İngilizce yazan bir Türk yazar hakkında ne düşünürdünüz?

Halihazırda böyle örnekler var, Elif Şafak gibi. Belirteyim, kendisini hiç okumadım ve çoğunlukla olumsuz yorumlar aldığını biliyorum.

Bir süredir İngilizce öyküler yazıyorum ve ilk kitabımı bu şekilde yazmak gibi bir düşüncem var. Bunun birçok sebebi mevcut, fakat amacım kesinlikle oryantalist bir biçimde yerel kültürümü uluslararası camiaya pazarlamak değil. Yazım tarzımı sadeleştirmeye çalışmak, daha geniş bir kitleye hitap edebilmek, kendimden uzaklaşmak, farklı şeyler keşfetmek, vesaire. Amacım bunları tartışmak da değil.

İçeriği ne olursa olsun, yani ister yerel öğeler taşısın, ister taşımasın, İngilizce yazan bir Türk yazar hakkındaki düşünceleriniz ne olurdu? Veyahut hangi durumlarda olumlu, hangi durumlarda olumsuz düşünürdünüz, isterseniz bu şekilde de cevaplayabilirsiniz.

Teşekkürler.

Eğer İngilizce yazdığın kitabı kendi ülkende satışa koymak için başkasına tercüme ettirirsen, o ülkenin bir vatandaşı olarak Elif Şafak'a ettiğim gibi sana da içimden küfrederim. Yoksa istediğin dilde kitap yaz bana ne. Kendi anadiline saygısız olma yeter.

  • yaren  (21.12.17 15:11:35)
Kendi ülkesindeki okuma oranını görüp bu minicik topluluğa kısılıp kalacağına uluslararası yönden okunma oranını artırma, eserini dünyanın her bir köşesine ulaştırma peşinde olduğunu düşünürüm.

Elif Şafak'ın eleştirilme sebebi daha çok edebi yöndeki zayıflığı (ki bu da göreceli bir şey) ve popülist değerler üzerinden kendini tanımlama çabası.
  • m e b  (21.12.17 15:15:40)
yalnız elif şafak kendini daha iyi ifade edebildiği için ingilizce yazıyor. bahsettiğiniz kaygılarının olduğunu sanmıyorum.

  • lesemajeste  (21.12.17 15:26:24)
ingilizce kullanımı sırıtmadıktan sonra farklı bir şey düşünmezdim. okurken "bu ne ya, dili bilmeden bi de yazmaya çalışmış" dedirtmedikten sonra sorun yok, yeterince hakim olduğunu düşünüyorsan neden olmasın.

  • Bruce  (21.12.17 15:35:03)
nobel bile alsan yaranamiyorsun turkiye'de bosver.

hangi dilde kendini ifade edebiliyorsan o dilde yazarsin.
  • lanc  (21.12.17 16:48:49)