de birazını kıyma yapar mısınz dedim. kadın böyle yüzüme çok çirkin baktı. ben bu sefer sesimi yükselttim, evet kıyma yapın ben az az yemeklere katıyorum ne var ki bunda dedim. bu sefer kadın bana bağırdı, ne bağırıyon diye. ben de paramı aldım hışımla geldim. böyle bu durumu şikayet etme hakkım var mı, bana az et vermek istemedi sanki. yoksa ben kendi kendime hüsnü kuruntu mu yapmışım?

.

belediyeye, zabıtaya yaz, ondan takmasalar elbet takacak bişey bulurlar.

ben müşteriyim, istersem 10 liralık alırım istersem 20 liralık, kismeyi bağlamaz verecekse verir, vermeyecekse de insan gibi söylemesi gerekir.

bu sigara değilki tekelden paket açtırıp 2 tane alacaksın içinden.

kimisi de kemik falan almak istediğinde atar yapıyor.

ne var arkadaşım? etler tatsız, kıyma alıyorsun sinir içinde, ben kemik suyuna çorba yapıcam? belki köpeklerime vericem, parasıyla değil mi?
  • killerbee  (08.01.18 12:30:27 ~ 12:31:44)
abartmamışsınız. kadın orada yaptığı terbiyesizlik.

  • charlotte blanc  (08.01.18 12:33:15)
Haklısınız da keşke sakin kalıp sakinliğinizle dövseydiniz. Ben de olsam sinirlenirdim, ayrı.

Tüketici hakem heyetleri de vardı.
  • monogram  (08.01.18 12:35:13)
Anlattığınız kadarıyla ortada somut bir şey yok? Kadın vermem dememiş. Sadece bir yüz ifadesinden sesinizi yükseltmeniz?

Bir de; kendinizi anlatırken "sesimi yükselttim" ondan bahsederken "bağırdı".

Kötü bir gün müydü?
  • rahip janick  (08.01.18 12:36:31)
kötü bir gün değildi o kadar mutluydum ki hava da güzeldi, ama şu an sinirden ağlayabilirim. evet vermem demedi.
.

  • for day to break  (08.01.18 12:38:17)
rahip haklı.

  • cedex  (08.01.18 12:46:12)
Söz konusu kıyma olunca 10 TL'ye denk gelecek 250 gr etin bir kısmının kıyma makinesinden geçmemesi gibi bir durum oluşabilir.

Tavrı her ne olursa olsun çok çirkin ama bunu dile getirmek isteyip söylememiş olabilir.
  • cakabo  (08.01.18 12:48:10)
Abartmışsın.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (08.01.18 12:51:33)
tamam haksızım, kasaplara gittiğinizde 10 liralık et almayın sizler de. keşke vermem deseydi, o zaman şikayet ederdim demedi ama demekten beter etti. başına gelmeyen anlamaz.

  • for day to break  (08.01.18 12:55:31)
Sevgili @for day to break, bu, abartılacak bir durum değil sanıyorum. Orada sesinizi yükseltmek yerine, bir sorun olup olmadığını sorabilir, beklediğiniz yanıt geldikten sonra da "Eşinizden alıyorum, bir sorun olmuyor." diyebilirdiniz.

Hala daha buna takılmanız da sağlığınıza zarar, devam edin efendim. Size kasap mı yok?

Eklemesem ölürdüm: "Haklisin, cok haklisin da alacagin yok."
  • rahip janick  (08.01.18 12:58:11 ~ 13:11:32)
Geçen Instagram da doğal ürünler satan bir kadın var, yarım kilo zeytin istedim az olur falan vs dedi ama gönderdi. Bildiğin poşete koymuş göndermiş kargo ile. Elime geçti zeytin herhangi bir koruyucu olmadan direk poşet içinde ezile ezile suyu aka aka gelmiş. Mesaj attım işte yarım kilo az olduğu için kap bulamadim vs. Bende dedim ki tadına bakmadan 5-10 kilo alacak hâlim yoktu aslında deneme için aldım beğenirsem 10 kilo alırdım annemler ve kaynana için ama ezik zeytin gönderen birinden zeytin meytin almam dedim sonra özur diliyor vs iş içten geçti. Tepkinizi koyun alışverişi kesin ama bilsin bu insanlar.

