[]

Ev aldığınızda tapu için ne kadar masraf çıkar?

Yüzde 3'ten söz ediliyor. Mesela 500.000 liralık ev alınca 15.000 TL mi çıkıyor?

Bazı insanlardan evin fiyatını daha az gösterip daha az ödediklerini duydum. Var mı böyle bir şey? Risklidir herhalde?

Bir de, ev alınca tapu ve faturaları üzerine almak dışında başka masraflar çıkıyor mu?

 
üstat ben %4 diye biliyorum. Ben satın alırken şöyle olmuştu, normalde %2 satıcı %2 alıcı vermesi gerekiyor. Tapu harcı diye geçiyor. Satıcı ben karışmam anlaştığımız fiyatı alırım demişti. Yani onun vergisi de bana girdi. Toplamda %4 ödedim.
Alım satım yaparken memur ne kadar kredi kullandınız diye soruyor. Kredi miktarını satış fiyatı gibi yazıyor.

  • chaoslord  (20.12.17 17:19:36 ~ 17:22:59) 
Yüzde 4+ döner sermaye harcı. Alıcı yüzde 2 + satıcı yuzde 2 ama genelde alıcı ödüyor. Değerinden düşük göstermek riskli maliye ceza keser, satıcıya su paraya sattın paranı aldın mı diye soracaklar, Kafa karışır biz 500 e anlaştık kağıt üstünde 300 oldu vs. Belediyenin verdiği rayicin altında zaten göstermezsin.


  • Fritz-X  (20.12.17 17:19:51) 
Rayiç bedelin %2'si alıcıdan %2'si satıcıdan olmak üzere %4'üdür.(alışılagelen ikisini de alıcı ödüyor türkiye'de) Rayiç bedel sizin ödediğinizden ziyade tapuda yazan birşey diye biliyorum.

Özet olarak 500.000 tl'lik ev alınınca 20.000 tl tapu masrafı çıkar ve bunu da alıcı öder. ancak 500.000 tl'ye aldığınız evin tapudaki rayiç bedeli 300.000 olabilir (belki daha da az). eyyorlamam bu kadar.
  • anarsik kurbaga  (20.12.17 17:19:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.