[]

insan değişebilir mi?

üşengeçlik, cimrilik, ahlaksızlık, rahat yaşamı sevme, yüksek cinsel arzu, şanssızlık, kafa karışıklığı, saldırganlık, sekilik, mayışkanlık ve benzerleri değişebilir mi sizce?
 
değişebilir.


 • sta  (07.12.17 19:33:18) 
gelişebilir ama değişmez. bu gelişim bazı kötü alışkanlıkları törpüler.


 • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (07.12.17 19:35:18) 
sarsıcı bir şey olmadıkça veya kendi gerekli görmedikçe değişmez bence. hele yüksek cinsel arzu gibi daha ziyade içten gelen şeyler.

kafa karışıklığı üşengeçlik kontrol altına alınabilir bir ölçüde.

edit : en büyük hata karşı tarafın değişeceği üzerine senaryo kurmaktır. bitirir bu senaryo insanı.
 • EasyTiger  (07.12.17 19:39:30 ~ 19:44:30) 
belli bir yaştan sonra insanın kişiliği çok zor değişir


 • playing star again  (07.12.17 19:44:28) 
Hem de nasil degisir. Kendini taniyamayacak hale bile gelir.


 • runagain  (07.12.17 19:45:15) 
yaşadığı şeyler insanı gerçekten değiştirebilir.


 • mehmed resad  (07.12.17 19:46:02) 
Değişebilir.


 • j r r tolkien hayrani  (07.12.17 19:53:06) 
Gerçekten isterse değişebilir. Değişmek zor bişey değil. Gerçekten istemek işin püf noktası.

Sekillik ne oluyor bilemedim.
Yüksek cinsel arzunun pek çok nedeni olabilir, tıbbi yardım almakta fayda var.
Saldırganlık davranış bozukluğu da olabilir, fiziki veya ruhsal sıkıntı kaynaklı da olabilir. Nedenini tıbba danışıp belirlemek iyi olur.
Üşengeçlik, cimrilik, mayışkanlık, ahlaksızlık vs de davranış bozukluğu veya tıbbın alanına giren sıkıntı nedeniyle olabilir.

Yani; önce hekimler bakar, tahliller vs yapılır. Temiz derlerse davranış bozukluğudur. İster psikolojik yardımla ister kendi kendine karar vererek düzeltebilir.
 • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (07.12.17 19:54:50) 
değişebilir elbette ama gerçekten değişmek istemesi ve bunun için gerçekten çabalaması lazım.


 • fragile lady  (07.12.17 20:36:52) 
Bu, yaşa ve kişinin kendini yenileme, iyileştirmeye yönelik sürekli bir istek duymasına bağlı bir şey. Yaş ilerledikçe, özellikle 40 sonrasında kişilik daha fazla katılaşıyor, değişim zorlaşıyor. Genelde böyle ama birey olarak bakılırsa bazı istisnai insanlar olağanüstü esnekliğe ve kendini yenileme kabiliyetine sahipler ve ileri yaşlarda da değişebiliyorlar.

Cinsellik, saldırganlık gibi şeyler zaten yaşla birlikte değişir, kaçınılmaz :)

Bunların dışında, kişi kendini değiştiremese bile ağır travmatik olaylar, kaza, hastalık, yakının ölümü vs. kişiyi beklenmedik şekilde değiştirebilir.
 • mikro patlama  (07.12.17 20:40:41) 
Değişebilir ama bugünden yarına değil, oturduğu yerde değil ve başkasının beklentisiyle değil.

Zaman ve tecrübeler insanı değiştirir zaten. Herkes diyordur 'Eskiden çok şöyle şöyleydim, zaman geçtkiçe böyle böyle oldum' diye. 10 yıl önceki kendiyle aynı olmuyor insan. Ya da terapilerle insan değişiyor uzun vadede. İlk başta törpülenmiş gibi olsa da, uzun vadede değişebiliyor.

Amma ve lakin 'Ya umarım bu adam değişir', 'Keşke biraz daha şöyle olsa' gibi şeylerle değil. Kendi isteği ve çabası ile.
 • aychovsky  (07.12.17 20:50:47) 
İnsan özünde iyidir Ahlaklı ve comerttir. Değişir anahtar kelime de sabir.


 • opitseri  (07.12.17 21:51:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.