  • Fritz-X  (08.01.18 12:59:36)
Abartmamışsın, kadın abartmış. Boşver bi daha uğramazsın olur biter.

  • yaren  (08.01.18 13:16:20)
Kadin ayip etmis ama senin de Tepkin yanlış olmuş. Kadinin ters bakislarini hissetmişsin sadece, bunun karsiligi ses yükseltmek olmamali. Bi sorun mu var diyebilirdin ciddi bir ifadeyle. Karsilikli bagiracak bir durum degil, gereksiz olmus.

  • aquarium  (08.01.18 13:23:07)
kaç yaşındasın merak ediyorum. hoş bir şey yaşamamışsın ok da "başına gelmeyen anlamaz" nedir ya sldflkdgjldf.

hassas anına denk gelmiş, takılma boşver. başka yerden alırsın etini bundan sonra.
  • piremses  (08.01.18 13:36:57)
Ben bu tavrı esnaflardan sürekli görüyorum. Bir keresinde sarımsak yüzünden pazarcıyla sorun yaşamıştim. Iki kisiyiz o yüzden az alıyorum. Onlar da az almamdan hoşlanmıyor.

  • for day to break  (08.01.18 13:38:11)
abartmışsınız

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (08.01.18 13:38:59)
Sen daha çok haksızsın.

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (08.01.18 14:01:17)
Yazdığını okudum da "başına gelmeyen anlamaz" nedir ya? Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Buna benzer şeyleri hepimiz hergün yaşıyoruz ama senin gibi olay çıkarmıyoruz. Böyle durumlarda nasıl alıngan olunmayacağını, nasıl "bağırmadan" durumu idare edeceğini öğrenmelisin o halde.

"Keşke vermem deseydi de şikayet etseydim" demişsin. Çok çirkin ifade. Sen kadına bilenmişsin. Senin kötü bir gün geçirme ihtimalin var da onun yok mu? Ayrıca orası özel bir ticarethane ise isterse "10-20 liradan aşağı satmıyoruz" bile diyebilir. Buna hakkı var yani. Senin bir yüz ifadesinden bağırmaya hakkın yok asıl. Evet onun da anlattığına göre surat yapmaya hakkı yokmuş (memnun kalmayabilir ona karışamazsın) ama sen çok daha haksızsın.

Kimse bizi mutlu etmek için yok. Böyle mesele bile denmeyecek şeylerden etkilenmemek senin elinde. Dünya senin, benim etrafımda dönmüyor yani.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (08.01.18 14:15:50)
@kendi kendine yasayan yavrucak, o fiyata satmıyoruz deseydi. öyle bir şey deme hakkı var mı yok mu bilmiyorum. yoksa şikayet ederdim. kadına bilenmedim. bu yaşadıklarımdan sonra kurdum o cümleyi. ayrıca şikayet etmek gayet güzel olurdu.

ayrıca başına gelmeyen anlamaza, niye gülsem mi ağlasam mı bilemedin ki. keşke ağlamayı tercih etseydin beraber ağlardık.
  • for day to break  (08.01.18 14:21:45 ~ 14:23:56)
1- olayı tek taraflı anlatıyorsun.
2- hiçbir kasap 10 liralık et istedi diye vermem demez.
3- tane ile meyve bile alıyoruz yeri geliyor.
4- muhtemelen haksızsın çünkü bu tür olaylar hep mi senin başına geliyor? biraz kendine dönüp bakmalısın.
5- bunları da eleştirmek için değil kendini sorgulaman için yazdım.
  • naksidil  (08.01.18 14:25:32)
@naksidil, evet bu tür olaylar başıma çok sık geliyor dedim ya az kişi olduğum için fazla tükenmiyor. az almam da esnafın işine gelmiyor. niye herkes küfreder gibi yazıyor ki.

