Dune okuma sırası

Merhaba,
Dune okuyanlara sorum. Bu seriyi kronolojik listeye göre mi yoksa yayınlanma sırasına göre mi okudunuz? Hangi kitaptan başlamalıyım?

Kronolojik sıra

Hunting Harkonnens – Harkonnen Avı (Kısa Hikaye) (Kabalcı Yayınevi-2005)
The Butlerian Jihad – Butleryan Cihadı (Kabalcı Yayınevi-2005)
Whipping mek – Dövüş Meki (Kısa Hikaye) (Kabalcı Yayınevi-2005)
The Machine Crusade – Makinelerin Seferi (Kabalcı Yayınevi-2005)
The Faces of a Martyr – Bir Şehidin Hatırlanışı (Kısa Hikaye) (Kabalcı Yayınevi-2006)
The Battle of Corrin – Corrin Savaşı (Kabalcı Yayınevi-2006)
Sisterhood of Dune (Türkçeye çevrilmedi)
Mentats of Dune (Türkçeye çevrilmedi)
Red Plague (Kısa Hikaye) (Türkçeye çevrilmedi)
Navigators of Dune (Türkçeye çevrilmedi)
House Atreides (1999) – Atreides Hanedanı (Kabalcı Yayınevi-2003)
House Harkonnen (2000) – Harkonnen Hanedanı (Kabalcı Yayınevi-2003)
House of Corrino (2001) – Corrino Hanedanı (Kabalcı Yayınevi-2004)
Wedding silk (Kısa hikaye) (Türkçeye çevrilmedi)
Dune Çöl Gezegeni (Sarmal, 1997/Kabalcı, 2008/İthaki, 2015)
A Whisper of Caladan Seas (Kısa hikaye) (Türkçeye çevrilmedi)
Paul of Dune (Türkçeye çevrilmedi)
The Road to Dune (Türkçeye çevrilmedi)
Dune Messiah – Dune Mesihi (Sarmal, 1997/Kabalcı, 2008/İthaki, 2016)
The Winds of Dune (Türkçeye çevrilmedi)
Children Of Dune – Dune’un Çocukları (Sarmal, 1998/Kabalcı, 2008/İthaki, 2016)
God Emperor Of Dune – Dune’un İmparator Tanrısı (Sarmal Yayınevi-1999) Dune Tanrı İmpratoru (Kabalcı Yayınevi-2009)
Heretics of Dune – Dune’un Kafirleri (Sarmal Yayınevi-1999) Dune Sapkınları (Kabalcı Yayınevi-2011)
Chapterhouse Dune – Dune Rahibeler Meclisi (Mavi Ada-2000) Dune Rahibeler Meclisi (Kabalcı Yayınevi-2012)
Sea Child (Kısa hikaye) (Türkçeye çevrilmedi)
Hunters of Dune (Türkçeye çevrilmedi)
Treasure in the Sand (Kısa hikaye) (Türkçeye çevrilmedi)
The Sandworms of Dune (Türkçeye çevrilmedi)
dune-inspired-artwork-1dut.com-5

Yayınlanma Sırası:

Dune Çöl Gezegeni (Sarmal, 1997/Kabalcı, 2008/İthaki, 2015)
Dune Messiah – Dune Mesihi (Sarmal, 1997/Kabalcı, 2008/İthaki, 2016)
Children Of Dune – Dune’un Çocukları (Sarmal, 1998/Kabalcı, 2008/İthaki, 2016)
God Emperor Of Dune – Dune’un İmparator Tanrısı (Sarmal Yayınevi-1999) Dune Tanrı İmpratoru (Kabalcı Yayınevi-2009)
Heretics of Dune – Dune’un Kafirleri (Sarmal Yayınevi-1999) Dune Sapkınları (Kabalcı Yayınevi-2011)
Chapterhouse Dune – Dune Rahibeler Meclisi (Mavi Ada-2000) Dune Rahibeler Meclisi (Kabalcı Yayınevi-2012)
House Atreides (1999) – Atreides Hanedanı (Kabalcı Yayınevi-2003)
House Harkonnen (2000) – Harkonnen Hanedanı (Kabalcı Yayınevi-2003)
House of Corrino (2001) – Corrino Hanedanı (Kabalcı Yayınevi-2004)
A Whisper of Caladan Seas (2001) (Kısa Hikaye)
Hunting Harkonnens – Harkonnen Avı (Kısa Hikaye) (Kabalcı Yayınevi-2005)
The Butlerian Jihad – Butleryan Cihadı (Kabalcı Yayınevi-2005)
Whipping mek (2003) – Dövüş Meki (Kısa Hikaye) (Kabalcı Yayınevi-2005)
The Machine Crusade (2003) – Makinelerin Seferi (Kabalcı Yayınevi-2005)
The Faces of a Martyr (2004) – Bir Şehidin Hatırlanışı (Kısa Hikaye) (Kabalcı Yayınevi-2006)
The Battle of Corrin (2004) – Corrin Savaşı (Kabalcı Yayınevi-2006)
The Road of Dune (2005) – Türkçeye çevrilmedi
Hunters of Dune (2006) – Türkçeye çevrilmedi
Sea Child (2006) (Kısa hikaye) – Türkçeye çevrilmedi
Treasure in the Sand (2006) (Kısa hikaye) – Türkçeye çevrilmedi
The Sandworms of Dune (2007) – Türkçeye çevrilmedi
Paul of Dune (2008) – Türkçeye çevrilmedi
The Winds of Dune (2009) – Türkçeye çevrilmedi
Wedding silk (2011) (Kısa hikaye) – Türkçeye çevrilmedi
Sisterhood of Dune (2012) – Türkçeye çevrilmedi
Mentats of Dune (2014)– Türkçeye çevrilmedi
Red Plague (Kısa Hikaye) (Türkçeye çevrilmedi)
Navigators of Dune (2016)- Türkçeye çevrilmedi.

6 kitaplık orjinal seriden sonrasını okumadım. Diğer kitapları orjinal serinin kaymağını yemek üzere çıkarılan zorlama işler olarak görüyorum. Bu şekilde düşünmemde bu kitapları Frank Herbret'in yazmamış olması büyük etken. Bu bakış açısıyla önce orjinal seriyi sonra diğerlerini okumanı tavsiye ederim.

  • zombi  (02.01.18 09:45:52 ~ 09:46:05)
Ben de sadece frank herbert'in yazdiklarini okudum seri icinde. Bir de "the road to dune" hikayelerini okudum, sanirim o seriye dahil degil. Frank herbert oldukten sonra yazilan "prelude to dune" uclemesini de okumaya basladim ama yarida kaldi, 2018'de bitecek umarim. Ben bu kadar -gorece az- okumamla bile arrakis asigi oldugum icin sizin de oncelikle frank herbert'in orijinal dune serisi ile baslamanizi oneririm ^^

  • lamira  (02.01.18 09:54:51)
Sadece orijinal seri +1

  • kobuzchu kiz  (02.01.18 10:17:07)