Siz'den Sen'e geçmek

1 yıldır iş ortamında üstüm sayılabilecek ama hem saygı duyduğum hem sevdiğim bir şahıs var. yürüme gibi bir niyetim de yok. Platonik bile demiyeyim, arkadaş olmak isteyeceğim bir kişi. Bir türlü siz'den, hanımdan beyden geçemedik. Bende aynı hitabı kullanıyorum. Bir şeyleri zorlama niyetim de yok ama geçen hafta ilk defa bir senli hitap kullandı. Sonra yine ben sizli bizliye devam ettim fark etmeden...
Olsa ne olacak olmasa ne olacak da denebilir de bir kolayı yok mu sizden sene geçmenin?

illa her arkadasa sen deme mecburiyeti yok ki, siz diye hitap edilecek, hanim bey eki ile ismi zikredilecek arkadaslar da olabilir ki var boyle iliskiler, her arkadaslik yapis yapis olmak zorunda degil. zaten turkiye'de herkes birbirine sen demeye baslamisken bari sizin iliskiniz biraz saygideger bir arkadaslik olsun.

  • mavicorap  (07.01.18 17:14:42)
Karşı taraf 'siz' diye hitap ettiğinde 'sen demenizi tercih ederim' diyebilirsin. Karşı taraf da aynı şeyi ister çok büyük ihtimalle.

  • bego  (07.01.18 17:18:00)
bir ara "bana sen diyebilirsiniz bu arada" deyin ama ilk sen hitabına geçen siz olmayın sakın.

  • cedex  (07.01.18 17:38:14)
@j r r tolken hayrani
Dil alışkanlığı. Diğer meslektaşlarıma da aynı biçimde "hanım"lı konuşuyor. Sadece çalışmaktan çok zevk aldığım birisi. sohbetinden de keyif alıyorum. Niye böyle mesafeli takılıyoruz onu anlayamıyorum. Sınırlara saygılıyım zaten. Sadece daha relaks olsak keşke...

  • margi kleinjan  (08.01.18 12:27:34)
üstün sayilabilecek biriyse sen teklifinin ondan gelmesi gerekir, hele ki baskalarina da siz diye hitap ediyorsa.

üniversitede tez hocam bana "sen"i teklif etmisti. daha sonra dersine girdigimde bana "pilav sen söyle" derken diger ögrencilere "x bey/y hanim siz söyleyin" demesi cok garip geliyordu. ben öyle olmadigini bilsem bile diger ögrencilerin hocanin benle senli-benli olacak kadar samimi oldugunu ve bu yüzden zaman zaman kayirabilecegini/kayirdigini düsünmesinden cekiniyordum.
bu sahsin da böyle bir düsüncesi olabilir ve o yüzden herkese ayni sekilde hitap etmeyi tercih edebilir.
  • pilav  (08.01.18 12:50:14 ~ 12:54:21)
Nezaket iyidir; ben sorarak "sen"e geçme taraftarıyım.
Bana sen diyebilirsiniz.

  • SiyamkedisiZorro  (08.01.18 12:53:58)