Ufku İki Katına Çıkaran Eserler

Ufkunuzu iki katına çıkardığını düşündüğünüz ve düşünsel anlamda bir eşiği aşmanıza vesile olan sanat eserleri var mıdır? Varsa nelerdir? Şiir, roman, öykü, film, dizi, müzik, kitap, resim, heykel; her şey olur.

Benim için Black Mirror dizisi, Saramago'nun Körlük kitabı, Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitabı, Nazım'ın Don Kişot şiiri ufuk açıcı. Sizde neler var?

puslu kıtalar atlası

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (18.12.17 21:39:17)
Tüfek, Mikrop ve Çelik

  • simderun  (18.12.17 21:40:00)
orijinal twilight zone dizisi. özellikle eye of the beholder bölümü.

kitaplar ->
george orwell - 1984, paris ve londra'da beş parasız
daniel goleman - duygusal zeka
dino buzzati - tatar çölü

edit : tolstoy - insan ne ile yaşar ?
aklıma gelirse yazacağım daha.
  • EasyTiger  (18.12.17 21:42:49 ~ 19.12.17 20:27:42)
Mr.Nobody
Benzerleri var ancak en iyilerinden bence.

  • uyusam iyi olur  (18.12.17 21:48:30)
Schindler list

Tarih sümerlerde baslar
Tüfek mikrop ve çelik
Hakkaride bir mevsim
  • kablelvuku  (18.12.17 21:49:35)
- Bach, Tocatta ve Fug
- Mozart, Requiem - Lacrimosa
- Yuval Noah Harari, Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
- İhsan Oktay Anar, Puslu Kıtalar Atlası
- Ömer Hayyam'a ait olan/olduğu iddia edilen rubailer
- Dizi olarak Death Note(Anime olan)
- Film olarak Amadeus, V For Vendetta
  • kodadiirem  (18.12.17 21:56:49)
Ince Memed. Hayata bakisimi sekillendiren en onemli seylerdendir.

  • rusyalı kozmonot  (18.12.17 22:03:30)
Tehlikeli Oyunlar - Oğuz Atay
Denemeler - Montaigne
Det Sjunde Inseglet - Ingmar Bergman
Captain Fantastic - Matt Ross
Ayasofya
  • g man  (18.12.17 22:07:31)
Dante - Divina Commedia
John Fowles - The Magus
Marx&Engels - Das Manifest der Kommunistischen Partei

Requiem For A Dream
Goodbye Lenin
Tepenin Ardı
Mr.Nobody
  • mutekebbir  (18.12.17 22:08:02)
İzninizle takip edeceğim. Bir de eskilerden İnsan Nasıl İnsan Oldu, Tüfek mikrop ve çelik kitaplarını ekleyeyim. Ali Demirsoyun son imparatora öğütler , viktor frankl- insanın anlam arayışı, geoffrey miller - tüketimin evrimi de bazı konulara bakış açımı değiştiren kitaplardır, ufkumu iki katına çıkarmasa da.

  • curukturpkokusu  (18.12.17 22:22:23 ~ 22:35:39)
dante-la divina commedia +1
john milton-paradise lost, üzerine alexander pope-the rape of the lock ve diğer eserleri.

tür değiştirirsek dune serisi.
  • Bruce  (18.12.17 22:29:40)
Dawkins: (bkz: the selfish gene)
Nietzsche: (bkz: zur genealogie der moral)
Nietzsche: (bkz: jenseits von gut und böse)
Peck: (bkz: the road less traveled)
Freire: (bkz: Pedagogia do Oprimido)

Black Mirror'un ilk birkaç bölümdeki anlamlı eleştirilerden sonra hızla popülist sosyal adalet bekçiliğine geçtiğini düşünüyorum. Bunda yazarlardan başka prodüktörlerin de etkisi olabilir. Neden böyle değiştiklerini araştırmadım. Zira hızla soğumuştum.
  • idexo  (18.12.17 22:55:20)
Hepsini anlarım da bir müzik ya da şarkı nasıl insanın ufkunu iki katına çıkarır ki?

