Hasar kaydi arabaya hangi surecte isleniyor?

Kardesim kaza yapti. Tutanak tutuldu ama henuz sigorta firmalarina gonderilmedi. Kim suclu kim sucsuz bilinmiyor. Kaza ile ilgili belgeleri sigorta firnasina gonderdigimizde direkt olarak bir hasar kaydi yaziyorlar mi araca? Yoksa mesela karsi taraf suclu bulundu onun trafik sigortasindan arac yapildi ve yapilan tutar hasar kaydi olarak mi isleniyor? Sigortaya yaptirmazsam hic islenmiyor?

Eksper atanıyor. Arabaya bakıyor. Sonra karar veriliyor. Zaten hangi kazada ne çıkacağı belli. Kişisel görüşe bakmıyor pek.

  • shenergy  (24.12.17 01:41:16)
Senin ya da karşının herhangi bir sigorta şirketi öderse plakaya kaza işlenir. İşlenmesin istersen cebinden yaptırmalısın.

  • shenergy  (24.12.17 01:42:08)
Eksper iki araci da inceliyor degil mi? Sonra kim suclu karar veriliyor. Bir de hasar bu kadar diyor. Yaptirirsam mi isleniyor? Eksper bu kadar hasar var dedi ama ben yaptirmadim. O zaman da isleniyor mu?

  • little big man  (24.12.17 01:45:24)
Aynı ya da ayrı eksperler her iki aracı da görür. Karar ortaya çıkar. Geçmişe işlenmesi içün sizin ya da karşının sigortasının masrafı ödemesi lazım. Sigorta ödemezse işlenme de söz konusu olamaz.

  • shenergy  (24.12.17 01:47:55)
Tutanağın 2 yıl süresi var. Ayrıca kimin suçlu ya da suçsuz olduğuna eksper karar vermez işkembeden sallamayalım lütfen. Eğer polis tutanağı varsa polis zaten orada maddeleriyle oranları belirler ona göre suç yüzdesi belirlenir. Eğer karşılıklı tutanak tutulduysa burada da sigorta şirketlerinde genelde emekli polislerin çalıştığı birime aktarılır. İki sigorta şirketi kendi raporunu sunar tramere. Eğer iki şirkette a aracını yüzde yüz suçlu bulduysa rapor kabul edilir. Ama birisi a ya yüzde yüz diğeri b ye yüzde 50 gibi farklı oranlar verdiyse iş uzar. En başta da dediğim gibi bugün kaza yaptın karşı taraf yüzde yüz suçlu. Tutanağın var fotoğrafların var. Senin tam 2 yıl süren var. 2 yıl sonra gittiğinde servise evrakları verip arabanı yaptırabilirsin. Hasar kaydı da o zaman geçer sisteme.

  • kompisko  (24.12.17 03:45:18)