estetikle güzel olanlar neden küçümseniyor?

bir insan doğuştan güzel olduğunda hiçbir çaba sarf etmeksizin güzel oluyor. güzelliğin takdir edilmesi zaten ayrı mesele ama neden bir insanın estetik yaptırdığını duyduğunda insanlar bi değişik tepki veriyor. ortada takdir edilecek bir durum varsa kadın en azından para vermiş acı çekmiş ya da becermiş güzel bir makyaj yapmış güzel olmuş. nedir bu makyajsız estetiksiz güzel övgüsü?

bahsettiğim şey estetikli görünümü beğenmeyen insanlar değil. güzel bulduğu bir insanın estetikli olduğunu öğrenince bir miktar küçümseme ya da artık takdir etmeme durumu.

Estetik yapay durmayip guzel de gösteriyorsa kotu bir sey degil. Herkes Allah vergisi guzel olacak diye bir sey yok.

  • i m sick tired  (20.12.17 19:17:25)
estetikle herkes güzel olur önemli olan hiçbir şey yapmadan güzel olmak diye düşünüyor olabilirler.

  • sta  (20.12.17 19:18:18)
çünkü ilkel dürtüler genetik güzelliğin peşinde. estetikle gelen güzellikle aldatılmışlık hissine uğruyor bünye.

  • preldzic  (20.12.17 19:27:31 ~ 19:27:47)
insanın olduğu şeyi kabullenmeyip çeşitli zahmetlere girmesi o kişinin kendine olan güveni ve samimiyetiyle ilgili belirli bir fikir uyandırıyor bende. bir insanın sırf "güzel" görünmek için bunca zahmeti göze alması estetik özelinde o belirli fikrin keskinleşmesine sebep oluyor. bahsettiğim şey sadece "dayatılan güzellik algısı" şikayeti değil, insanların kendilerini oldukları gibi kabul edemiyor olması.

ancak küçümsüyor değilim, zaten ne haddime. olay güzelliğin nasıl kazanıldığı değil benim nazarımda, güzelliği kazanmaya çalışmanın ve bu amaç uğruna ödenen bedelin kendisi. bu dünya'da her şey güzel olmak zorunda değil ve insanların bununla baş edemiyor olmasını saçma buluyorum.

öte yandan @preldzic +1, "güzelin" evrimsel etkisi soyu kaliteli devam ettirme olduğundan o estetikli kısım tamamen aldatmaca gelecek. tatlı yapmak için aldığın şekerin aslında un çıkması nasıl işine yaramazsa bilinçaltında estetikli de benzer etkiyi yaratıyor.
  • Bruce  (20.12.17 19:27:45 ~ 19:31:25)