büyük istanbul depremi

Celal Şengör hocayı dinledim dün akşam. yakın zamanda olacağını söyledi( 2 yıl içinde)

Sizce 7 üzeri bir depremde istanbulun, dahi Türkiye'nin hali ne olur?

fay hattı, adalar ile maltepe sahili arasından geçecek. özellikle anadolu yakasında e-5'in güneyi dümdüz olacaktır. toplamda en az 200000 - 2500000 civarı kayıp olur, büyük ekonomik kriz yaşanır ve suç oranı yükselir.

  • zgrydn  (01.01.18 22:29:13)
2 yıl içinde mi dedi, 2000'den sonra 50 yıl içinde mi dedi?

  • bir sevgi faresi jamal  (01.01.18 22:37:18)
2 yıl dedi büyük ihtimalle.

  • binder dandet  (01.01.18 22:41:38)
sanırım öyle demedi.

  • bir sevgi faresi jamal  (01.01.18 22:42:13)
çok büyük felaket olacağı kesin ama ekşi'deki meşhur entry'de anlatıldığı kadar olacağını da sanmıyorum. 2,5 milyon ölü çok çok fazla mesela. 500-600 binde kalır bence. ülke ciddi anlamda çok zorlanır ama tamamen çökmesi, geri dönülmez bir yola girilmesi vs. sanmıyorum öyle şeyler olsun. tabii ki çok büyük acılar yaşanacak, milletçe belki daha önce görmediğimiz rezillikler göreceğiz, ekonomi ciddi oranda küçülecek ama zamanla yine toparlanır yani eskisi gibi olmasa bile. dünyanın sonu değil.

ha bu demek değil ki gelen felaket korkunç. kesinlikle depremin etkisini küçümsemiyor ya da her şeyin yolunda olduğunu söylemiyorum. bir gölcüklü olarak benim istanbul'dan kaçmamın başlıca nedenlerinden biri deprem korkusu. o gün orada olacaklara sabır diliyorum.

ama yani 5 milyon insan ölür, türkiye'yi işgal ederler vs. o kadar değil.
  • der meister  (01.01.18 22:42:51)
Zombi dizilerindeki gibi bir ortam olur. Öyle olursa ölmek daha iyi.

  • tahin pekmez yoğurt  (01.01.18 22:59:35)
2000den sonra 50 yıl içinde yüzde 67 70 ihtimalle 7 üzeri olacağını söyledi diye hatırlıyorum ben.

  • kedi kovalayan astronot  (01.01.18 23:06:34)
bununla ilgili olarak sözlükte biri epey karanlık bir senaryo yazmıştı: (bkz: #25899966)

  • celeron 300a  (02.01.18 00:17:08)