banka kredisi ve alma

diyelim 200 bin tl nakit paranız var
ve 200.000 tl değerinde bir ev var

şimdi elimizde 2 alternatif var.
1. si: elimizdeki para ile evi almak

2. si: bankadan 200.000 tl kredi başvurusu yapıp (bankanın verdiğini kabul ediyoruz) bankadan aldığımız kredi ile evi alıyoruz (10 yıl vadeli)
elimizde bulunan bize ait 200.000 tl yi faize yatırıyoruz.

şimdi 200 bin liranın faiz geliri aylık: 2 bin tl
120 ay boyunca bankaya ödenecek aylık kredi: 3000 tl (toplam geri ödeme 360 bin tl)

bu kişi eğer 2. seçeneği yaparsa 10 yıl boyunca maaşından ayda 1000 tl ödeyecek yani.
ancak on yılın sonunda 1 evi bir de bankada 200.000 tl si olacak

hangisi daha mantıklı kafam karıştı. sanki bi bit yeniği var gibi ??

hala anlamayanlar var. banka kredisinin çıkmaz diyorlar. burada soru bu değil. hangisi avantajlı. soru bu
ana soruya odaklanın

Bit yenigi yok.

Elindeki 200bin TL ile ev aldi.

Bankaya kredi olarak odeyecegi 3000 TL'yi de 10 yil boyunca biriktirdi.

10 yil sonunda 1 evi, bir de bankada 360.000 TL'si oldu. 160.000 TL bankaya ekstra para odemekten kurtuldu.
  • crown  (15.12.17 22:03:51)
evin bedeli 200 bin ise. 200 bine kredi çıkmaz. kredibiliteniz onaylandıktan sonra evin belli bir miktarına kadar kredi kullanabilirsiniz. 200 bin tl değerinde bir ev için bankadan ne kadar kredi kullanacağınıza bir bakıp ondan sonra yeniden hesap yapmanız gerekir.

ayrıca alacağınız evde oturmayacaksanız kiraya vererek daha temiz bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak şartlara bakmak gerek.
  • tahtelbahir  (15.12.17 22:04:54)
Olay şu.

Sen her ay eksik olan 1000 lirayı (3000 kredi-2000 faiz) anaparadan azalta azalta verirken her geçen ay faizden kazandığın para da azalacak.

Bir de bunun üstüne de enflasyon dolayısıyla (tr gibi ülkelerde malum) paranın değerinin de azalacağını hesaba katarsan 10 sene sonra değerli bir para elinde kalmayacaktır.
  • s0phiesw0rld  (15.12.17 22:28:06)
@s0phiesw0rld kalan 1000 lirayı anaparadan azaltarak vermiyor. maaşından ödüyor
@crown bu kişinin cebinden 3000 değil 1000 lira çıkıyor

@tahtelbahir. hiç anlamamışsın olayı
  • bana her yer cehennem  (15.12.17 22:32:43)
şu avantajlı veya bu avantajlı diye kesin bir cevap veremezsin. bunu verebilmen için bilmen gerekenler:

1. gelecek 10 yılda oluşacak enflasyon oranı
2. gelecek 10 yılda alabileceğin net mevduat faizi

fazla sayısal gitmeye gerek yok. sadece faiz ve enflasyona bakarak rasyonalize edebilirsin. sana verilebilen opsiyonlar:

a) %11 ile 10 yıl vadeli sabit faizli borçlanmak
b) %11 net değişken mevduat faizi (gelecek 10 yılda yarıya da inebilir 2 katına da çıkabilir)
c) borçlanarak alınan varlığın değeri (azalma ihtimali çok düşük. ne kadar artabileceği ise belirsiz)

bu 3 şıkkı birleştirip, illa ki şu daha iyi diyemezsin. bunu diyebilmen için yukarıdaki 1 ve 2'yi tahmin etmen, bir şeyler öne sürmen lazım.

özetle: türkiye'de enflasyon çift basamaktan kolay kolay düşmez diyorsan... kredi çekip ev almak mantıklı. her şey sabit kalsa: en fazla, kredi-mevduat faiz marjı kadar ekstra maliyete katlanmış olursun... kenarda 200 binin olup olmaması bu kararı etkilemez. sonucu da değiştirmez. doğru sonuca basit düşünerek ulaşın.
  • 507  (15.12.17 22:59:54 ~ 23:02:22)
@bana her yer cehennem

o zaman şartların eşit olması bakımından ilk opsiyonda da 10 sene boyunca maaşının 1000 lirasını biriktirebilir demektir. ki faize koymasa bile 10 sene sonunda bu para 120 bin lira (1000*120 ay) edecektir.
  • s0phiesw0rld  (15.12.17 23:09:47)
@507 +1. güzel açıklamış.

ha benim kişisel fikrim, 200000 tlm olsa ve ev alacak olsam, kredi kullanmazdım. maaşımdan da 1000 tl tasarruf imkanım varsa, tasarrrfumu yine yapardım. ikisi farklı değerlendirilmesi gereken konular. birbiriyle kıyaslamak pek doğru değil. bugün ayda 1000 tl ayırıyor olabilirsin. ama gün gelir, aynı miktarda tasarrrıf yapamıyor olabilirsin, ya da daha fazla tasarruf da yapabiliyor olabilirsin.
  • mahone  (15.12.17 23:17:55)
şimdi burada hesap tl üzerinden yapılınca durum pek net olarak anlaşılmıyor o yüzden paraları dolara ($) çevirerek tekrar deneyelim.
öncelikle: kredinin verildiği varsayımını kabul ediyoruz.
sonra da paranın zaman değeri diyoruz.

tcmb kuruna göre dolar;
14/12/2007'de ~1,17 ve 200.000 TL = ~107.940 $
15/12/2017'de ~3,86 ve 200.000 TL = ~51813 $
* 15/12/07 h. sonu olduğu için kuru verilmemiş.

gelecek 10 senede de doların benzer bir seyir izleyeceğini varsayalım ya da evi 2007'de alsaydınız paranız bugun ne durumda olurdu bu şekilde de düşünebilirsiniz.

gelelim sizin hesaba;

para faizinde temel amaç paranın enflasyon karışısında (en azından) sabit kalmasını sağlamaktır. siz buradan elde ettiğiniz geliri ev kredisine aktaracağınız için (107-51)'den yaklaşık 56.000 $ kayıp yaşarsınız. evet banka da hala 200.000 tl var ama alım gücü "zaman değeri" nedeni ile artık aynı para değil.

56.000$ bugün ~216.000 tl ediyor. yani aslinda para kendini ~2'ye katlamış. eğer 200.000 tl'ye aldığınız evi de 400.000 tl'ye satabilecekseiniz. 10 sene sonra hala bugun aynı alım gücüne sahip paranız olur. aldığınız evi 600.000 tl oldu ise o zaman işte kara geçersiniz. emlak piyasasına pek hakim değilim ama genelde bir bölge de ev fiyatlarının 2 ya da 3 katına çıkacağını çok sanmıyorum.

sizin 200.000 tl'nin hikayesi budur.
  • helenart  (16.12.17 01:38:26)