[]

ingilizce öğrenmek

selam
gerçekten bu dili öğrenmek için ne yapmak gerekiyor ?

ben altyazısız film izlemek, coursera'dan online ders almak, orjinal dilinde roman okumak istiyorum ama bu dil bariyerini aşamıyorum.

kısa cümleleri duyunca anlayabiliyorum ama soluksuz uzun cümleler kurulduğunda başı sonu birbirine karışıyor anlayamıyorum. bu durum okurken de geçerli.

bu sıkıntıyı aşmak için ne yapmam gerek ?

teşekkürler.

 
Kontrollu (calistigin, ezberledigin, kisa sureli hafizandaki) bilginin otomatiklesmesi (pratik ve tekrar yaparak uzun sureli hafizaya yerlestirme) ile yabanci dil ogrenilir.

Gunluk dil ile aciklayacak olursam kelime ogreneceksin ve bunu gerekirse gunde 3 kez tekrar edeceksin, once ezbere konusma yapacaksin sonra buna her gun farkli bir sey ekleyip otomatiklestireceksin.

Dil ogrenimi ile baska bir becerinin ogrenimi arasinda fazla bir fark yok deniyor (Gass & Selinker, 2008).

Okuma yaparsan okuma hizin ilerler ve anlama yetenegin gelisir. Dinleme yaparsan da dinleme yetenegin. Birini yapmak yeterli olmaz. Gramer ogrenip Ingilizce de konusulmaz. Hepsi gerekli, biri degil.
  • Traveller  (31.12.17 02:31:03 ~ 02:33:06) 
öncelikle ingilizceye maruz kalmanız gerekiyor mesela günde en az iki saat birşeyler dinleyin kesinlikle anlamlı anlamsız,
takip etmeniz gereken yerler olmalı haber siteleri bi nebze mesela youtube'da çok komedi kanalları var onlara takılın,
film dizi kesinlikle ve kesinlikle ingilizce altyazı ile izleyin o zaman çok daha anlaşılır ve kalıcı olacak
sevdiğiniz bir romanın ingilizcesini alıp okumaya çalışın bilmediğiniz kelimeleri üzerine yazın sayfalar geçtikçe azalacak kelimeler.
konuşma için ise özellikle kitap okurken sesli okuyun ve günlük olayları ingilizce yorumlamaya çalışın.
belli bir seviyeye kadar acı çekiceksiniz orası kesin ondan sonra daha rahatlayacak herşey. ben aynı şeyleri fransızca da yaşıyorum.
  • dedim dedim de kime dedim  (31.12.17 02:35:10) 
ben ingilizce birşey izlediğimde sizin dediğiniz şekilde anlamazdım.
daha sonra yurt dışında kaldım ilk üç gün gene bişey anlamıyorum. 4. gün hoca konuşuyo işte bi farkettim anlıyorum. oha dedim. onların tonlamasına, cümle yapılarına falan kulağım alışık değildi sanırım. yabancı arkadaş, seyahat, bol bol dinlemek vs. işe yarar belki.

  • wishmaythşngs  (31.12.17 02:37:36) 
@dedim..

Anlamli anlamsiz dinleme ornegi coktan curutuldu. Oyle olsaydi ezan Arapca oldugu icin bile tum Turklerin simdi Arapca biliyor olmasi gerekirdi.

Anlamadan dinlemek yarar getirmez. Buna input ve intake arasindaki fark deniyor.
  • Traveller  (31.12.17 02:37:58) 
Ingilizce ya da herhangi bir dili ogrenmek icin anadili o dil olan insanlarla konusmak lazim. Cunku tv izlemek, kitap okumak, test cozmek vs bunlar tek tarafli, pasif seyler. Sevdigin bir konuda ingilizce bir foruma uye olmani oneririm. Orada her yazilana yorum yazmani tavsiye ederim. Ve buna ek olarak sevmedigin bir seyi seven insanlarin oldugu baska bir internet ortamina da girmeni oneririm. Bence baska dilde tartismaya hatta internet kavgasina girmek insana cok acayip seyler ogretiyor. Ben fransizcayi gunluk konusabilmeyi bu sekilde gelistirdim.


  • beriberi  (31.12.17 02:42:13) 
www.youtube.com
şunu izleyipte anlamsız geliyorsa sana geçme hemen dinlemeye devam et demek istiyorum.

  • dedim dedim de kime dedim  (31.12.17 02:54:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.