  • siyah giyen adam  (18.12.17 23:02:30)
İnsan Olmak - Engin Geçtan

  • inawen  (18.12.17 23:27:39)
franz kafka - dava
franz kafka - şato
hermann Hesse - bozkırkurdu
oğuz atay - tutunamayanlar
peyami safa - yalnızız
latife tekin kitapları

müzik preisner - yann tiersen - anouar brahem

sinema haneke filmleri, decaloglar...
  • adivar  (19.12.17 11:36:26)
Tüfek mikrop ve çelik
Dawkins'in bütün kitapları

  • chaoslord  (19.12.17 12:44:00)
Sinema ve diğer alanlarda örnek vermediğim hatırlatıldı. Listemi biraz daha genişleteyim.

Kynodontas, Antichrist, The Lobster, Being There, Dogville, The Truman Show, Back to the Future ve elbette ki Matrix serisi başlıca ufuk açan filmler listemde yer alıyor.

Black Mirror'a ek olarak birkaç dizi daha önermek istiyorum; %3, The Handmaid's Tale, Humans, Utopia, House of Cards, The Good Place, Rick&Morty.

Birkaç belgesel önereyim; abstract, the mask you live in, the truth about alcohol

Anime veya animasyon: Death Note, Gantz:0

Resim; Bosch'un eserleri şahane, Marcel Duchamp ufuk açıcı (sanat demişken sanat 101 kitabı muhteşem)
  • fragile lady  (19.12.17 20:23:44)
Anime Manga vs seviyorsan efsanevi seri: Berserk

Tek kelimeyle: '''derin'''

Bu serinin tek kusuru: Yazarı/Çizeri biraz tembel, hikayeyi bitirmiyor.

Death Note izleyeli yıllar oluyor... L öldükten sonra Death Note da sıkıyor. Sırf politik doğruculuk için olmadık U dönüşünü yaptırıyorlar karakterlere...

Lobster = Sağlam.

Ben şimdi şu filmi merak ediyorum: www.youtube.com

İzlemediysen Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerini mutlaka tavsiye ediyorum.
Şu ikisi zaten ustalık eseri
Bir Zamanlar Anadolu'da: www.imdb.com
Kış Uykusu: www.imdb.com

Yine izlemediysen şuradaki animasyonları her yaşta tavsiye ederim: www.nytimes.com

Bunların ufuk açmaktan ziyade kaliteli yapım olduğunu düşünüyorum.
  • idexo  (19.12.17 22:14:25)
nuri bilge ceylan bir zamanlar anadolu'da bence de onun sinemasının zirvesi. reha erdem sineması son birkaç yılda çektikleri hariç ufuk açıcı.

Jean-Pierre Jeunet ilk filmleri(amelie öncesi) bugüne kadar izlediklerimin çoğu çöpmüş duygusunu uyandırmıştı. sinemayı onla sevdim.

türkçe müzik için redd grubu vs.

bu soruyu sileyim deme sakın :)
  • adivar  (19.12.17 23:42:29)
türk şiiri için kişisel beğenim m.youtube.com

tarihsel süreci içerisinde ise orhan veli'nin türk şiirini rayından çıkardığı kitabe-i seng-i mezar şiiri ufuk açıcı.
  • adivar  (19.12.17 23:49:01)
Modern hayat sorgulaması üzerine Into the Wild ve Captain Fantastic filmleri;

Jorgen Leth'in Perfect Human isimli kısa filmi ve Lars von Trier ile birlikte yaptıkları The Five Obstructions filmi,

Life of Brian filmi.

Birkaç kitap; John Berger - Görme Biçimleri
Gündüz Vassaf - Cehenneme Övgü
Orhan Pamuk - Kara Kitap
Aristoteles - Poetika
Erich Fromm - Sevme Sanatı
Stanislavski - Bir Aktör Hazırlanıyor
Tanrının Doğum Günü - Burak Özdemir

Tiyatro oyunu; Boris Vian - İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz

Dizi; Mr Robot, Inside no 9, Six Feet Under

Instagram'daki humans of new york hesabı: www.instagram.com
  • fragile lady  (20.12.17 11:42:25)