[]

Hayvanlarda uyuz mantar(crytopcuss spp ve sarcoptes spp)

Evde yasamini surduren bir tavsanda, kulakta mantar basladi ilk.

Daha sonra bir ciftlige birakilmak uzere goyutuldugunde ordaki baska renk ve irk tavsanla kavga etti, kan icinde kaldi.

Tekrar eve geldi.

Bir sure buyuk kedi kafesinde kaldi.

Bu esnada mantar tedavisi icin kulaga kremler suruluyor duzenli.

Daha sonra ayak, kuyruk ve cinsel bolgede tuy dokumeleri, yaralar farkediliyor.

Bir kac tefavi yapiliyor. Burunda da yara basliyor. Uzun bir tedavi sureci basliyor.

Daha sonra tavsani aliuor veteriner klinge. Labratuara yolluyor doku ornegi vs.

Baslikta belirttigim hastaliklarin oldugunu soyluyor. Tedaviler uyguluyor.

Ve su an tavsan iyi. Tuyleri yerine geldi. Dokulrn yerler onarildi.Uyuzu arastiriyorum su an. Bulasmasi gerekiyor bir yerden ve bagisikligin dusuk olnasi gerekiyor.

O diger tavsanla haric temasi olmadi kimseyle.

Bu tavsan erkek ve disi bir tavsanla ayni evde bir aradaydi aylarca. Diside ne mantar ne uyuz vardi.

Ikisi de ayni anda eve geldi ve ustte bahsettigim tavsan disinda temas yok.

Mantar okdugunu da oraya goturunce farkettik.

Uyuz o tavsandan bulasti diyelim, kafese koyunca morali bozukdu ve uyuz aktif oldu. Mumkun mu byle bir sey? Ve ilerde tekrar morali bozulursa nuksedebilir mi bu hastaliklar?

Veterinerin uyuz oldugunu anlayamamasi gibi seyler hos degil de yine de tedaviyi basardi. O yuzden pek bir sey demek istemiyorum o konuda.

 
Surda da farkli bir soru var

www.eksiduyuru.com
  • Cursed Chico  (19.12.17 22:57:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.