Ssk ve kredi

==> Merhabalar, ssk ile ilgili bir bilgiye ihtiyacım var. Çalışmaya başladıktan sonra kaç ay sonra kredi alabilirim.İnternette 6 ay diyen de var 3 ay diyen de.

==>İkinci soru çalışağım şirket babamın üstüne, bu ssk dökümünde görülüp çalışma durumunu sorgulama ihtimalı olur mu bankanın?Babanın şirketiymiş bu, çalıştığını nerden bilelim vb sorgulamalar olur mu?

==>Ek olarak, hesaplara maaş yatma durumunu kontrol ederler mi?Konuyu anladınız sanırım.

3 ay sigortalı olma durumu aranıyor en az.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (24.12.17 20:06:38)
1. Kredi vermek isteyen bir şube bulun, ssk süresini umursayacağını sanmıyorum. Bir iki yıl önce yeni ssk yaptığım bir işçimin otomobil kredisi aldığını biliyorum. Evraklarını ben verdim.

2. Aile şirketinde çalışan çok insanlar var, sıkıntı olmaz. Fakat kanunen kişinin gerçekten çalışıp oradan maaş alması gerekiyor SGK olabilmek için. Yani ileride emekli olunduğunda müfettişler sahte çalışan (tam terimi neyse artık) olduğunu ispat ettiğinde emeklilik iptal edilip verilen maaşlar geri bile alınıyor.

Ama bu sizin durumunuz ile ilgili değil, yine de bilginiz olsun. Orada gerçekten çalıştığınızı ileride lazım olduğunda ispatlayabilmeniz lazım. Ona göre hazırlık yapın ;)

3. Önceden 10 olan sayı şimdi 5'e düştü, 5 kişiden fazla çalışan varsa maaşlar banka üzerinden yatmak zorunda. Babanınız 5 den fazla çalılanı varsa bu konuyu atlamamalı, sizin de maaşınızı bankadan yatırmalı. Bu konu da size sıkıntı olmaz ama babanız ceza yiyebilir. (yakalanırsa kesin yer)

Birinci cevaba ek olarak, gariban bir şubeye başvurun işleriniz kolaylaşır.
  • John Bloor  (25.12.17 11:14:30)