Satranç sorusu

Görüntü çok bulanıktı. Tekrar yazıyorum.

hizliresim.com

Siyah neden terkediyor?

Beyaz vf3 oynuyor. F6 baskısı var.kale çaprazı var
bu yüzden mi terkediyor?

açmazdan f6'dan şah çekerek kurtulur. sonra da siyahın kale düşer.

ama ben de çözemedim neden terk ettiğini. belki şundan bıraktı. ilk hamlede vf6+'yı engelleyemiyor. engelleyemezse h8'deki kalesi düşüyor. aslında f5'le engelliyor gibi ama o zaman da beyazın geçer piyonu başına iş açacak sanırım.

edit : yok ya mantıklı gelmedi yazdığım. kale f7 yapıp, siyah sorunlarını geçici de olsa çözebilirdi.
  • EasyTiger  (14.12.17 19:55:45 ~ 19:58:54)
@easytiger

siyah vf4 yaparak takas istese, sorun çözülmüyor mu?
axd5 hamlesi var şah vezir çatalı ama piyon koruyor.
neyi göremiyorum çözemedim.
  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (14.12.17 20:01:11)
takas yaparsa bir alet geride kalıyor. takası istemeyecektir.

  • EasyTiger  (14.12.17 20:06:12)
@easytiger

takas yapmadan da kaleyi koruyarak pozisyonu atlabiliyor gibi sanki.
o yüzden anlamadım zaten.
  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (14.12.17 20:07:15)
vXd5 / e6Xd5
Axd5+ / Kha8
Fxb5 (siyah fil düşer)

böyle bir devam yolu var. ama burdan da siyah Vd4 yaparak çıkıyor gözüküyor.

sanırım bırakmasının net bir sebebi varsa, göremiyorum :)
  • EasyTiger  (14.12.17 20:12:13)