Literatür taraması sorusu

Merhaba,

Öncelikle bahsedeceğim konuyu tabii ki danışmanımla da konuşacağım ama onunla daha derli toplu bir konuşma yapmak adına önce sizin fikirlerinizi almak istedim. Biraz karışık olabilir, elimden geldiğince basit anlatmaya çalışacağım.

Elimizde kurumsal finans alanına ait bir konuda geniş bir literatür var. Bu literatüre A diyelim ve A’nın içinde m ve n olmak üzere iki farklı akım olsun. Biz m akımında ve X sektörü özelinde bir çalışma yapmak istiyoruz. Literatüre baktığımızda görüyoruz ki X sektörü üzerine n akımında çalışmalar var fakat m alanında yok. Dolayısıyla bu çalışma X sektöründe m alanını değerlendiren ilk çalışma olacak. Böyle bir çalışmanın literatür taraması nasıl yapılandırılır?

Taa en başa gidip genel A literatürünü mü anlatmak lazım önce sektörü karıştırmadan? Sonra bu literatür içinde X sektöründe yapılan şeyleri anlatıp özele doğru mu gitmeli? Kafam çok karışık.

Corporate finance alanına hakim olan biri varsa özelde daha ayrıntılı anlatabilirim.

Teşekkürler.

Birkaç şekilde yapılabilir. Bir tanesi de yukarıdaki gibi. Şöyle bir iskelet verebilirim:
- A diye bir alan var, bu alanda da m ve n şeklinde iki alan var.
- m alanı şu şu şu şu sektörlerde uygulanmış. Aaaa, şansa bakınız ki X sektörü yok!
- Yalnız, A'nın içinde bir de n var ve bu da şu şu şu sektörlere uygulanmış ve X sektörü de bunlardan biri.
- m ve n'nin birlikte uygulandığı sektörlerde böyle böyle sonuçlar var. n akımı X sektöründe uygulanmış, birlikte uygulandığı alanlara bakarak m akımı da iyi sonuçlar vaat edebilir. Biz de bunu araştırıyoruz bu çalışmamızda.
- Bu arada işe sektör açısından bakarsak, onların yanında v, y, z yöntemleri de uygulanmış. Bunlar m'i kullanmamıza engel değil. (Belki de engel, bir incelemek gerek).
  • aychovsky  (20.12.17 21:27:39 ~ 21:28:35)