Pasaj denemesi

Sevgili duyuru halkı! Aşağıdaki pasaj hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Cevaplar için teşekkürler.

...Bugün neye tanık oldum biliyor musunuz Mahur bey? Benim vesikalık bir fotoğrafım vardı, bilmem hatırlar mısınız? Hatırlarsınız elbet Mahir bey, zaten bana ait olan tek şey o fotoğraftı, yoksa siz nereden tanıyacaksınız beni? Neyse Mahur bey, uzun lafın kısası, bugün Beyoğlu'na çıktım ben. Çıkmasına çıktım da bir de ne göreyim. Hani o cadde var ya Mahur bey, insanın her yüzünü gördüğünüz o cadde, işte o caddedeki bütün direklerde benim vesikalık resmimin büyükçe bir kopyası! Üzerine de "Kayıp" diye yazmışlar büyük harflerle. Altta bir irtibat numarası, en altta da: "İnsanlık namına gören olursa bizimle muhakkak irtibata geçsin.". Mahur bey sorarım size, böyle korkunç bir şeyi kim neden yapar? Tahayyül edebiliyor musunuz? Birisi benim o vesikalığımı nasıl temin ettiyse etmiş ve her bir direğe yapıştırıvermiş. Sonra bir de güya insanlıktan bahsetmiş. Hangi insanlık Mahur bey? Bu düpedüz hırsızlığa girmez mi? Üstelik ben kayıp mıyım Mahur bey? Sorarım size! Kaybolan ben miyim yoksa benim hayatım mı? Ah şu insanlar! Gördünüz mü Mahur bey, "kayıpları" bile birbirine karıştırıyorlar artık!...

Cok guzel.aylak adam-kurk mantolu madonna karisimi bir tad aldim.kesinlikle kendine ozgu bir dili ve derin, akici bir anlatim.

  • zargana75  (22.12.17 01:47:23)
camus-dostoyevski-yusuf atılgan üsluplarından etkilenildiğini düşündüm ben de. özgün bir üslubu olduğunu düşünmedim ama. bir de bir metni, içinden seçilmiş bir pasaj ile değerlendirmek çok mantıklı gelmiyor. tüm hikayeyi okumadan yorum yapmak eksik olur ama, yine de metnin tamamını okuma isteği oluşturan, iz bırakan bir 'alıntı' olmadı benim için.

çabanızı takdir ettim, o ayrı konu.
  • otonomo  (22.12.17 02:01:14)