bisiklet fren gicirdamasi

Daha once de sormustum bu soruyu ama tekrar sormak durumundayim. Yeni aldigim bisikletimin frenkleri ani frende gicirti yapiyor. Dechatlon israrla kullanin gecer diye tutturdu. Kullaniyorum ama degisen birsey yok. surekli kullanmam lazimmis... sanirim 70-80 km yol yapmisimdir bisikletle...
Normal mi bu?

v fren mi?
mekanik disk fren mi?
hidrolik disk fren mi?
  • killerbee  (03.01.18 20:09:14)
hocam Allahınızı severseniz fren cesidinizi yazılı sözlü ve SS'li belirtin ki buradaki bu konuda tecrübeli adamlar yağını suyunu tuzunu söylesinler. Decathlon sen kimsin ya !

  • protrek  (03.01.18 20:09:45)
  • honfleur  (03.01.18 20:10:54 ~ 20:11:28)
@protrek kizmayin yahu:) soyledim, tamam...

  • honfleur  (03.01.18 20:12:17)
v frenler tasarımı gereği çok başarılı değiller.

tamam sıktığında tutar ama çoğu zaman sağ ya da sol janta daha yakın dururlar, simetrik olmazlar, frenlerini ayarlat. belki frenler fazla sıkı olduğu için yapıyor.

yani şöyle düşün, sen fren sıktığında sağ taraftaki pabuç janta tam dayanırken sol taraftaki gerekli basıncı yapamadığı için, sürtüyor ve ses çıkartıyor.

v frenlerin balanced olanları da var elbet, shimano'nun racing bikelarda kullandığı. evet bir araba fiyatına denk.
  • killerbee  (03.01.18 20:13:26 ~ 20:18:22)
Su an Decathlon'da bisiklet ve guya gicirtinin azaldigini soylediler, fren ayari yaptiklarini umuyorum. Ama kesin cozum surekli kullanmakmis... Bilsem almazdim V fren valla, okuyanlara ders olsun, biz yaptik, siz yapmayin.
Millet korkudan sicriyor sokakta.

  • honfleur  (03.01.18 20:20:59)
ne güzel işte korna niyetine kullanırsın sende

aynı bisikletin daha iyisini almıştı arkadaşım 10 defa alma dememe rağmen, illa katlanıyormuş diye aldı. sonra utancından binemedi, 120 kilo adam, bisikletle gezerken millet bisikleti göremiyor tabi haliyle. sattı sonra yarı parasına başka bi tane katlanır aldı.

yine katlanır alma dedim. derken yolda giderken katlanacağı tutmuş, artık bisikletin bi yerleri girmiş arkadaşın bi tarafına.
  • killerbee  (03.01.18 20:22:18 ~ 20:28:28)
ben ayni bisikletin 2 sezon onceki modeline uzun sure bindim, arkadasimdan odunctu, hic boyle sikintisi yoktu. Frenleri gayet basariliydi ve gicirti falan yoktu. Ona guvenip aldim, bir daha size sorarim:)
Frenleri yaglasak olmuyor di mi? :)))) yeter ki gicirdamasin.

  • honfleur  (03.01.18 20:32:44)
sana yakın olsam 2 dakkada çözerdim sorunu ama uzağım malesef diye tahmin ediyorum.

  • killerbee  (03.01.18 20:34:17)
tamam sakinim.

v fren kullandıgınız bisikletlere en uygun olanı, kesinlikle pişman olmazsınız. hidrolik disk fren katlanır bisikletlere uygun değil.

yoksa onu önce brompton firması kullanırdı.
  • protrek  (03.01.18 20:46:16 ~ 21:03:41)
bunu da buraya bırakayım.

i.pinimg.com
  • killerbee  (03.01.18 20:48:57)
heyyyy killerbee yaw neyin mesajını veriyorsun ?
uygun değil! dedik.

istersen frensiz kullan. yürek işidir.
normalde yokuşu bu bisikletlerle cıkmak cile iken 2 kilo gelen masrafı olan disk frenle cıkmak adama ben nerede suc isledim hissi verdirir.
hem sürüşte hemde taşımada sıkıntısı vardır.
  • protrek  (03.01.18 21:00:54 ~ 21:02:14)
aaa kavga cikti:)) kendi aranizda kavga etmeyin bakim:))
araba parasi bir bisiklete benziyor fotograftaki, dogru mudur?

  • honfleur  (03.01.18 21:04:29)
@protrek kesinlikle haklı. Zira dağ bisikleti haricindeki bisikletlere hd fren gereksiz. Hem pahalıdır, hem de bakımı zor ve pahalıdır. Hd frenin amacı şehir içindeki gibi düz yollarda küçük dokunuşlarla fren yapmak değildir. Engebeli arazilerde ufak dokunuşlarla fren yapıp dengeyi kaybetmemek içindir.

@honfleur ben ettim siz etmeyin deme, frenini sorununu iki pabuçla çözersin. Aynı durum hd’de olsun o zaman anlarsın.
  • sylr  (03.01.18 21:51:21 ~ 21:52:28)
70- 80 km içinde v frenler ses yapar. zamanla geçecektir. alternatif olarak jantları temizleyip olmadı fren papuçlarını yenileyin.

  • karlmarx  (03.01.18 21:59:01)
40 yıllık bisikletçiyim, 2 kiloluk disk fren görmedim.

yapısı gereği en verimli fren çeşidi v frenler. tasarımı gereği başarılı değiller diyen arkadaşların bisiklet ve ekipmanları üretiminde dönen arge sermayelerini bilseler muhtemelen kendilerini gezegenden kazırlar diye düşünüyorum. birbirine yakın olmayan 2 ayrı papuç varsa ayarsızlık vardır. tüm v frenler fren yüzeyine eşit miktarda yaklaşır, eşit miktarda uzaklaşırlar. eğer bir yamukluk varsa ya fren yüzeyindeki bir pürüzden dolayı papucun biri erimiştir yada trim ayarı yapılması gerekir (2 dakikalık bir ayar)

bu sesin diğer bir nedeni v brake kollarının kadroda yeteri kadar sıkı durmamasından kaynaklı gereksiz vibrasyondur. bi sıksanız geçer.

shimano'nun racing bike (?) larda kullandığı fren sisteminin allahını kullanıyorum, araba parası değil 100 pound falan.

hidrolik disk frenler commuting amaçlı binilen hiç bir bisiklete uygun değil; commuting = simplicity + easy repair * longevity diye bir denklem mevcut. katlanırlar, şehir bisikletleri vb mekanik veya hidrolik disk frenli olmamalı.

fren yağlanmaz.

fren ayarı için bisiklet, tamire verilmez. biraz teknik, biraz mantıkla 2 dakikada halledemeyeceğiniz şey yok (fren ayarı vites ayarı vb)
  • Tears of Devil  (03.01.18 22:12:59 ~ 22:14:29)
sakın sakın ola fren ayarlanızla oynamayınız. yetkili ellere veriniz. yoksa birgün güvendiğiniz o balatalarla beraber.aracın altına girersiniz. ben 2 kilo dediysem anlayan anlamıştır. o rotörlere dvd muamelesi yapmayın. bunlar yarın size ayçiçek yağı koyun derler inanmayın!

  • protrek  (03.01.18 22:33:34)
@protrek niye atar yapıyon bebeğim? ne ayçiçeği ne diyon sen? tamam en çok sen lan bisiklet biliyon tamam.

cevap: v fren iyidir.
  • Tears of Devil  (03.01.18 22:48:58)
@protirrek çok atarlısın bebeğim.

  • killerbee  (04.01.18 04:15:14 ~ 05:53:30)