askerden dönüşte izin kıdemi

askerden önce kıdem tazminatı ve kalan izinlerin parası ödenmiş olsa dahi, aynı iş yerinde yeniden işe başlayınca izin kıdeminden söz edilebilir mi? şu an izin sürem, askerden dönüp 10 aydır çalışmama rağmen 0 sıfır gün olarak görünüyor. daha önce aynı iş yerinde 2 yıl çalışmıştım. Buna göre, izin kıdemi denen bişey var. İzinlerimi silemezsiniz diye itiraz edebilir miyim?

şöyle bir düzenleme çıkmış ama yasa bu konuda net mi anlayamadım. www.hurriyet.com.tr

iskanunu.com

yukarıdaki yazıya göre yıllık izninin hesaplanmasında geçmiş çalıştığın süre de hesaba katılacak.

"İşçi askere gitmek için ayrıldığı işyerine döndüğünde gitmeden önce kıdem tazminatını almış olsa dahi yıllık izin süresinin hesabı işçinin bütün kıdemi dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Çünkü yılık izin ayrı, kıdem tazminatı ayrı düzenlemelerdir.

Yasa belli bir çalışma süresi için bir defa kıdem tazminatı alınmasını öngörmüştür, kıdem tazminatı almak geçmiş kıdemi sıfırlamaktadır. Yasada yıllık izin ücretleri için geçmiş kıdemlerin sıfırlanması gibi bir düzenleme yoktur. Bu açıdan belli bir çalışma süresinin kıdem tazminatının alınması, ayrı bir düzenleme olan yıllık izin kıdem süresini sıfırlayamaz."
  • peace.on  (31.12.17 13:57:49)