  • for day to break  (08.01.18 14:27:58)
@sycu "o" dükkana gitmeye mecbur değilsin?

ayrıca; nezaketsizlik suç değildir?
  • rahip janick  (08.01.18 14:28:21)
bu olayda haksız olabilirim sorun değil zaten öfkem geçti. ben beni haksız buluyorsunuz diye size kızmıyorum. esnafların az ürün vermeye yanaşmamaları çok saçma. başına gelmeyen anlamaz evet. umarım gelir başınıza.

  • for day to break  (08.01.18 14:31:06 ~ 14:33:20)
"Keşke vermem deseydi de şikayet etseydim"

"bu karıyı parçalamak istiyorum şuan"

Ve çelişkilerle dolu ifade geliyor:

"kadına bilenmedim. bu yaşadıklarımdan sonra kurdum o cümleyi. ayrıca şikayet etmek gayet güzel olurdu."

-for day to break
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (08.01.18 14:32:28)
@kendi kendine yasayan yavrucak, bunun neresi çelişkili, ben mutlu bir şekilde kasaba girdim. eti alıp çıkacaktım. çelişkiyi nerde gördün anlayamadım? ayrıca böyle alt alta madde madde yazınca anlatmak istediğin gerçekten çok etkileyici olmuş. :D

  • for day to break  (08.01.18 14:36:33 ~ 14:44:39)
@scyu fikrim değişmedi, hala nezaket göstermek zorunda olmadığını düşünüyorum. Kimse kimseye nazik olmak zorunda değil; olsa güzel olurdu evet. Zaten 2000 yıl önce "birbirimize daha hoşgörülü olmalı ve nazik davranmalıyız." diyen adamı ağaca çiviledik.

nazik değilse ve senin aradığın şeylerden biri nezaketse bir daha gitmezsin. Nezaket arayan başkaları da gitmezse o dükkanın olduğu yerde artık "kaba bir kasap" olmaz.

Karısının ehliyetinin olup olmaması başka bir konu, bununla ilgili şikayette bulunabilir, bulunmalı da bence.

Genel nezaket kuralları yasa değildir. Bir insana, "Bu adam bana kaba davrandı" diyerek yaptırım uygulatamazsın.

Toplumda yazılı olmayan normlar ve bunlara uyulmadığı takdirde uygulanan yaptırımlar vardır, onlar uygulanır, oradan alışveriş yapmamak bunlardan biridir.

(Baş selamı) Arz ederim!
  • rahip janick  (08.01.18 14:37:33 ~ 14:54:56)
Abartmışsın, hala abartmaktasın.

"... der gibi harekette bulundu, çirkin baktı" vs bunlar ne demek anlamadım. Bir bakıştan, bir mimikten bu kadar anlam çıkarma.

"Yan baktı" cinayetlerinin fazlasıyla yaşandığı bir ülkedeyiz zaten, bu kadar gergin olmayın...
  • peggy  (08.01.18 14:37:46)
eşim de beni haksız buldu. rahibin dediği gibi kimse sana kibar davranmak zorunda değil dedi. ben hala düşündükçe kendimi haklı görüyorum. yasaları ben koysaydım onu cezasız bırakmazdım. umarım bir daha karşılaşmam.

  • for day to break  (08.01.18 14:41:25 ~ 14:41:42)
@for day to break

Beni ürkütüyorsun, çok ciddiyim. Ne demek ya hu, bir mimikten dolayı insan cezalandırmak?
  • rahip janick  (08.01.18 14:44:51)
- haksız mıyım, abartmış mıyım?
+ abartmışsın
- hayır abartmıyorum başına gelmeyen anlamaz
  • nrmnm  (08.01.18 14:45:27)
@rahip, başına gelmeyen anlamaz.

