[]

Solucanlı kompost tekniği aşamaları

Abiler, ablalar, tecrübeli arkadaşlar. bu aşamaları basitçe madde madde anlatabilir misiniz?

1- sebze meyve, çay posası toprağa karıştırılır.
2- solucanlar toprağa ilave edilir.
3- faydalı toprak elde edilir.

gibisinden. sanıyorum 4-5 aşamalık bir şey bu işlem. ama bir türlü sırasını ve tam olarak neler olduğunu anlayamadım okuduğum yerlerden.

 
Birden fazla yöntemi var.
Amaç onemli. Satış için üreteceksen farklı yöntem kullanılır, bahçe toprağı veya saksı toprağı için farklı yöntem kullanılır.

Sebze meyve artıklarını solucanları toprağa karıştırmadan elek gibi kompostu altına geçirecek bi yere koyarsın. Altına kompostun birikeceği malzeme koyarsın. Solucanlar yiyecekleri sindirir kompost olur.

Toprağa karıştırmanın sakıncalı yönleri de var. Tavsiye etmiyorum. Kemirgen çekebilir. Sebzeler çürümeye başlar, çürüme sırasında toprağın yapısına zarar verebilir.

Her tür solucandan iyi verim alınmıyor. Kolay (amatör) yöntem, at yetiştirilen yerlerden at gübresinin altında bulunan solucanları kullanmaktır. Onlar hızlı ve çok tüketiyorlar.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (03.01.18 20:26:37 ~ 20:29:40) 
Standart, ufak çaplı, satışı olmayan bir kompost işlemi için soruyorum.

Aslında benim kafamı karıştıran şey solucanlar hangi aşamada devreye girdiği idi. Yazmissiniz ama doğru mu anladım emin değilim.

Ben şöyle anliyorum: Yemek artıklarını topladık biraraya. Bunları toprağa koyuyoruz. (Sanırım makinesi de varmış bu kompost işlemi için) Bir sure geçince solucanları ilave ediyoruz toprak ve yemek artiklarina. Solucanlar bir süre sonra bu yiyecekleri tuketerek çok verimli bir toprak, kompost haline getiriyor.

Böyle mi?
  • efreet sultan  (03.01.18 22:29:58) 
linklerde amatör- profesyonel olarak üretenlerin deneyimleri var, epey yardımcı olur:
www.agaclar.net
www.agaclar.net
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (03.01.18 23:33:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.