Savunma ve Yakın Dövüş Sporu Önerileri

Savunma ve Yakın dövüş sporlarından birini öğrenmek istiyorum. Ancak bu konu ile ilgili bilgim vs. yok. Yaşım 37. Ankara'da yaşıyorum. Hangisinde en hızlı ilerleyebilirim. Hangisi en faydalıdır?

Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum.

Eve bir kum torbası al, yumrukla YouTube da videolar var. Bol bol şınav ve barfiks çek. Boks topu ile ileri seviye antrenman yapabilirsin. Kavgalar maksimum 1-2 dk sürer bu ülkede, yumruk yemeden iki yumruk sallarsan kardasın.

  • Fritz-X  (25.12.17 17:25:24)
Hocam ben kickboks yaptım epey bir süre.
bence en etkin savunma sporu boks. Sporu bıraksanız bile, kondisyonunuz düşse dahi doğru yumruk atmayı bilen biri her zaman tehlike arz eder.

  • chaoslord  (25.12.17 17:28:38)
Boks ve kick boks'un sopa ve bıçağa karşı savunma teknikleri yok. Birisi sopayla girişirse bişey yapamazsın. sana üç tane spor adı yazacağım bunları araştır.

-systema(rusların savunma sporu)
-jiu-jutsu.
-krav maga
  • komando kani var bende  (25.12.17 17:55:25 ~ 17:55:38)
amacınız ne? spor yapmak mı, spor yapmışken kendimi koruycak bir şeyler öğreneyim mi? hangisi en faydalıdır derken, gözettiğiniz ve elde etmek istediğiniz fayda ne?

tekvando'yu önermem, yaşınızdan ötürü (spor geçmişiniz varsa bu dediğimiz görmezden gelin ama) kendinizi koruma kısmıyla da ilgiliyseniz şayet, amacınız bunu da içeriyorsa; sporla birlikte antrenörünüz de önemli. kimisi pratiğe yönelik antrenman yaptırır; kimisi daha kitap-teknik adamıdır.

velhasılıkelam, amacınız ve elde etmek istediğiniz fayda(lar) neler ise, spor seçmek kadar nasıl bir antrenörle çalışacağınız da önem kazanıyor.

wing-tsun için 3 ay antrenman yaptım, bizzat önerebilirim. ama "antrenöre bağlı" minvalinde dediklerim bunun için de geçerli. spor kadar, amacınıza yönelik bir antrenör/salon bakın derim ben.
  • dafaisss  (25.12.17 19:09:44 ~ 19:21:02)
@dafaisss: amacım hem spor yapmak, hem vücudumu düzene sokmak hem de bunları yaparken kendimi bir miktar koruyabilmek.

  • asethuan  (27.12.17 13:20:35 ~ 13:21:06)
Erkeksen sambo ve boksa git.

  • jazzabel  (27.12.17 13:29:24)