  • for day to break  (08.01.18 14:45:58)
@for day to break

Gerçekten burada kimsenin böyle bir muameleye maruz kalmadığını mı düşünüyorsun? Muhteşemsin! Zihnin hep böyle pırıl pırıl kalır umarım.
  • rahip janick  (08.01.18 14:48:02)
Bir de başına gelmeyen anlamaz demişsin ama mesela ben en çok taksicilerden görüyorum bu hareketi. Kısa mesafe beğenmezler, uzun mesafe hiç beğenmezler, trafiğe girmek istemezler. Yüzüme karşı of puf yapan, cıkcıklayan çok gördüm. Ama hiçbir zaman sinirlenip taksiden inmedim. Binmişim, götürmek zorunda. Hahah sıkıyorsa götürmesin.
Ha bazısı bahane bulup hiç arabaya almıyor, onların da plakasını alıp direkt şikayet edip tatmin oluyorum.
Bir daha karşılaştığında sakin ol ve bırak işini yapmak zorunda kalsın.
  • peggy  (08.01.18 14:51:04)
Sevgili for day to break,

Mesele sadece bu olay değil ama yazdıklarından yaptığım çıkarım şu: başkasının keyfini kaçırmasını istemiyorsun hatta belki gönlünü hoş tutsun istiyorsun. Önceki cevabımda yazdığım şeyi tekrarlayacağım, dünya kimsenin (senin de) etrafında dönmüyor. Kimse kimsenin gönlünü hoş tutmak zorunda değil. Muhtemelen bu beklentin hayatının her alanında seni zora sokuyor. Seni zora soktuğunu kadar yakınları da yıpratır.

Kendini üzmemek senin elinde, kimseye bağlı değil bu. Kendini haklı görmeyi bırakıp hayatındaki beklentilerini buna göre oluşturursan hem sen hem yakınların çok daha rahat edersiniz diye düşünüyorum.

Bundan önceki cevaplarım daha direkt cevaplardı ve sıkıntının sende olduğunu farketmeni istediğim için öyle yazmıştım. Bir de böyle yazıyorum ki belki bu senin ve senin egon için daha kabul edilebilir olur.

Kolay gelsin, iyi günler.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (08.01.18 14:53:53)
@rahip, bu tür şeyler yaşıyorsan ne güzel işte, yarana parmak basılmış. ayrıca zihin, beyin karıştırma olur mu çirkinleşmeyelim?

@pegy çok haklısın aslında ne yaparsa yapsın iyi günler dileyip eti alıp çıkmalıydım.
  • for day to break  (08.01.18 14:54:01 ~ 14:57:47)
@for day to break, tavrım belki nefret ettiğim "ya sev ya terk et" iğrençliğine geldi (belki de gelmedi) ama ne olur yaşadığın toplumun farkına var. Bu insanlar senden çok uzak değiller, akrabaların, arkadaşların bunlar. Bu da ancak sen çocuklarını, yeğenlerini, arkadaşlarının çocuklarını nazik olmaya yönlendirirsen değişebilir.

Ben, bana kibar davranan esnafı buldum, alışverişimi onlardan yapıyorum. Ben teşekkür ediyorum, onlar da rica ediyorlar, mutlu mesut yaşıyoruz birlikte.

Öğrenciyken akşamları üç tane domates, iki tane soğan, iki tane salatalık vs. alıp salata yapardım ev arkadaşımla. Aylarca böyleydi bu. Bir defa olsun kimse bana "ya ama bunlar çok az" demedi. Var böyle esnaflar. Bulacaksın, inanıyorum!
  • rahip janick  (08.01.18 14:59:21)
kadının tepkisini yanlış anlamış olabilirsiniz, o sizde bir şeyi yanlış algılamış olabilir. yani söz konusu tepki ve mimikler olunca, olayın subjektifliği "haklı-haksız" ayrımını ortadan kaldorıyor.

  • nice tnetennba  (08.01.18 15:06:11)
bana kendi gerginliğinin kurbanı olmuşsun gbi geldi. zaten az aldığın için kendi içinde rahatsız olmuşsun. kadının belli belirsiz ifadesi üzerine tepki göstermişsin.

  • orpheus  (08.01.18 15:17:51)