filmleri izlenmesi gereken yönetmenler listesi

soru 1 - daha önce de buraya sormuştum. o listeyi toparladım ve şimdi tekrardan sormak istedim. (unutulan veya eklemeyi unuttuğum birileri kalmıştır diye)

soru 2 - burada yer alan yönetmenlerin izlediğim filmlerinin sayısı, izlemediklerime göre çok daha az. listeye ek yönetmen ismi gibi, mutlaka şu filmini izle dediğiniz tüm film önerilerini de bekliyorum.
ben başlayayım. kubrick'in 2001: A Space Odyssey, wong kar-wai'nin ise in the mood for love filmini mutlaka izleyin.

soru 3 - isminin listede yer almayacağınızı düşündüğünüz, ama 1-2 filmi muazzam, herkes izlemeli dediğiniz yönetmelerin filmlerini de bekliyorum.
burada da açılışı Sidney Lumet'in 12 angry men filmiyle ben yapayım. (sidney lumet de listede yer alabilir belki de, ben sadece filmleri hakkında belirli bir bilgi seviyesine sahip olduğum yönetmenleri ekledim. eğer sidney lumet'in de bu listede yer alması gerektiğini düşünüyorsanız mutlaka söyleyin)

Federico Fellini
Michael Haneke
Orson Welles
Ingmar Bergman
Jean-Luc Godard
Akira Kurosawa
Hayao Miyazaki
Andrei Tarkovsky
Alfred Hitchcock
Stanley Kubrick
Michelangelo Antonioni
Krzysztof Kieslowski
Rainer Werner Fassbinder
Lars von Trier
Mike Leigh
Paolo Sorrentino
François Ozon
David Lynch
Giuseppe Tornatore
Roman Polanski
Ken Loach
Werner Herzog
Asghar Farhadi
Abbas Kiarostami
Nuri Bilge Ceylan
Terry Gilliam
Paul Thomas Anderson
Wes Anderson
David Fincher
Sergio Leone
Darren Aronofsky
Coen Brothers
Aki Kaurismäki
Pedro Almodóvar
Alejandro Jodorowsky
Robert Bresson
Theodoros Angelopoulos
Jim Jarmusch
Kar-Wai Wong
Christopher Nolan
Richard Linklater
Sergei M. Eisenstein
Jean-Pierre Melville
Quentin Tarantino
François Truffaut
Andrey Zvyagintsev
Woody Allen
Leos Carax
Martin Scorsese
Charles Chaplin
Emir Kusturica
Pablo Larraín

(bkz: andrey zvyagintsev)
vardır diye düşünmüştüm ama yokmuş, izninle kın kın kın...

loveless'tan iyi diğer filmleri, hepsini izle kesinlikle, leviathan favorim.

tek film olarak
(bkz: Le tout nouveau testament)
(bkz: raw)
  • Bruce  (05.01.18 20:50:14 ~ 21:00:30)
@bruce yakın dönemde loveless izlememe rağmen onu unutmuşum. ekliyorum.

  • steve rogers  (05.01.18 20:53:47 ~ 20:53:54)
Scorsese?

  • EasyTiger  (05.01.18 21:01:42)
Dünyanın en mükemmel filmlerinden biri (git: www.imdb.com)

bir bakın derim
  • nymphe  (05.01.18 21:03:27)
Zeki Demirkubuz
Kader-Masumiyet-üçüncü sayfa

Reha Erdem
Hayat var-Kosmos

Ömer Kavur
Anayurt Oteli
  • wittgenstein  (05.01.18 21:06:30)
Ekleme :

Alfonso Cuarón.

(bkz: children of men )

(bkz: plan sekans )
  • AlsterWasser  (05.01.18 21:49:32)
ilk bakista: bahman ghobadi ve yorgos lanthimos...

  • e haliyle  (05.01.18 21:57:40)
Bunları bilerek eklememiş olabilirsin. Yine de yazıyorum.

Edit : michael mann
Heat
Collateral
Insider
Last of the mohicans

Ridley scott
Alien
Blade runner
Gladiator

James cameron

Billy wilder
The apartment
Sunset blvd.

