[]

Kısa bir şiir

Sevgili kullanıcılar, edebiyatla ilişkimi kessem mi yoksa yazmaya devam mı etsem?

Sözcüklere prangaladım kendimi.
Öylesine ağırlar ki…
Ayak sürümeye dermanım yok,
Vazgeçiyorum bu inattan.
Dedim ya sözcükler,
Ayaklarıma bağlı dört bir taraftan.

 
Son 2 dizesi olmamis. Siir kisa ve ozdur. Ozdur ve bence en iyi sekilde anlatmali konuyu. 500 sayfayi 4 dizeye sigdirmalisin. Basarili olan siirler oyledir. Bu yuzden roman yazmaktan zordur. O yonden basarili bulmadim ama birakma.


  • thomaswantsmore  (29.12.17 18:16:43) 
Pasajlariniz cok guzeldi ^^ Ben bunu okursan pasajlarinizi okurken aldigim zevki alamadim.


  • lamira  (29.12.17 18:17:08) 
Şiirin öyle abuk kuralları yok her türlü şiir yazan var. Senin şiirinde hece çok ölçüsüz, biraz batıyor. Bunu kurtaracak kafiye de yok. Ama bu demek değil ki bu olmamış, bundan haz duyacak insanlar yok, bunun hiçbir değeri yok.


  • Adramelekhh  (29.12.17 18:20:08) 
Sürprizi yok, düz. Farklılık yok. Betim var. Maksat betimse düz yazı olarak daha kullanışlı olur. Güzel bir haletiruhiye betiminin giriş cümleleri olabilir bunlar pekala.

Şiir inşa etmek zahmetli ve zorlu bir süreç. İnce düşünmek, doğru imgeler bulmak gerekir. Şiir, tamamlandığında öyle bir yapı olmalı ki, o sözcük yerine bir başka sözcüğü koyamıyor olman gerekir. Bir de gündelik hayatın bayağı imgelerini şiire taşımak pek makul değil.

Misal veriyorum, yalnızlıktan bahsederken "Deniz feneri gibi yalnızdım gecenin karanlığında." dersen çok düz, sıradan, sıkıcı bir cümle kurmuş olursun; ama öte yandan bakıyorsun "Papatya gibi yalnızdı, kuşyemi gibi yalnızdı" demiş şair. İşte onu diyebildiği için ona şairane, diğerine "meh" diyoruz.

Genelde bu sıradan, bayağı benzetmeleri kullanarak şiir yazmaya çalışıyor insanlar. Ne yazık ki bende herhangi bir şiirde duymam gereken heyecanı uyandırmıyor bunların hiçbiri.

Şiir imgesi, biricik olmalı. Sıradan olmamalı.

Öte yandan yazmayla ilişkini kesmen konusunda yorum yapmak kimsenin harcı değil. Kimse yazma diyemez. İstediğin kadar, istediğin şekilde yaz. Devam et. Keşke ben de sunulabilecek şiirler yazabilsem.
  • g man  (29.12.17 18:22:16) 
sozcuk tapicisi olmak ya da icerikcilik... dogru yerdesin. aferin.

kendi kendine yaz, simdilik...
  • e haliyle  (29.12.17 18:23:59) 
prangalı şiirlerden nefret ediyorum.
çünkü tek gerçek pranga
Ahmed Arif'in
HAsretinden eskittiği prangalardır.
  • binder dandet  (29.12.17 19:11:50 ~ 19:12:26) 
öylesine ağır ki,
Sözcüklere bağladığım prangalar,
Ayak sürümeye dermanım yok

Cümleler ayaklarıma bağlı
Dört bir taraftan,
Dedim ya mecalim yok,
Vazgeçiyorum bu inattan.
  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (29.12.17 19:17:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.