trompet saksofon çalan sayısı neden az

çalması zor enstrümanlar mı? pahalı mı? zevk meselesi mi?

Çalması zor. Trompet saksafondan daha zor diye biliyorum hatta. Dinlenilen müzik türü yaygınlığı. Arabesk, pop, rap, rock (ve türleri) yaygın olarak dinleniyor ülkede. Bunlarda da neredeyse tamamında bu enstrüman olmamakla birlikte olanlarda da en fazla birkaç saniyelik bir kısımda olduğu için elektronik olarak hallediliyor. Yani bir talep yok.

Bunun dışında saksafon -> sakso (oral seks) diye aşırı derecede aptalca bulduğum bir algı var geyik var. Sesini çok sevdiği ve çalmak istediği halde sırf bu yüzden öğrenmeye adım atmayan sığır vardı tanıdığım. Sığır diyorum çünkü en çok göndermeyi yapan ve oral seks için bu argoyu kullanan da oydu.

Ben de mesela sesini severim ve eminim eğer çalıyor olsam çevremden o göndermeyi yapan çıkar ama benimki genel bir tembellik ki bu tembellik konusu da enstrüman çalan konusunda ülkedeki genel eksiklik sebebidir. Ebeveynler yönlendirmiyor/yönlendiremiyor. Ya denemiyorlar bile ya da dayatma/zorlama yoluna gidiyorlar. Sonuç hüsran.
  • nawar  (03.01.18 15:08:32)
Bence tamamen cinsel argo yüzünden, büyük ihtimalle amerikan kültürü sağolsun onlardan yayılmıştır bu geyik. Ben çalmak şöyle dursun dinlemeyi sevdiğimi söylemeye bile utanırım açıkcası.

  • siyah giyen adam  (03.01.18 15:30:23)
hiç az değil aslında.
Gitara göre kıyaslıyorsan az tabii.
Öncelikle melodik enstrümanlar bunlar, gitar piyano gibi bi şarkı çalamazsınız, tek ses melodi de dinleyiciye keyif vermez. Grup çalışması gerektiren enstrümanlar, keyfi olarak çalan az diyebiliriz. Daha çok profesyonel müzisyenlerin 2. 3. tercihi olarak rastlamak da mümkün.
Fiyat olarak yüksek de gelebilir.
Amatör olarak çalan kişi sayısı az evet.
  • nocturness  (03.01.18 15:48:19)
çalışması da zor, evde oturup çalışamazsın. Trompet/saksafon çalmanın (bir nevi gürültüsünün) normal karşılandığı biyerde (mesela bi konservatuarda) olman lazım.

  • bipolar  (03.01.18 20:01:50)