[]

Past continuous ile past perfect continuous

ben bu tenslerin mantığını henüz kavrayamadım.

şimdi i was walking dediğimizde yürüyordum anlamına geliyormuş burada yürüme eylemi devam mı etmiş oluyor (bu past continous)

peki i had beed walking dediğimizde artık yürüme eylemi bitmiş mi demek oluyor. çünkü bunların ikisinin de anlamı yürüyordum.


bu tensleri kısa kısa hap bilgi şeklinde mala anlatır gibi anlatan bir çıktı yok mu ? .

 
Iki eylem var biri uzun digeri kisa, biri oluyorken (p.c) digeri oldu (p.s.).

Iki eylem var biri BIR SUREDIR devam ederken digeri oldu. Bir suredir sunu yapiyorken (p.p.c.) bu oldu (p.s.)
  • Traveller  (23.12.17 18:40:41) 
yine anlamadım, ortaçağda olsak gerizekalı diye canlı canlı toprağa gömerlerdi beni. medeniyet gerçekten benim için gelişmiş.


  • mete kudur  (23.12.17 18:41:41) 
Araya sure giriyorsa ppc kullaniyoruz. Bir isi gecmiste ne kadar surede yaptigini soyluyorsan ppc.


  • Traveller  (23.12.17 18:45:14) 
www.dersimizingilizce.com

örneklemek gerekirse. he was drinking when ı came home. ( Ben geldiğim anda olan olayı söylüyorumi öncesi umrumda değil ya da öncesiyle ilgili bir bilgim yok. Ben geldiğimde içiyordu. daha ötesi yok.

He had been drinking diyorsa eğer ben gelmeden önce çoktaaan içmeye başlamış, ben geldiğimde de körkütük sarhoştu allahın belası gibi bir anlam var yani önceki işin süreci vurgulanıyor.
  • nickfury  (23.12.17 18:49:28 ~ 18:52:08) 
I am walking ile I have been walking arasında ne fark var? Her ikisi de yürüyorum anlamına geliyor. Ama ikincisi, bir süredir yürüyorum gibi oluyor, bu yüzden sonuna mesela "for half an hour" koyabilirsin. Ötekinin sonuna bunu koyamazsın.

Senin verdiğin cümlelerde de, I was walking ve I had been walking aynı anlama geliyor gibi olsa da, ikincisinin sonuna "for half an hour" koyabilecekken ötekine koyamıyorsun.
  • benaaymi  (23.12.17 19:38:13) 
i had been working all day. i was still working when he arrived.

bence izahatle dusunmek yerine ornek okumak daha iyi.
  • e haliyle  (23.12.17 19:38:29) 
@e haliyle bence örnek çok iyi


  • nodrama  (23.12.17 19:44:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.