[]

Sürtünme karıştırma kaynağı

Günaydın sevgili kullanıcılar. Sürtünme karıştırma kaynağı hakkında bilgisi olan var mı? Cevaplar için teşekkürler.
 
2 tane kalın ansiklopedi düşün. bu 2 ansiklopediyi kapakları gözükecek şekilde yan yana koyup sağlam bir şekilde yapıştıracaksın deseler ne yaparsın?

Mecburen temas ettikleri tek noktadan çizgi şeklinde sürersin yapıştırıcıyı. Ne kadar sağlam olur? Ben ufak bir asılmayla ayırırım mesela 2 ansiklopediyi.

Şimdi bir de büyük büyük metaller düşün. Araba kadar belki. Bunları nasıl yapıştıracağız?

Sürtünme karıştırma kaynağı burada devreye giriyor. Yan yana duran 2 ansiklopediyi (metali) birbirine kararak, ondan ona, ondan ona aktararak temas yüzeyini artırıyor ve aynı esnada birbirine kaynatıyor. O ince temas çizgisi en zayıf nokta olması beklenirken, kaynak sonrası yüksek ısı neticesinde reaksiyona giren metalin sertleşmesi sonucu birleştirilen metallerin en sağlam noktası oluyor.

Kullanım alanlarını bilmiyorum ama biraz mantık yürütünce imal edilmesi mümkün olmayan boyutta plakaları kaynatıp istenilen boyuta ulaşılmak istenen yerler olabilir.
  • onemoremile  (22.12.17 15:39:43 ~ 15:40:18) 
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim ancak takıldığım nokta çevirideki İngilizce terimler.


  • simderun  (22.12.17 17:03:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.