Konut Kredisi Faizinin Kiradan Daha Fazla Olması

Şimdi biz 36 ay vadeli 200.000 lira kredi çekip ev almayı düşünüyoruz. Oturduğumuz evin kirası 750 lira, yılda 50 lira zam yapıyoruz, seneye 800 olacak. 200.000 liranın 43.000 lira faizi var. 36'ya bölersek aylık 1195 lira. Yani bizim evin kirasından daha fazla. O yüzden çekeceğimiz kredinin faizi, evin kirasından daha düşük oluncaya kadar para biriktirip evi o zaman almanın daha mantıklı olduğunu düşündük. Bu da 130.000 liraya denk geliyor. Faizi 28.000, 36'ya bölersek 777 lira. Sizce doğru bir mantık mı yürütüyoruz?

Krediyi her türlü 36 aylık çekeceğiz. 5-10 yıllık falan değil. Aradaki 70.000 lirayı biriktirmemiz de 15-18 ay kadar sürer.

Sayın kalinda94'ün de dediği gibi evin fiyatı aynı kalmayacak ki, mutlaka artacak. Kira da artacak, ama ödediğiniz kredi taksidi hep sabit kalacak.

Kira senede tefe/tüfe ortalaması ile %10-12 gibi artar, 10 desek sizin kira ilk sene 825, ikinci sene 905, üçüncü sene 1000 gibi olur ortalama. (küsüratları salladım)

Evin fiyatı da en az %10 senelik artar, bölgeye ve talebe göre bazen uçabilir de fiyatlar.

Gerçi siz elinizdeki peşinatı 70 bin TL daha arttırarak daha rah ödeyeceğinizi anlatmışsınız.Ödeyeceğiniz 200 bin peşinatı 130 bine düşürmekten bunu anlıyorum.

bu aradaki 70 bin eksiğinizi 2-3 ayda biriktirebiliyorsanız dediğiniz mantıklı olabilir, ama yok bir iki sene sürecekse hatalı bir düşünce.

Oturmak için ev alan insanlara her zaman "acele edin, ne zaman alırsanız alın erken almış olacaksınız" derim hep.
  • John Bloor  (21.12.17 11:45:44)
bu sorunun en basit cevabı şu,
kiran her sene artacak ama kredi taksidin sabit kalacak. ayrıca kredi taksidin bitince artık kira derdin olmayacak. her ay bin küsür lira cepte kalacak.

  • teritori  (21.12.17 11:54:56)
ödemeler zorlamayacaksa vakit kaybetmeyin. arkadaşlar beklemenin dezavantajlarından bahsetmişler zaten. ek olarak konut kredisi faizleri daha da yükselirse (ki düşme emaresi görünmüyor kısa vadede) o zaman işiniz daha da zorlaşır.

  • novotni  (21.12.17 11:56:20 ~ 11:56:40)
Tl biriktirme, dolar euro altin biriktirirsen senin soyledigin daha mantikli.

  • ykyt  (21.12.17 11:59:29)
Ya allah diyip alin (eger oturacaginiz evse).

Gecen ay 1,03 olan kredi fazileri su an 1.11lerden baslayip 1.30lara gidiyor.

Beklediginiz her gun; elinizdeki para eriyecek, kira artacak, evin degeri yukselecek. (Birikiminiz dogrultusunda odeyeceginiz faiz azalacak dogru ama reelde pek bi faydasini goremeyeceksiniz acikcasi).
  • brkylmz  (21.12.17 13:58:05)