[]

Tetanoz olur muyum?

Yatağın altının tozunu alırken metal bir şey elimi çizdi, paslı olup olmadığını da göremiyorum. Üç sene önce de tek doz tetanoz aşısı vurulmuştum. Endişe etmeli miyim?
 
Geçmiş olsun. Aşının koruma süresi 10 yıl diye biliyorum.


  • a day at the races  (28.12.17 15:17:26) 
Tetanoz sadece pastan olmaz, oksijeni düşük ortamlarda olur. Ben olsam aşı olurdum. Tetanozun kaslara ne yaptığını öğrenirseniz koşarak aşıya gidersiniz.


  • renegade  (28.12.17 16:58:40) 
Bence ne olur ne olmaz diye bir tetanoz aşısı yaptırın.


  • simderun  (28.12.17 17:40:19) 
30 yaşın altındaysan zaten çocukluk ve okul çağında yapılan aşılar seni korur, ki 3 sene önce de yaptırmışsın.

Korkma, zaten nemli, eski, kirli bir paslılık yoksa her paslı şey tetanoz yapacak diye bir şey yok. Tetanoz pastan çok nemli toprakta oluyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Yani inşaatın önünde gezerken topraktaki farketmediğin çivi ayağına batarsa git aşı ol, ama evin içindeki bir olaydan tetanoz bulaşması ihtimali önemsenmeyecek kadar düşüktür. Belki de böyle bir vukuat olmamıştır bile bugüne kadar.

Ha çok takıntılıysan, anksiyete filan varsa git vurdur, 5 dakikalık iş.
  • John Bloor  (29.12.17 08:38:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.