Coppola
Godfather 1-2-3
Conversation

Elia kazan
On the waterfront
A streetcar named desire

John Frankenheimer
Birdman in Alcatraz

Bir de truffaut iki kere var listede
  • EasyTiger  (05.01.18 22:09:45 ~ 22:17:13)
(bkz: Yılmaz Güney) - Umut - Yol - Duvar özellikle Duvar

  • gochebe  (05.01.18 22:10:14)
Otto preminger - bunny lake is missing

Buster keaton - the general

Harmony korine - gummo

Lariso shepitko - voshojdenie

Metin erksan - susuz yaz, sevmek zamanı, yılanların öcü, müthiş bir tren, eski zaman elbiseleri

Edward yang - yi yi

Yang zimou - raise the red lantern

Kaneto shindo - kuroneko, onibaba, hadaka no shima

Carl theodor dreyer - ordet
  • lesmiserables  (05.01.18 23:10:55)
tarsem singh - the fall

  • soyut park  (06.01.18 00:42:52)
kim ki-duk

  • vacigok  (06.01.18 01:18:00)
Listede tüm sevdiğim yönetmenler varken Vittorio De Sica ile kim ki-Duk nasıl olmaz, mutlaka eklenmeli. Ve yenilerden çok beğendiğim Xavier Dolan. Film olarak da ilk aklıma gelen De Sica efsanesi "bisiklet hırsızları" ile günümüzden "gençliğin en iyisi".

  • mslny  (06.01.18 03:03:43 ~ 04:06:32)
(bkz: fatih akın) : gegen die wand, auf der anderen seite, im juli, solino, tschick, das experiment ve diğerleri.

  • l arrache coeur  (06.01.18 04:04:22 ~ 04:06:17)
öncelikle cevaplarda yazılanlardan metin erksan (susuz yaz ve sevmek zamanı'yla başlamanı öneririm) ve xavier dolan'a (mommy ve les amours imaginaires ile başlamanı öneririm) katıldığımı belirterek başlıyım cevabıma. "kendine has bir tarzı var"ı khbtv diye kısaltıcam ve önerilerimi hiç izlemediğini kabul ederek yapıcam tabiki birçoğunu izlemiş olabilirsin.

martin mcdonagh (3 uzun metraj, 3'ü de çok iyi. khbtv)
cameron crowe (yenileri zayıf ama kült olmuş işleri çok iyidir, jerry maguire bana göre tarihin en iyi rom-com'u)
edgar wright (khbtv)
nicolas winding refn (drive ve neon demon'la başla)
rob reiner (rom-com üstadı, flipped ve when harry met sally ile başla)
david fincher (pek anlatmaya gerek yok ama listende yoktu diye yazdım=pagyaly)
guy ritchie (pagyaly, ve tabiki khbtv)
alejandro gonzalez inarritu (birdmanciyiz, pagyaly)
m. night shyamalan (günümüzde taşak geçeni de mevcut epey ama izlemek gerek, ben seviyorum şahsen. khbtv)
danny boyle (pagyaly ama trainspotting ve shallow grave'in yeri ayrı)
yorgos lanthimos (tabiki khbtv)
jean pierre jeunet (khbtv, un long dimanche de fiançailles çok iyi ve underrateddir)
ozan açıktan (annemin yarası ve silsile sinemamız açısından çölde bir vaha)
denis villeneuve (arrival ve incendies'a hayranım onun dışında çok da sevdiğim bir yönetmen değil fakat günümüz sinemasında önemli bi yerde olduğu bi gerçek ve khbtv)
jean-marc vallee (big little lies işi efsaneydi özellikle, crazy, dallas buyers club, demolition da başarılı)
derek cianfrance (blue valentine ve the place beyond the pines özellikle çok özel işler, khbtv)
ben wheatley (free fire'la başla seversen down terrace-sightseers diye devam et, son derece khbtv)
  • semaforo de medianoche  (06.01.18 14:38:26 ~ 14:41:14)
Keşke alfabetik sıraya göre yapsaydın, daha şık olurdu. Benim de eklemek istediğim birkaç isim var;

Alex Proyas - Dark City, I Robot, The Crow, Knowing

Curtis Hanson -La Confidential, Wonder Boys, 8 Mile, In Her Shoes, Chasing Mavericks

Dominic Sena - California, Gone in Sixty Seconds, Swordfish, Whiteout

Kathyrn Bigelow - Point Break, Strange Days, The Hurt Locker, K-19, Detroit

Peter Weir - Gallipoli, The Year of Living Dangerously,Witness, The Mosquito Coast Dead Poets Society, Fearless, Truman Show, Master and Commander, The Way Back

Robert Zemeckis - Romancing the Stone, Back to the Future 1-2-3, Forrest Gump, Contact, Cast Away, Flight, The Walk

Ron Howard - Apollo 13, Ransom, A Beautiful Mind, Da Vinci Code, Frost&Nixon, Angels&Demons, Rush, In the Heart of the Sea, Inferno

Steven Spielberg nasıl olmaz!!!
  • iwasbornonamountainside  (10.01.18 18:58:07)
Ferzan Özpetek - Mine Vaganti
Yılmaz Güney'e + olarak - Arkadaş
Tunç Okan - Otobüs
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (10.01.18 19:16:40)