[]

Avans kelimesinin İngilizcesi

Bir hukuk metni içerisinde, davaların açılması vs ile ilgili olarak yapılacak harcamalar için önceden verilen para anlamında avans için "advance" mi diyelim, ne diyelim? Advance payment mı yoksa mesela?
 
"Advance payment" daha mantıklı geliyor bana.


  • simderun  (03.01.18 22:23:49) 
advance payment


  • rahip janick  (03.01.18 22:29:04) 
advance payment pek mantıklı gelmiyor bana çünkü hukuki işlemlerde avukata ödenen şey ön ödeme değil vekalet ücreti falan diye geçer. o ücretin içinde de zaten hem avukatın emek ücreti hem de gerekli resmi işlerin ücreti vardır. o yüzden attorney's fee falan gibi bir çeviri bana daha makul geliyor.


  • proletarier aller lander vereinigt euch  (03.01.18 22:35:19) 
@proletarier konu sahibi avukatlık ücretini değil, mahkemelerde yürütülecek işlemler için kullanılacak masrafları kast ediyor olsa gerek


  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (03.01.18 22:42:40) 
Evet, avukatın ücreti değil de kağıda fotokopiye verilen paralardan bahsediyor burada.


  • inawen  (03.01.18 22:57:10) 
öyle bir şey var mı bilmiyorum ama "general expenses fee" de denebilir sanki?

ya da daha makul benzer bir şey.

ingilizcem bitti.
  • rahip janick  (03.01.18 23:00:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.